"İleride ekibimde olmasından mutluluk duyarım"

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, yayıncı kuruluş beinsports'a açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 16.10.2020 - 17:30 | Son Güncelleme: 16.10.2020 - 21:38

Fatih Terim, Uruguaylı kaleci Fernando Muslera'nın futbolu bıraktıktan sonra sarı-kırmızılı kulüpte kaleci antrenörü olarak devam edeceğine inandığını bildirdi.

Galatasaray Teknik Direktörü, sakatlığı bulunan Fernando Muslera'nın ocak ayından önce dönmesinin kendilerini mutlu edeceğini vurgulayarak, "Muslera, şu anda Uruguay'da ve çalışıyor. Tarih olarak ocak ayından erkene çekebilirsek ve hazır hale gelirse çok mutlu oluruz. Fernando Muslera, Galatasaray için bir oyuncudan, takım kaptanından daha fazlasını ifade eder. Çok memnun olduğum bir futbolcu. Her şeyiyle bizde sembol olmuş isimlerin arasına girdi. İnşallah takıma dönüşü inşallah ocak ayından erken olur ama olmazsa ocak ayını bekliyoruz.  O bile bizim için sevindirici bir haberdir. Bu konuyu Muslera ile konuştum. İleride ekibimde olmasından da büyük mutluluk duyarım. Kendi kalesinde en iyisini vermek için çalışıyor. Taffarel önemli bir isim ama Fadıl Koşutan hocamız da çok önemli bir görev devraldı. Başarıyla yürütüyor. Kaleci antrenörlüğü bizde bir departman halini aldı. Birçok arkadaşımız var. Muslera'nın da o departmanda olacağına, bizimle devam edeceğine inanıyorum. O da kendisini yarı yarıya Türk gibi hissediyor. Ailesini de kendisini de çok seviyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Fatih Terim, UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu hedefinden vazgeçmediklerini ancak mecburen ertelediklerini söyledi.

Hayalinin Galatasaray'da UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmak olduğunu aktaran Terim, "Bundan 20 sene önce 'UEFA Kupası şampiyonu olabiliriz. Bu sene bütün kupaları alabiliriz.' dediğimde gülenler, inanmayanlar olmuştu ama en iyi futbol oynayan takım ilan edildik, dünya sıralamasında 1 numaraya çıktık ve UEFA Kupası şampiyonu olduk. Şimdi makas çok açıldı. Avrupa kulüpleri ile aramızda finansal, idari, teknoloji ve kurumsal olarak fark çok büyük. Bu farkı kapatacak ciddi projeler var. Bu farklar sadece parayla ilgili değil ama ne yazık ki bugünü kurtarmaktan geleceğe yatırım yapamaz durumdayız. Hayalden vazgeçmiyoruz ama mecburen erteliyoruz." şeklinde görüş belirtti.

Sarı-kırmızılı takımda daha önce görev yapan futbolcuları teknik ekibine almasını değerlendiren Terim, şöyle devam etti:

"Çok uzun zamandır yapmak istediğim bir şeydi. Özellikle sahada bize hizmet etmiş arkadaşlarımızın ofise veya sahada emek vermeleri için hem teknik hem de idari birtakım eklemeler yaptık. Futbolun içinde kalmaları için teşvik ediyoruz. Çünkü, pek çok görüşün ve yorumun olduğu bir sistemde karar almak çok daha sağlıklı. Dünyada özellikle uzmanlık her geçen gün artıyor ve futbol kulüplerimizde etkili oluyor. Bundan 15 sene önce her şeyi teknik direktör yaptırırdı. Milli takımda ilk Piontek ile çalıştığımızda A Milli Takım antrenmanından çıkıp Ümit Milli Takım antrenmanına gidiyordum. Her şeyi ben yaptırıyor, kalecileri bile ben çalıştırıyordum. Sonra Rasim Kara'yı kaleci antrenörü olarak aldık. Şimdi mevki antrenöründen tutun taç antrenörüne, atletik performanstan özel sporcu beslenmesine, psikolojik performans danışmanından koşu antrenörüne kadar pek çok disiplinde uzmanlar var. Takım ve oyuncu performansında bunların da katkısı olduğunu düşünüyorum."

Geçen sezon corona virüs salgını döneminde Süper Lig'de görev yapan teknik direktörlerle gerçekleştirdiği çevrim içi toplantıyı tekrarlamak istediğini aktaran Terim, "Bir tarafa bir mesaj veya başka yere herhangi bir şeyi iletme toplantısı değildi. Teknik adamların önemli olduğunu ifade eden, kendi aramızda bu diyaloğun olmasını isteyen ve gerektiğini düşünen bir teknik adam olarak böyle bir uygulama yaptım. Bir sonrakini organize etmek için o gün gönüllü olan arkadaşımdan da haber bekliyorum." diye konuştu.

"MİLLİ TAKIMIMIZ'I ÇOK BEĞENİYORUM"
Fatih Terim, A Milli Futbol Takımı'nı çok beğendiğini dile getirdi.

Avrupa'nın büyük kulüplerindeki milli futbolcuları görmekten mutluluk duyduğunu, bunda kendi Türkiye Futbol Direktörlüğü döneminde çıkarılan yabancı oyuncu kuralının da etkili olduğunu anlatan Terim, "Milli takımımızı çok beğeniyorum. Hayalim, milli takım futbolcularının büyük çoğunluğunun Avrupa'daki büyük kulüplerden çağrılmasıydı. Allah'a şükür bugün öyle oldu. Dün, 'Stoper yok, kaleci yok' derken Avrupa'nın en iyi 4-5 oynayan stoperine sahibiz. Bu değişimler milli takımda çok doğaldır, olmalıdır. İnşallah iyi sonuçlar da alacağız. Geniş bir havuzumuz ve yetenekli oyuncularımız var. 1990'larda İsviçre'nin olduğu gruba düştüğümüzde 15-16 oyuncunun Avrupa kulüplerinden çağrıldığını gördüğümde bu dilekte bulunmuştum. Şimdi de Avrupa'nın büyük kulüplerinde oyuncularımızın olduğunu görmekten mutluluk duyuyorum. Bunda bir nebze yabancı oyuncu kuralının faydalı olduğunu düşününce içimi bir sevinç kaplıyor." şeklinde konuştu.


Sayfa Yükleniyor...