Seri A'da ırkçılık karşıtı kampanya: Maymunların kullanıldığı etkinliğe Milan ve Roma'dan tepki

İtalya Ligi ırkçılığa karşı harekete geçti. Ancak kampanyada maymunların kullanılması tepkilere neden oldu.

NTV Spor 17.12.2019 - 14:07
Son Güncelleme: 17.12.2019 - 17:41
'Maymun'lu ırkçılık karşıtı kampanya ters tepti

İtalya Ligi Seri A Başkanı Luigi de Siervo'nun da katıldığı törenle, ressam Simone Fugazzotte'nin hazırladığı "Irkçılığa hayır" posterleri Pazartesi günü tanıtıldı. Ligin Milano’daki merkez binasında Simone Fugazzotto imzalı üç maymun portresi yerleştirildi. 'Irkçılığa hayır' pankartlarının yanına asılan bu resimlerin ‘kardeşlik, bütünleşme ve çok kültürlülük’ gibi değerlerin yayılması bakımından aracı olacakları iddia edildi.

Sanatçı Fugazzotto da, bu eserle amacının "İnsanlarla maymunlar arasında bir fark bulunmadığını göstermek" olduğunu savundu. Tanıtımda konuşan Simone Fugazzotte ise çalışmasını, "Irkçılık konusunda konuşurken maymunlarıın resmini yapmaya karar verdim; çünkü onlar insanların oluşumunun metaforları. Geçen yıl ile Napoli maçında (Napoli defans oyuncusu Kalidou Koilibayl'nin ırçkı çaldırılara maruz kaldığı karşılaşma) stadyumdaydım. Aşağılanmış hissettim. Herkes saygı duyduğum bir oyuncu olan Koulibaly'ye 'maymun' tezahüratları yapıyordu. Son 6 yıldır her zaman maymun resimleri yapıyorum. Hepimizin maymundan geldiğini öğretmek için bu çalışmayı yapmayı düşündüm. Batılı maymunu mavi ve beyaz gözlü, Asyalı maymunu çekik gözlü, merkezdeki siyah maymunu ise her şeyin başlangıcı olduğu için yaptım. Herkese insan veya maymun arasında bir fark olmadığını öğretme düşüncesinden bu fikir aklıma geldi. Neticede hepimiz maymunuz" sözleriyle anlatmıştı. 

Ancak bu çalışmalar ters tepki. Milan ve 'nın da aralarında olduğu kulüpler ve kuruluşlar, kampanyada kullanılan maymun figürlerine tepki gösterdi.

İtalyan kulüplerinin ırkçılık karşıtı bir savaş için ortak yayınladığı bildirinin üzerinden üç hafta geçmeden bu tarz bir çalışma için açıklama yayınlayan Hakan Çalhanoğlu'nun formasını giydiği Milan, "Sanat güçlü olabilir; ancak ırkçılıkla mücadelede maymunların kullanılmasını tasvip etmiyoruz" ifadelerine yer verdi. Kulüp bildirisinde çalışmada danışman eksikliğinin kendileri için sürpriz olduğu yorumu yapıldı.

Bir başka milli oyuncumuz Cengiz Ünder'in oynadığı Roma ise çalışmayı sürpriz olarak nitelendirdi ve "Ligin ırkçılıkla savaşmak isteğini anlayabiliyoruz; ancak bu çalışmanın doğru bir yol olduğuna inanmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Premier League'in eski oyuncularından Sylvain Distin ise kampanyaya anlam veremediğini vurgularken, "Irkçılığa benzer bir şeyle, ırkçılıkla nasıl mücadele edebilirsiniz?" diye sordu. 

Futboldaki ayrımcılık karşıtı Farge kuruluşu, kampanyayı "kötü bir şaka" olarak nitelendirirken; bunun insanların nutkunun tutulmasına neden olduğunu duyurdu. Bir başka ırkçılık karşıtı organizasyon Kick It Out ise maymunların kullanılmasını "Tamamen yersiz" diye nitelendirdi.

İtalya futbolunda ırkçılık sık sık hortlarken, Kasım ayında Brescia'nın golcüsü Mario , Hellas Verona maçında kendisine yönelik ırkçı tezahürat yapılması sonrası stadı terk etme tehdidinde bulunmuştu. İtalyan oyuncu ırkçlıları "küçük beyinli ve embesiller" olarak nitelendirmişti.

Eylül ayında ise Inter'in golcüsü Romelu , Eylül ayında Cagliari maçında penaltı kullanırken, taraftarlar maymun sesi çıkarmıştı.

İtalyanın önde gelen spor gazetesi Corriere dello Sport gazetesi de Cuma günü oynanacak Roma-Inter maçı öncesi Chris Smalling ile Lukaku'nun resimlerini kullanarak 'Kara Cuma' banşetini atmış ve tepki çekmişti.

Sayfa Yükleniyor...