Wayne Rooney: Futbolcular günah keçisi haline getirildi

İngiltere'de çalışanlarını ücretsiz izne çıkaran Liverpool'a tepkiler geliyor. Eski Manchester United'lı Wayne Rooney ise futbolcuların maaşlarında indirim konusunda eleştiride bulundu ve "Futbolcular günah keçisi haline getirildi" dedi.

NTV Spor

05.04.2020 - 18:30

Corona virüs salgını ekonomik olarak tüm alanları etkilerken; futbolda aykırı sesler yükselmeye başladı. Başta Premier League olmak üzere bir çok ligde, bazı kulüpler çalışanları ücretsiz izne gönderdi. Oyuncuların alacaklarında ise indirime gidildi.

Liverpool yaklaşık 200 kişiyi ücretsiz izne çıkarırken; maaşlarını alacaklarını açıkladı. Ancak 2 bin 500 pound'a kadar maaşların İngiliz hükümeti tarafından ödenecek olması üzerine Liverpool'a tepkiler geldi. Başta eski yıldızlar olmak üzere, taraftar grupları kararı alan yönetimi eleştirdi.

İngiltere'de Liverpool, Tottenham Hotspur, Newcastle United, Bournemouth ve Norwich'inh izini takip ederken; Manchester United, yaptığı ödemeleri vergiden düşmeyeceğini açıkladı.

"FUTBOLCULAR GÜNAH KEÇİSİ HALİNE GETİRİLDİ"
Manchester United ve İngiltere Milli Takımı'nın eski yıldızı Wayne Roney,
İngiltere Hükümeti ile İngiltere Premier League'i (EFL) yönetimini hedef alırken, "Futbolcular kolay hedef ve günah keçisi haline getirildi" dedi.  

Manchester United ve İngiltere Milli Takımı'nın eski yıldızı Wayne Rooney'den hükümet ve Premier League (EPL) yönetimine tepki geldi. Championship'te mücadele eden Derby Conuty'de oyuncu menajerlik yapan Rooney, futbolcuların hedefe konulduğunu ve günah keçisi ilan edildiğini açıkladı.

EPL, oyuncuların maaşlarında yüzde 30'luk indirime gidilmesini önerirken; Profesyonel Futbolcular Birliği (PFA) ile anlaşma sağlanamadı. PFA, EPL ile yaptığı video konferans sonrası yaptığı açıklamada olası bir indirim durumunda ülkenin kaybının 200 milyon Pound olabileceğini duyurdu. Açıklamada, bunun sağlık ve hükümet fonlarında zarara yol açacağı belirtildi.

Geçen hafta Britanya Sağlık Bakanı Matt Hancock ise futbolcuların maaşlarında indirime gidilmesini istedi.

Wayne Rooney, politik baskının adil olmadığını savundu. Wayne Rooney, Sunday Times gazetesindeki yazısında durumu eleştirdi ve "Hükümet benden sağlık çalışanlarına yardım talep ederse veya solunum cihazı almamı isterse gururla yaparım. Yeter ki paranın nereye gideceğini bileğim. Şu anda neler verebileceğimi düşünüyorum. Her futbolcu aynı durumda değil. Birden bütün futbolculardan yüzde 30'luk indirim çağrısı yapıldı. Neden futbolcular birden günah keçisi ilan edildi? Son bir kaç gün yapılanlar utanç verici" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...