"Kulüplerin borcu faizleriyle birlikte 50 milyar Lira'ya dayanacak"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Sabah gazetesinin düzenlediği Uluslararası Futbol Ekonomi Forumunda külüplerin borçlarına vurgu yaptı ve "Kulüplerimizin borcu 25 milyar Lira. 10 yıllık süreye yayıldığını düşündüğümüzde 50 milyar Lira'ya dayanıyor" dedi. Büyükekşi, Türk futbolunun marka değerini çıkarmanın önemine vurgu yaptı ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

NTV Spor 09.11.2022 - 12:22
Son Güncelleme: 09.11.2022 - 12:59
"Kulüplerin borcu faizleriyle birlikte 50 milyar Lira'ya dayanacak"
Anadolu Ajansı

Futbolun büyük bir endüstri haline geldiğini söyleyen Başkanı , "Dünya çapında milyonlarca futbolseverin ilgisi, futbolun ticari gücünü ortaya koymuştur. Pandemi ile başlayan süreçte dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen sektörlerden biri de futbol ve futbol kulüpleri oldu. Yaklaşık 5 ay önce göreve başladık. Yeni gelir kaynakları yaratmak için elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz. Acil çözüm gerektiren en önemli şey naklen yayın ihalesiydi. Bizden önce yaklaşık 7 ay yapılan görüşmelerde rakamın 2 milyar 50 milyonda mutabık kalındığını öğrendik. Göreve geldiğimizde rakamı artırmak için çalışma yaptık. İhaleyi çok daha yüksek bir rakama sonuçlandırdık. Futbol ekonomisi adına ilk adımımızı attık. Amacımız futbolumuzun marka değerini yükselterek hem naklen yayın ve diğer gelirlerini artırmakdır. Bunun için hazırladığımız projeleri tek tek hayata geçiriyoruz: Sadece naklen yayın ihalesine bakarsak, bir kuş tek kanatlı uçamaz. Çift kanatlı olması lazım. Bir kanadı naklen yayın ihalesiyse diğer kanadı da hayata geçirmemiz lazım" dedi. 

Adaylığıklarını açıkladıklarında futbol dünyasının eksikliğini hissettiği dört konuyu gündeme getirdiklerini ve bunların "Güven, adalet, üçeşlik ve şeffaflık" olduğunu söyleyen Büyükekşi şöyle devam etti,

" olarak görev geldiğimiz ilk günden bu yana kulüplerimize eşit mesafede duruyoruz. Bunu kararlılıkla sürdüreceğiz. En üst ligden en alt lige kadar marka değerimizi tabandan tavana artırmamız gerekiyor. Bu hedefe uygun olarak 2. ve 3. ligin 5 yıl boyunca gelir elde etmesi için naklen yayın ihalesini imzaladık. Canlı izlenen maçlarla kulüplerin izlenirliği daha da artacak. Sponsorların bu liglerdeki kulüplere ilgisi artacak ve kulüplere yeni bir gelir kaynağı yaratılacak.

Kulüplerimiz vitrine çıkmasıyla futbolcu satışlarından daha fazla gelir elde edecek. Özellikle şeffaflık tescil teknoojininin ikinci ve üçüncü liglerde uygulanmasını sağladık. Böylece illegal bahisin önüne geçtik. Daha şeffaf, daha güvenli maçlar, daha fazla sponsor ve daha fazla gelir elde etmek demek. Kadınlar Ligi'nin yayın ihalesini önümüzdeki günlerde sonuçlandıracağız. Kadın futbolunu gerek mili gerek kulüpler olarak ayrı şubeler haline getirdik."

Kulüplerin en büyük gelir kaynağı  olan tribün gelirleri için kadın ve çocukların maçlara gelmesi için konser uygulaması başlatacağız. Özellikle bu çalışmayı bütün liglere yayarak eşitlik prensibini bir kez daha harekete geçirmiş olacağız."

"KULÜPLERİN BORCU 25 MİLYAR LİRA"
Kulüplerin borçlarına vurgu yapan Mehmet Büyükekşi,

"Ekonomik olarak en büyük sıkıntı kulüplerimizin borçları. Şu anda kulüplerimizin yaklaşık 25 milyar Lira borcu var. Bunun önümüzdeki yıllara, çünkü 10 yıllık bir döneme yayılmış durumda faizleriyle birlikte 50 milyar liraya dayanacağını tahmin ediyoruz. Onun için kısa, orta ve uzun vadeli bir takım projeler yaparak, birlik ve beraberlik içinde çalışarak çözüm üretmek zorundayız. Kulüplerimizin ekonomik anlamda güçlü hale gelmesi, maddi sıkıntılar yaşamaması en doğru ekonomi yönetimi ile olabilir.

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi kulüplerimizin tribün, sponsorluk gelirleri daha iyi durumda. Anadolu kulüpleri daha az gelire sahip. Anadolu kulüplerimizin naklen yayın gelirinden beklediği pay bütçe içerisinde yüzde 70 ile 90 arasında bir yer tutuyor. Gelir kaynaklarını mutlaka çeşitlendirmemiz gerekiyor" açıklamasını yaptı. 

ALT YAPI MECBURİ HALE GELİYOR

Türk futbolunun içinde bulunduğu sıkıntılı dönemden çıkabilmesi için en önemli konunun altyapı olduğunu vurgulayan Büyükekşi şu ifadeleri kullandı,

"Devamlı yurt dışından futbolcu getirerek bunun altından kalkabilmemiz mümkün değil. Başta takımları olmak üzere akademi zorunluluğu getiriyoruz. Elbette sponsorlar futbola büyük gelir fayda sağlıyor. Ancak güçlü alt yapı ile yetişecek futbolcuların yurt dışına güçlü katma değerle satılması hem kulüplerin hem de ülkemizin ekonomisine büyük katkı yapacak.

TÜürkiye İhracatçtılar Meclisi ile TFF arasında protokol imzalayacağız. Futbolcu ihraç edeceğiz. Belli bir rakamlara ulaştı. İhracatı kayıt altına almak için, imza altına alacağız. Futbolcu ihracatında büyük hedefleri yakalamak için en önemli konu alt yapıya önem vermek. Bir taraftan Milli Takıma diğer taraftan kulüplerimize futbolcu havuzu oluşturacağız. Böylelikle daha büyük ekonomiye kavuşmuş olacağız.

Devamlı yurt dışından futbolcu getirerek sürdürebilirliği sağlamamız çok zor. Geçen hafta sayın Cumhurbaşkanımız ile toplantı yaptık. Ona söz verdik. Başta Süper Lig ekipleri olmak üzere akademi zorunluluğu getireceğiz. Bunun için çalışmalara başladık. Futbolcu kaynağı olarak hiçbir eksiğimiz yok. Bu oyuncuları yetiştirecek hocaların donanımlı olmaları gerekiyor. Bundan sonra alt yapı antrenörü yetiştirecek hoca getirmemiz gerekiyor. 10-13, 13-15, 15-17 ve 17-19 yaş kategorileri için antrenörler getireceğiz. Kulüplerin alt yapıdan yukarı doğru futbolcu yetiştirmesi noktasında TFF'nin öncülük etmesi gerekir.

Alt yapıda görev yapan hocaların maaşlarının çok düşük olduğunu görüyoruz. Bunu da günümüz şartlarına göre güncellemiz gerekiyor. TFF alt yapı hocalarının altı ay maaşlarını ödeyecek. Kulüplerimizin daha iyi ücretle devam etmesini istiyoruz. Almanya, Portekiz, İspanya ve Hollanda'ya önümüzdeki lig bitiminden sonra milli takımlar bazında ve alt yapı takımlarını ziyaretler gerçekleştireceğiz. Hem yurt içinden hem yurtdışından en iyi örnekleri bulup Türkiye şartlarına uygun şekilde uygulayacağız. 

17-18 yaşından sonra futbolcu yetiştirmek gibi bir amacımız olamaz. Her yaş grubunun çalışma prensipleri farklı. Yaş kategorilerine göre eğitimler verilecek. Uzmanların yetişmesi için bir takım firmalarla görüşmelere başladık. Trabzonspor da aynı firma ile çalışmaya başlamış. Böylece gençlerimiz, çocuklarımız kendi vücut gelişmesine göre çalışmalarını yapacak."

"UEFA'DA STRATEJİ ÇALIŞMASI YAPMAMIŞ ÜÇ ÜLKEDEN BİRİ TÜRKİYE"

UEFA'ya bağlı 55 ülke olduğunu ve bu ülkeler içerisinde strateji çalışması yapmamış üç ülke olduğunu kaydeden TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi,

"Üç tanesi strateji çalışması yapmamış. Bunlardan bir tanesi Türkiye. Türkiye'de futbolun strateji çalışmasını yapacağız. KPMG ile anlaştık. Sadece Süper Lig'in değil, tüm kulüplerimizin hakemlerin, futbolcuların, teknik direktörlerin, başkanların, taraftar gruplarının, futbol medyasının ve yurt dışından çağıracağımız uzman kişilerle toplantılar ve çalıştaylar ayapacağız. Türk futbolunun 3, 5 ve 10 yıllık stratejisini oluşturacağız. Bu çalışmayı hep birlikte yapacağız. Bu çalışma TFF'nin değil, futbol ailesinin çalışması olacak. Herkesin fikri olacak. Statik değil dinamik olacak. Ana hedef 'ölçmüyorsanız, yönetemezsiniz' olacak. Türk futbolunun geleceğini ve marka değerini artırmak için el ele, omuz omuza çalışmamız gerekiyor. Süper Lig markasanı daha kaliteli hale getirerek, sponsor ve reklam gelirlerini artırıp futbolu daha da geliştireceğiz" açıklamasını yaptı. 

TFF VE DİJİTALLEŞME
TFF olarak güçlü bir marka değeri için çağın olmazsa olmazının dijitalleşme olduğunu vurgulayan Mehmet Büyükekşi, "Raporları dijital hale getirdik. Futbolcu lisanslarının çıkarılması ve transferler için dijital adımlar atıyoruz. Türkiye'de E-Devlet var ama federasyonda her şey elle yapılıyor. Bu kabul edilemez. Her kulübe bir şifre vereceğiz. Kulüpler, kendi ofisinden oyuncusua lisans da çıkartabilecek, transferi de yapabilecek. Basında bazen son dakikada "kurye transfer evraklarını yetiştirdi "diye haberler çıkıyor. Cumhuriyetimizin 100 yılı yaklaşıyor. Bunlar Türk futboluna yakışmıyor.  Süper Lig, Twitter hesabını açtık. Hedefimiz 1 milyon, daha sonra 10 milyona çıkarmak. Tüm kulüplerin desteğini bekliyoruz. Bunu TFF için değil kulüpler için yapıyoruz. Ne kadar izleyicimiz ve takipçimiz olursa marka değerimiz artar. Buraya sponsor alırız ve bu gelirleri kulüplere aktaracağız.

Korsan yayın şu anda futbol kulüplerimizin gelirinin düşmesinde en büyük problem. Eğer bunu önlersek bu konuda büyük bir adım atacağız. şu anda yetki TFF'de. Bize bildirilen yayını gerekli yerlere gönderiyoruz, yayını kesiyorlar. Bunun alt yapı için yoğun mesai hacıyoruz" sözleriyle teknoloji alanındaki gelişmeleri aktardı. 

ÜLKE PUANININ ARTMASI

A Milli Takımımızın C Ligi'nden B Ligi'ne yükseldiğini kaydeden TFF Başkanı Mehmet Büyüekşi, "Yeni hedefimiz 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinden çıkarak Almanya'da ülkemizi en güzel şekilde temsil etmek. İnşallah Milli Takım bunu başararak Türk halkının göğsünü kabartacak. Son yıllarda kulüplerin Avrupa'da istediği sonuçları alamaması nedeniyle 20. sıraya geriledik. 12. sıraya kadar yükseldik, ilerleyen maçlarda alacağımız sonuçlara göre 10. sıraya kadar yükselebiliriz.

Bu sezon çok önemli bir konu daha var. Bu zamana kadar, 2000 yılında Galatasaray'ın gerek Avrupa UEFA Kupası'yla Süper Kupa'yı kazanması dahil o yıllarda alınan puanın daha fazlasını bu yıl aldık. Bu da ayrı bir sevinç ve memnuniyet kaynağı. 
Avrupa'da kazanılacak başarılar futbolumuzun geleceği ve marka değeri için son derece önemli. Şu anda yayıncı kuruluş 110 ülkeye Süper Lig maçlarının özetini satıyor. Hedefimiz 150 ülkeye çıkması. 150 ülkeye çıkması için Avrupa'daki başarı çok önemli" açıklamasını yaptı. 

Sayfa Yükleniyor...