İngilizlerden "Büyük resim projesine" ret

İngiltere Premier Lig ekipleri, Liverpool ve Manchester United'ın ligin yapısını değiştirecek ve "Büyük resim projesi" ismi verilen teklifi reddetti.

NTV Spor

14.10.2020 - 19:54

Liverpool ve Manchester United, corona virüs salgınının olumsuz etkilerini azaltmak için 20 takımla oynanan İngiltere Premier Lig'inin 18 takıma düşürülmesini istemişti.

İngiltere futbolunda köklü değişikliklere neden olabilecek proje, Premier Lig kulüpleri tarafından kabul edilmedi. 

Liverpool'un Amerikalı sahiplerinin tasarladığı ve bir başka Amerikalıların sahip olduğu Manchester United'ın da destek verdiği projede şu maddeler yer alıyordu:

- Premier Lig'deki takım sayısı 20'den 18'e düşürülecek.

- Lig Kupası ve Community Shield kaldırılacak. Lig Kupası devam edecekse Avrupa kupalarında mücadele eden takımlar, Lig Kupası'na katılmayacak.

- EFL (Championship, Lig 1, Lig 2) kulüplerine 250 milyon sterlin, federasyona ise 100 milyon sterlin değerinde destek verilecek.

- Lig için yapılan oylamalarda her takımın birer oy hakkı bulunma sistemi değiştirilecek ve Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Manchester City, Tottenham'a daha fazla güç verilecek.

İngiltere Futbol Ligleri Başkanı Rick Parry'nin de desteklediği proje için kulüpler bir toplantı yaptı ve toplantıda kulüplerin büyük bir kısmı tasarıya onay vermedi. Projenin onay alması için 20 kulübün 14'ünün oyuna ihtiyacı vardı.

Kulüpler projedeki maddelerden sadece Lig 1 ve Lig 2 kulüplerine destek verilmesine karşı çıkmadı.

Sayfa Yükleniyor...