Kadın Futbol Süper Ligi'nde 2022-23 Sezonu fikstürü belli oldu

Kadın Futbol Süper Ligi’nde 2022-23 Sezonu grupları ve fikstürü belli oldu

NTV Spor 06.10.2022 - 16:07
Son Güncelleme: 06.10.2022 - 16:08
Sosyal Medya

Kadın Futbol Süper Ligi'nde 15 Ekim Cumartesi günü başlayacak olan 2023-2023 Sezonunun grup kura ve fikstür çekimi bugün gerçekleştirildi.

19 takımın iki farklı grupta çift devre lig usulü mücadele edeceği sezonun kura ve fikstür çekimi Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva'da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Konferans Salonu'nda federasyon yetkilileri ve kulüp temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Törende bir konuşma yapan TFF Başkanvekili ve Kadın Futbolu Sorumlusu Nüket Küçükel Ezberci, öncelikle kadın futbolunun dünyadaki yükselişine dikkat çekti. Ezberci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de Türkiye Futbol Federasyonu olarak, kurumumuzun vizyonuna uygun şekilde, ülkemizde kadın futboluna yaygınlık kazandırmak, ilgiyi ve katılımı artırmak, bunların yanında uluslararası alanda yarışabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Kadın Futbolu Süper Ligi, son iki sezonda maçların canlı yayınları ve köklü kulüplerimizin de kadın futbolunda var olmaları ile ciddi bir ivme kazandı. Önümüzdeki sezon da bu çıkışın süreceğine ve birbirinden güzel maçlar izleyeceğimize inanıyorum. Kadın Futbolu Süper Ligi ile Kadınlar 1.Ligi’nin yanı sıra Kadınlar 2.Ligi ve Kadınlar 3.Ligi’nde yer alacak takımlarımıza da şimdiden başarılar diliyorum."

TFF Yönetim Kurulu’nda iki kadın üye bulunduğunu hatırlatan Ezberci, amaçlarının Türkiye’yi uzun vadede kadın futbolunda dünyanın en iyileri arasına sokmak olduğunu söyledi. Nüket Küçükel Ezberci, konuşmasının sonunda kadın futbolunda saha organizasyonlarını çeşitli kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde gerçekleştirilecek sosyal projelerle destekleyeceklerini bildirdi.

30 Nisan’da final maçı oynanacak

İki grupta toplam 19 takımın mücadele edeceği Kadın Futbol Süper Ligi'nde yeni sezon, 15-16 Ekim'de oynanacak ilk hafta maçlarıyla başlayacak. İlk yarının 18 Aralık'ta tamamlanacağı ligde ikinci devre, 8 Ocak 2023'te start alacak. Play-Off müsabakalarının 12 Mart 2023'te başlayacağı Kadın Futbol Süper Ligi'nde final karşılaşması ise 30 Nisan 2023'te oynanacak.

Kura sonucunda Kadınlar Futbol Süper Ligi’nde gruplar ve ilk haftanın fikstürü şöyle oluştu:

A GRUBU
Hatayspor
Kdz. Ereğli Belediye Spor
Hakkarigücü Spor
Dudulluspor
Fatih Vatan Spor
Altay
ALG Spor
Beşiktaş JK Vodafone Kadın FK
Wulfz Fatih Karagümrük

B GRUBU
Adana İdmanyurduspor
ABB Fomget GSK
Amed Sportif Faaliyetler
Kireçburnu
Ataşehir Belediye Spor
Konak Belediye Spor
Trabzonspor A.Ş.
Fenerbahçe A.Ş.
Galatasaray Petrol Ofisi Kadın FK
Bitexen 1207 Antalyaspor Kadın FK

A Grubu 1. Hafta Fikstürü
Altay - Beşiktaş JK Vodafone Kadın FK
ALG Spor – Hatayspor
Wulfz Fatih Karagümrük - Kdz. Ereğli Belediye Spor
Hakkarigücü Spor - Fatih Vatan Spor
BAY Haftası: Dudulluspor

B Grubu 1. Hafta Fikstürü
Galatasaray Petrol Ofisi Kadın FK – Trabzonspor A.Ş.
Amed Sportif Faaliyetler - Konak Belediye Spor
Adana İdmanyurduspor – Fenerbahçe A.Ş.
Ataşehir Belediye Spor – Kireçburnu
Bitexen 1207 Antalyaspor Kadın FK - ABB Fomget GSK

Kadın Futbol Süper Ligi Esasları

2021-2022 Sezonu’nu play out müsabakaları sonucunda başarılı olan 4 takım ve mevcut ligdeki 15 takımın katılımları ile birlikte 19 takım ile oynanacaktır.

Lig grupları 10 takım ve 9 takım olmak üzere 2 farklı grupta çift devre lig usulü şeklinde düzenlenecektir. Çift devreli lig müsabakaları sonunda Lig’de puan sıralamasında 1. olan takım doğrudan Play-Off Çeyrek Finaline yükselir. Lig müsabakaları sonunda 1. Grupta 2., 3., 4., 5., 6., 7. sırayı alan altı takım ve 2. Grupta 2., 3., 4., 5., 6., 7. sırayı alan altı takım şampiyon takımın belirleneceği Play-Off 1. Tur Müsabakaları oynarlar.

Lig müsabakalarının tamamlanması ile B Grubu’nu 8-9-10. sırada tamamlayan takımlar ile A Grubu’nu 8-9. sırada tamamlayan 5 takım Kadınlar 1. Ligine düşer

Yabancı oyuncu kuralı

Kadın Futbol Ligleri’nde 31.12.2007 tarihi ve öncesinde doğmuş futbolcular oynayabilirler.

Kadınlar Süper Ligi takımları en fazla sekiz (8) (6 + 2) yabancı uyruklu futbolcu tescil ettirebilirler.

Sayfa Yükleniyor...