LaLiga başkanından Barcelona sözleri: Yetkimiz yok

LaLiga Başkanı Javier Tebas, Barcelona'nın yargılandığı Negreira davasında ceza verebilecekleri bir yetkilerinin olmadığını söyledi. Tebas, "Hakimin kararıyla ihtar ya da küme düşme olabilirdi ancak biz bunu yapamayız çünkü bizim sınırlarımızı aşıyor." dedi.

Haber Merkezi - NTV Spor 28.09.2023 - 15:04
Son Güncelleme: 28.09.2023 - 15:29
LaLiga başkanından Barcelona sözleri: Yetkimiz yok

Javier Tebas, İspanya'da polis ve jandarmanın Hakemler Teknik Komitesi'nin ofislerinde arama yapmasının ardından açıklamalarda bulundu.

'nın bu konuda suçlu olabileceğini belirten Tebas, Katalan ekibine ceza veremeyeceklerini ifade etti.

Tebas açıklamasında, "Tamamen düzensiz ve olmaması gereken ödemelerin olduğuna dair işaretler var. Barcelona'nın başka bir niyeti olduğunu düşünmüyorum. Belgeleri görmemiz ve bir avukat olarak bunu incelemem gerekiyor. Şu an için yetkilerimiz yok ancak dava sonuçlandığında nasıl bir yaptırım olacağına bakacağız. Konu idari düzeyde olduğu için yetkimiz yok. Eğer müdahale edebilseydik disiplin dosyası açıp hakime gidebilirdik. Hakem kararlarınının etkilenmeye çalışılması söz konusu. Hakimin kararıyla ihtar ya da küme düşme olabilirdi ancak biz bunu yapamayız çünkü bizim sınırlarımızı aşıyor."

Ne olmuştu?

İspanya'da Maliye, eski Hakem Teknik Kurulu Başkan Yardımcısı Jose Maria Enriquez Negreira'nın sahibi olduğu DASNIL 95 SL adlı şirketi vergi kaçırma iddiasıyla soruştururken, Barcelona'nın bu şirkete 2001-2018 yılları arasında toplamda 7,3 milyon euro ödediği ortaya çıkmıştı.

Barcelona'da mevcut yönetim tüm iddiaları yalanlasa da Negreira dışında Barcelona Kulübüne, eski başkanlardan Jose Maria Bartomeu ve Sandro Rosell ile eski iki yöneticiye karşı, "sporda yolsuzluk, kulüp yönetiminde usulsüzlük ve sahte ticari belge düzenlemek" suçlamalarıyla savcılık soruşturma başlattı.

İddialarla ilgili ayrıca İspanya Federasyonu, FIFA ve UEFA bünyelerindeki disiplin kurumları da soruşturma yürütme kararı almıştı.

Sayfa Yükleniyor...