"Hedef şampiyonluk"

Trabzonspor'un geçen sezon devre arasında kadrosuna kattığı Portekizli sağ bek Joao Pereira ve Arjantinli sol bek oyuncusu Emmanuel Mas, iyi bir bir kamp dönemi geçirdiklerini söyledi.

NTV Spor 14.07.2017 - 15:13

Joao Pereira ve Emmanuel Mas, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin Telki kasabasında kamp yapılan otelde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Pereira, iyi bir fiziksel antrenmanın ardından taktik çalışmalara başladıklarını belirterek, MTK Budapeşte ile yarın oynayacakları maçta, yaptıkları hazırlıkları sahaya yansıtmaya çalışacaklarını ifade etti.

Trabzonspor'a gelmeden önce Türkiye'de oynayan Portekizli oyunculardan bilgi aldığını vurgulayan Pereira, "Çok olumlu şeyler söylediler. Samimi şekilde söyleyebilirim ki geldiğimde çok şaşırdım. Bu kadar kalite bir lig beklemiyordum. Statlar çok yeni ve futbola inanılmaz ilgi var. Çok iyi oyuncular gelip kendilerini sergiliyorlar. Bakıldığında bütün takımların birbirini yenebileceği bir lig olduğunu gördüm. Biraz daha üstüne katılırsa Avrupa ile eşit seviyeye gelebilir. Kalite anlamında Avrupa'ya yakın bir lig olduğunu düşünüyorum." dedi.

Bütün takımların kendilerine ait hedeflerinin bulunduğunu dile getiren deneyimli futbolcu, şöyle devam etti:

"Her takımın kendine has transferleri var ve her zaman en iyisini isteyeceklerdir. Benim açımdan tek avantaj var; lig yeniden ve herkes sıfır puandan başlayacak. Lig bir sprint değil, uzun maraton olacak. Herkes kendi hedefleri doğrultusunda hareket edecek. Uzun bir maraton ve en üst seviyeye gelebilmek için her şeyi vereceğiz. Yeni gelen arkadaşlar, karakteri ve yetenekleriyle takıma katkı sağlayacak, herkes kora kor mücadele edecektir."

Pereira, takım arkadaşı Mas ile ilişkilerinin iyi olmasına yönelik bir soru üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

"İkimiz de aynı dönemde Trabzonspor'a geldik. Aynı pozisyonda sayılıyoruz. Hayat tarzlarımız çok benziyor. İkimizin de köpekleri var. Hep birlikte, köpeklerle geziyoruz. Mas'ın tek yanı onun çocuğu var, benim yok. Ben de kız arkadaşımla yaşıyorum. Daha genç olduğu için oynadığımız oyunlarda bana karşı kaybediyor. Çok iyi insan ve çok ortak yönümüz olduğu için güzel ilişkimiz başladı ve böyle devam ediyor ama oyunlarda genelde ben yeniyorum."

Futboldan zevk aldığını, sık sık hücuma çıktığını belirten Portekizli oyuncu, hata yapmaktan korkmadığını ve en iyi şekilde oynamaya çalıştığını anlattı.

Futbolda iletişimin önemli olduğuna dikkati çeken Pereira, şunları kaydetti:

"Futbolda iletişim insanlara cesaret sağlıyor. Futboldan zevk almak ve iyi şekilde oynamak gerektiğini düşünüyorum. Takım arkadaşları, ikinci aileniz oluyor ve kazanmak için her şeyi ortaya koyuyorsunuz. İletişim olunca sahada daha çok yardımlaşma oluyor ve takımlara karşı savaşıp kazanabilirsiniz. Gelmeden önce takımı çokdaha fazla destekleyen fanatik seyirci grubu olduğunu söylemişlerdi. Olumlu anlamda bize destek veriyorlar. Yeni stadımızda ful taraftara oynamıştık. Daha sonra sonuçlar iyi gitmeyince hayal kırıklığı oldu. Şehri, takımı seviyoruz."

"RONALDO, MESSİ'DEN İYİ"
Pereira, "Ronaldo mu Messi mi daha iyi?" sorusu üzerine, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben Portekizliyim, Ronaldo takım arkadaşım. Buraya gelirken nasıl çalıştığını, nasıl bir profesyonel olduğunu birebir gözlerimle gördüm. Portekiz ufak, 10 milyonluk ülke. Böyle bir ülkede, böyle sporcuların çıkması ülkenin başarısı. Ben Ronaldo diyeceğim. Messi'nin nasıl çalıştığını bilmiyorum. Messi'nin bu yeteneği Allah'tan geliyor. Ronaldo kadar belkide çalışması gerekmiyor. Ronaldo'yu arkadaş görüyorum. İspanya'da en fazla golü attı,Manchester'da her şeyi yaşadı. En iyi futbolcu ödülünü aldı. İkisinin dezavantajı aynı anda oynamaları. Birisi 10 yıl önce olsaydı, hepsi döneminin en iyi oyuncuları olacaktı. İkisine karşı da oynadım ama ikisine karşı da oynamak istemem."

Trabzon'un, yaşadığı Lizbon'a benzediğini de vurgulayan Pereira, "Trabzon'un da plajları var. Hava güzel, plajlarda gezebiliyoruz.Tek fark Lizbon'da kar yağmaz, Trabzon'da yağdı. Mas da ben de evde olmayı seviyoruz. Antrenman yapıp evimize gidiyoruz. Lizbon'da da olsa böyle yaşayacaktım. Trabzon, küçük bir şehir ama her şey elinizin altında. İngilizce öğrenmeye çalışıyordum sanırım Trabzon'da Türkçe öğrenmem gerekiyormuş. Biraz Türkçe öğrenmeye yöneleceğiz." dedi.

MAS'IN AÇIKLAMALARI
Arjantinli oyuncu Mas, kampta çok iyi çalıştıklarını, fazla koştuklarını ve bunun karşılığını almak istediklerini belirterek, yeni sezona iyi başlayacaklarını düşündüklerini söyledi.

Arjantin'de oynadığı dönemde Türkiye Süper Ligi'ni bilmediğine değinen Mas, "Burada oynayan arkadaşlara sorduğumda 'kolay lig değil.' dediler. Arjantin Ligi'ne benzemiyor. Orada lig taktik ağırlıklı, burada fiziğe dayalı oyun var ama kalite anlamında yüksek düzeyde diyebilirim. Avrupa ile çok farklı olmadığını düşünüyorum. Ne kadar yarışmacı lig olduğunu görebiliyorsunuz. Buradaki lig olumlu yönde ilerliyor." yorumunu yaptı.

Mas, ligin yeniden başlayacağını belirterek,"En başta kendimize güvenle lige başlamalıyız. Bütün takımların kendilerine ait hedefleri var. Bu hedefler doğrultusunda bizim de gideceğimize inanıyorum. Belki şampiyon olarak, belki şampiyonluğa oynayarak veya hedefimiz olarak orayı göstererek başlamalıyız. Kendimize güvenerek, olumlu düşünerek ve oynayarak iyi bir şekilde lige başlamalıyız." diye konuştu.

Pereira ile aralarındaki oyunlarda en çok kimin kazandığı sorusunu Mas, "Aynısı kardeşimle de oynarken oluyor. Ben hep daha iyiyim ama kaybediyorum. Söyleyecek bir şey yok." yanıtını verdi.

Portekizli oyuncuyla aynı zamanda Trabzonspor'a transfer olduğunu anımsatan Mas, "İkimiz de ailesine düşkün insanlarız. O bir Avrupalı'dan çok Latin gibi duruyor.Duygularını açıkça ifade ediyor. Birbirimize yaptığımız şakaları kaldırabiliyoruz. Yaşam şartlarımız da takım içindeşakalaşmamıza neden oluyor. Böyle bir arkadaşlığımız oldu." ifadelerini kullandı.

"MESSİ'YE KARŞI OYNAMAK İSTEMEM"
Mas, "Ronaldo mu yoksa Messi ile mi oynamak istersin " sorusu üzerine, "Kesinlikle Messi'ye karşı oynamak istemem. Messi daha iyi derim. İkisi de iyi oynuyor ama Messi'ye karşı kesinlikle oynamak istemem. Düşünün, Messi var karşımda topla geliyor, ne düşünebilirsiniz ki." dedi.

Milli takım kamplarında Messi ile Trabzonspor'u konuşup konuşmadıkları sorusunu Mas, şu şekilde yanıtladı:

"Messi, karakter, kişilik olarak çok sessiz, sakin insan. Antrenman bitirdikten sonra yine sizinle aynı ortamda oluyor ama konuşmayı sevmiyor. Onunla böyle bir diyaloğa girmedim. Higuain, Mascherano gibi bazı futbolcular sordu, onlara Trabzon'u ve Trabzonspor'u, ligi anlattım. Onların merak etmesine, bunları sormalarına sevindim. Türkiye'de yarışmacı lig, kaliteli takımlar var."

Arjantin'de Trabzon'dan daha küçük bir şehirde yaşadığını anımsatan Mas, "Her zaman orada yağmur yağar ve soğuktur. Trabzon benim için daha büyük bir şehir. Ailem ve çocuğumu büyütmek için güzel bir şehir." diyerek sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...