Mustafa Cengiz'den seçim açıklaması!

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, erken seçim konusu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

NTV Spor

13.11.2019 - 22:59 | Son Güncelleme: 13.11.2019 - 23:20

Galatasaray'da gözler, 14. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin vereceği karara çevrildi.

Başkan Mustafa Cengiz, kulüp televizyonuna konuştu, erken seçim gündemini değerlendirdi.

"KAÇTI DEMESİNLER DİYE AYRILMADIM"
"Ayrılabilirdim, bana kaçtı demesinler diye ayrılmadım." diyen Mustafa Cengiz, "Bıraksaydım 'Kaçtı' denecekti. 14 arkadaşımız evet deseydi, o gün idari açıdan ibra edilecektik. Seçimle gelenin seçimle gittiği ortamda, ben bunu kabul edemedim. Mahkeme ne karar verirse, ben ona hazırım. Hiç de beis duymam. 'Seçime gitmeyeceğim' demedim, 'Gündemimde seçim yok' dedim. Mahkeme derse, 'Seçime gideceksiniz ve Mustafa Cengiz aday olamaz' ne diyebilirim? Mahkemelerde koşturmak istemiyorum. Eğer dayanabilirsek kulüpte de artıya geçeceğiz. %100 seçim olacak ama ne zaman bilmiyorum." dedi.

"BAZI ÜYE ARKADAŞLARIN YARGIYA MÜDAHALESİ VAR"
Bazı üyelerin yargıya müdahalesi olduğunu ifade eden Cengiz, "Mücadele ediyorlar bizim seçime girmememiz için. 'Seçime gir, imza topla Mustafa Cengiz' demiyorlar. Eşit şartlarda düello edersiniz, bu tam tersine. Seçime gidelim, Mustafa Cengiz olmasın'. Ben buna da peki diyorum ama taraftarıma laf anlatamam, bunun için mücadele etmem gerek. Mahkeme ne karar verirse, ben ona hazırım. Hiç de beis duymam. Taraftara anlatmam gerek. Bana popülist diyorlar utanmadan. Evet ben popülistim, taraftarın popülistiyim. Taraftar olmazsa ben yokum." şeklinde konuştu.

"%100 SEÇİM OLACAK AMA..."
"Seçime gitmeyeceğim' demedim." şeklinde konuşan Galatasaray başkanı, "'Gündemimde seçim yok' dedim. Mahkeme derse, 'Seçime gideceksiniz ve Mustafa Cengiz aday olamaz' ne diyebilirim? Başım, gözüm üstüne. Mahkemelerde koşturmak istemiyorum. Eğer dayanabilirsek kulüpte de artıya geçeceğiz. %100 seçim olacak ama ne zaman bilmiyorum." dedi.

NEDEN DİVAN KURULUNA KATILMADI?
Divan kurulu toplantısına neden katılmadığına da açıklık getiren Mustafa Cengiz, "20 ayda 3. kez seçime gideceğiz, insaf ya! Beni beğenmiyor olabilirsin ama kazık çakmayacağız. Yusuf Günay iki gündür hastanede, Abdurrahim Albayrak boynunu çeviremiyor. Yapmayın arkadaşlar! Divan'a katılmamanın en büyük nedeni, Riva, Florya, yapılandırma projeleri üzerine çalışıyorum. Tüzük tadili yapacaktık, 2. plana atıldı. Ben muhalefete de saygı duyuyorum, hakaretler hariç. Divan Kurulu'nda kalbimizi kanatıyorlar, Divan Kurulu Başkanı da buna izin veriyor. Bunun yolunu açarsanız, o yol otoban olur. Divan başkanlığı, bu saygısız konuşmaları kesmek zorunda. Bunlar beni üzüyor, yoksa divan kuruluna katılırım, ne olacak." dedi.

"GALATASARAY'I KURTARIP 4 YILLIK UZLAŞMA ANLAŞMASI YAPTINIZ DİYE BİR KİŞİ SORMADI"
Görev süresi boyunca UEFA ile olan görüşmelerine de değinen Cengiz, "Galatasaray bir raya girdi. Ben kimseyi kötüleme anlamında konuşmuyorum. Görevi devraldığımda transfer yasağı vardı, insanlar unuttu bunları. 2 yılda her şeyi unuttular. 147 milyon euro zarardan nasıl Galatasaray'ı kurtarıp 4 yıllık uzlaşma anlaşması yaptınız diye bir kişi sormadı. Biz bunu yaptık. UEFA'ya 4 ay izin verin dedik. Bunun en büyük nedeni, o popülist dediğiniz taraftarlar. Seyirci patladı, mağazalardan alış arttı. Bize sağ olsunlar içeriden soran olmadı ama UEFA'dan soranlar oldu. Biz üst kurulla kapıştık tabir-i caizse. UEFA bunu izledi, yeniden yargılanmamızı istedi. Peki dedik, CAS'a gittik. İlk defa bir Türk takımı CAS'ta dava kazandı. Bizimle beraber UEFA'ya savunma yapan bir Avrupalı kulüp savunmaya 1.5 M € harcadı, biz ise ilk aşamada hep cebimizden harcadık. İkinci aşamada ise CAS için avukata 35.000 Frank + kazanınca 10.000 ödedik." ifadelerini kullandı.

"İNSANLAR BAZI ŞEYLERİ ÇABUK UNUTUYOR"
"Bu yıl Türkiye'de almadık kupa bırakmadık." diyen Mustafa Cengiz, "2 yılda 4 kupa aldık. Gelirlerimiz Türkiye tarihinde rekor kırdı. Bu bize nasip oldu. Amatörlerde çok düşük bütçelerle büyük başarılar yakaladık. İnsanlar bunları unutuyor. Basketbolda 15-20 kat bütçeli bir rakibimizi 19 sayıyla yendik. Voleybolda takımımızın bütçesi, rakiplerimizin bir oyuncusunun maaşı kadar. Kız takımımızın bütçesi 0.8 $." dedi.

"FLORYA YENİDEN BİZİM OLACAK"
Florya hakkında da konuşan başkan, "Borç yapılandırmasında 250 milyon TL nakit aldık. Futbolcularımıza olan borçları temizledik. Çok iyi durumdayız. Ayrıca 750 milyon TL 5 yıllık yapılandırma aldık. İlk 2 yılı ödemesiz. 6 ay faizleri ödeyeceğiz. Galatasaray rahatlıkla altından kalkar. Avrupa'nın en büyük gelişim gösteren 4. takımıyız. UEFA şu anda bütün kulüplere Galatasaray'ı örnek gösteriyor. Ama nasıl yapıyoruz, gel bir de bize sor. Florya yeniden bizim olacak, bunun için çalışıyoruz. İnşallah Kemerburgaz'da iyi bir şey yapacağız." diye konuştu.


Sayfa Yükleniyor...