"Milli Takımda oynayacak oyuncu bulmak zor olacak"

A Milli Futbol Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Milli Takımda yaşanan sorunlara değindi. İzlanda maçını kazanamamalarını "Çok yazık" olarak nitelendiren Lucescu, "2-3 takımda oynayan bir Milli Takım yaratamıyoruz. Milli takımda oynayacak oyuncu bulmaz zor olacak" dedi.

NTV Spor 08.10.2017 - 19:16
"Milli Takımda oynayacak oyuncu bulmak zor olacak"

İlk olarak "Bundan sonra Milli Takım'daki yapılandırma içerisinde olacak mısınız?" sorusu sorulan Lucescu, şu yanıtı verdi;
"Her şeyden önce önümüzdeki maçı oynamamız lazım. Bu maçı bitirmeden bir şey söylemek olmaz. Bu maçı kazanmak için elimizden geleni yapacağız. Son 3 maçta 7 puan alan bir Milli Takım var. Güçlü bir takımla karşılaşacağız. İzlanda ekibinin aynısı, aynı taktikle, aynı disiplin ve organizasyonla oynuyorlar. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız.

"İZLANDA MAÇINI KAZANAMADIK ÇOK YAZIK"
İzlanda maçını kazanamadık çok yazık. Basit bir şekilde kaybettik. Daha dikkatli olmamız gerekiyordu. İlk golü yedikten sonra ekibim kendisine olan güvenini kaybetti. Cenk'in de dediği gibi ilk 30 dakikayı domine ettik; ama daha sonra kaybedilen bir oyun var. Ancak oyuncularım çok üzüldüler. Daha iyi bir ekip kurmak için hayat devam ediyor. Önümüzde UEFA Uluslar Ligi başlayacak. Daha kuvvetli bir ekip kurup bu turnuvalara hazırlanacağız.

Oynamayan veya az oynayan oyunculardan ekip kurmak kolay değil. Benim amacım, Milli Takımda oynaması gereken oyuncuları kendi kulüplerinde daha çok oynamaya zorlamak. Umut ediyorum ki; dışarıda oynayan oyuncularımız da artık kendi ekiplerinde oynamaya hak kazanırlar ve güçlerini takımlarında ortaya koyar. Bunların hepsi Milli Takıma güzel dönüşü olacaktır. Unutmayın ki genç yetenekler yurt dışına erken çıkmamalı. 'deki büyük ekiplerde oynayıp kendini gösterip yurtdışına çıkmalı. Yurtdışına çıkıp oynamamak amaç değil. Türk Milli Takımına oyuncu yetiştirmek teknik direktörlerin sorumluluğunda olmalı. Milli Takım oyuncuların yardım etmeleri lazım. Oyunculara güven aşılamaları lazım. Aksi takdirde kolay olmayacaktır.

"2-3 TAKIMDA OYNAYAN BİR MİLLİ TAKIM YARATAMIYORUZ"
Maça 2 gün veya 3 gün kala antrenman yapıyoruz. 15 kulüpte oynayan bir ekibimiz var. 2-3 takımda oynayan bir Milli Takım yaratamıyoruz. Bu da biraz zorluk yaratıyor. Zamanla çok iyi bir Milli Takım ekibi kuracağımıza eminim. Türk oyuncuların kalitesine büyük güvenim var. Sahada her şeyini veren çok iyi oyuncular grubu var.

"İZLANDALİ OYUNCULAR BİZDEN 8 KİLOMETRE FAZLA KOŞTULAR"
İzlanda'ya karşı kaybettik, Oyun organizasyonunun, atletik organizasyonun ne kadar önemli olduğunu gösteren bir ekibe karşı kaybettik. Bizden 8 kilometre fazla koştular, daha fazla sprint attılar. Eskişehir'deki sonuçlara baktığımız zaman bu tür istatistiklerde bizden ileride ve iyiydiler. Bunun karşılığını da aldılar. Bir şekilde bir şeyler yapmamız lazım. Gelecekle ilgili geçmiş maçı konuşmanın anlamı yok. Tabii ki kayıp büyük üzüntü yarattı.

Finlandiyalı oyunculara büyük saygımız var. Bizim de çok iyi bir reaksiyon göstereceğimizi düşünüyorum. Şimdilik hiçbir kazanmamız gereken veya kaybetmemiz gereken bir baskı yok. Çünkü umut ediyorum ki geçen maçta yaptığımız hataları tekrarlamayız. 3 önemli hata yaptık ve bunun karşılığında gol yedik."

"MİLLİ TAKIMDA OYNAYACAK OYUNCU BULMAK ZOR OLACAK"
"Kafasındaki Türkiye'yi ortaya koymak için ne kadar süreye ihtiyacı var?" sorusu da sorulan Lucescu, "Kulüpler yabancı oynatmaya devam ederse, Milli Takımda oynayacak oyuncu bulmak zor olacak. Gençlerle de bir yere kadar gidersiniz. Bütün maçları oynaması gereken oyuncular var. Milli Takımda olmak gurur kaynağı olmalı. Bu olayı doğal olarak kulüplerinde oynadıktan sonra yapacaklar. Bu maçı geçelim daha sonra o konuda konuşacağız." yanıtını verdi.

Kendi kulübünde oynayan oyuncuların maçta oynamadığının hatırlatılması üzerine ise Rumen teknik adam, "Serdar Aziz kendi takımında oynuyor, evet. Ancak burada ilk gün idman yaptı, 2. gün yapmadı. Tolga Ciğerci ile konuştum 'Sakatım' dedi. Bu tür detayları girmenin anlamı yok. Çünkü kulüpleri bu zamanları tanımıyor. Bir maç oynuyorlar üç gün sonra başka maçta oynamıyorlar. Milli takım problemi değil. Tekrar söylüyorum milli takım oyuncuları kendi kulüplerinde çok önemli yerde olmalı. Yabacıların üstlerine çıksınlar. Onlardan daha önemli olsunlar. Yoksa milli takımı kurmak çok zor olacaktır. Benim Türk futboluna büyük güvenim var. Ersun Yanal ve Şenol Güneş ile rekorlarımız var. Ancak şimdi bana 3 tane oyuncu alabileceğim bir kulüp söyleyin. Bu çok zor." ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...