Nasıl Fatih Terim olunur?

Artık bir futbol terimi Fatih Terim... Adana Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü'nden başlayan yolculuk Milano'ya kadar gitti. Milan-Inter maçını yorumlamak için gittiği son İtalya ziyaretinde yaşadıkları, gördüğü saygı, San Siro'daki 'Grande Terim' sesleri nasip olmaz herkese. Cesur olmak lazım, gözü kara olmak lazım, dopdolu olmak lazım, artık bir Terim olmak lazım...

NTV Spor 10.04.2011 - 02:35HAZIRLAYAN:  AHMET SİVASLI –
Ahmet.sivasli@ntv.com.tr
twitter.com/Ahmet_sivasli

Aradan tam 10 yıl geçti ama o günler dün gibi hala aklımızda… Bizim değil onların da… 2001-02 sezonunda Milan'ı çalıştıran Fatih Terim, geçtiğimiz hafta oynanan Milan-Inter maçında yorumculuk yapmak için Milano'ya gittiğinde sokaklarda yürüyemedi ilgiden. İtalyanların ‘Grande'si Türk Futbolu'nun ‘İmparator'u Fatih Terim'in Milano sokaklarındaki turu bu yazının doğmasına sebep oldu. Avrupa'ya açılmaktan korkan, ülke sınırlarındaki şöhretiyle bir ömür geçirip, aldığı fahiş paraların arkasına saklanan bizim yıldızlara en büyük örnek ‘Grande Fatih'dir aslında…

Futbolcularımızın çat pat İngilizce konuşmalarına bile şahit olduğumuzda sevinen bizler, sadece 1-2 sene içerisinde İngilizce'yi öğrenip büyük bir özgüvenle basın toplantısında yabancı gazetecilerin sorularına İngilizce cevap verme kararlılığını kendinde barındıran Terim'in bazı kelimelerini gülücüklerle dillere pelesenk ettik. Gencecik beyinlerin yabancı dili bir kenara bırakıp ilk transfer ücretleriyle lüks arabalara koştuğu bu yıllarda Terim İtalya'ya gitmeden bile İtalyanca dersleri alıyor, yanına da İngilizce ekliyordu. Fatih Terim'i İtalya'nın Grande'si yapan sadece futbol bilgisi ve taktik yeteneği değildi. O buralara gelmek için çok çaba sarfetti. Giyim kuşamıyla dikkat çekti, entelektüel birikimini geliştirdi, çeşitli vücut dili dersleri alarak kendini ispatladı. Fatih Terim buralara kolay gelmedi.

İşte bu yazımızda bambaşka bir Fatih Terim okuyacaksınız. Bir zamanlar İstanbul'un bıçkın delikanlısıyken birden bire değişen hayatı ve bakış açısıyla geldiği noktayı daha da bir özümseyeceğiz içimizde. Bu yolda bir örnek alacaksınız birisini o da Fatih Terim olsun. Fatih Terim gitti ‘vezir' oldu, yıldızlarımız (!) kaldı ….

”EŞİM AŞÇILARLA, ŞOFÖRLERLE BÜYÜDÜ, BEN İSE TAM TERSİ”
Her şey Fulya Terim'le başladı aslında. Adana'dan geldikten sonra Galatasaray'da oynadığı dönemlerde de gecelerin ve İstanbul'un bıçkın delikanlısı olan Fatih Terim'in karşısına Fulya Hanım çıktı. Eğitimini İsviçre'de tamamlayan, son derece kültürlü ve entelektüel yapısıyla dikkat çeken Fulya Terim, Fatih Hoca'yı değiştireceğinin kıvılcımlarını ilk görüşmede attı. Fatih Terim'in de ‘Buralara gelmemde en büyük etken Fulya Terim'dir' diye onayladığı bu ilişki bu başarının temelini oluşturdu. Fatih Terim, Fulya Hanım'la olan ilişkisini şöyle anlatıyor: “Eşim Fulya hayatımdaki en önemli varlık. Aslında yaşamları ters iki kişiyiz. Düşünün; ben Adana'dan gelmişim, o İsviçre'de okumuş. Aşçılarla, şoförlerle büyümüş; ben tam tersi. Ama futbol gibi, aşk da alakasız kişileri bir araya getirmeyi beceriyor” Fatih Terim Fulya Hanım'la evlendikten kısa bir süre aralarındaki kültür farkını "Sizin acılı Adana kültürünüzde bu İsviçre ve İtalya'da okumuş kız nasıl bir etki yaptı acaba?" şeklinde soran gazetecilere şöyle cevap verecektir: Ben de Paris'te okudum, Güneyin Paris'i Adana değil mi?

EĞİTİMİ
ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MOTOR BÖLÜMÜ'NDEN MİLANO'YA…

Fatih Terim'in babası Kıbrıs göçmeni Talat Terim. Henüz 4 yaşındayken sağ bacağını yanlış bir iğne sonucu kaybeden Talat Bey, seyyar satıcılık yaparak çocuklarına baktı. Fatih Terim Adana Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümünü tamamlayamadı çünkü okul ve futbol aynı anda yürümüyordu. O sırada Adana Demirspor'un maaşlı bir futbolcusuydu.

İTALYANCA
Fatih Terim henüz Fiorentina'nın başına geçmeden Türkiye'de İtalyanca dersleri almaya başlamıştı. İtalyanca öğretmeni de şu an Master Chef'te dikkat çeken aşçı Batuhan Piatti'nin annesi Donatella Piatti. Piatti Fatih Terim'in öğrenme kabiliyeti hakkında şöyle diyor: Benim söylediklerimi dikkatle dinlemekte, düzgün ve güzel bir yazıyla not almakla yetinmiyor, kendi stratejisini kullanarak sahada kullanılması gereken türden kelimelerin etrafında dönmesi gereken dersimizin doğru bir çizgide gitmesi açısından bana yardımcı da oluyordu. Futbolla alakası olmayan ben, sayesinde birçok futbol terimi öğrendim…” Fiorentina'yla sözleşme imzalarken bir  İtalyan gazeteci, ´Dilimizi bilmiyorsunuz, oyuncularla nasıl iletişim kuracaksınız´ diye sordu ve şu cevabı aldı: ´Göreve başlamama 52 gün var. O gün geldiğimde, basın toplantısını İtalyanca yapacağım.´ İşte bu sözü veren Adanalı, Donatella Piatti'nin eğitimiyle 52 gün sonra Floransa'da İtalyanca bir basın toplantısı düzenledi.

BERLUSCONİ'NİN İMZALI SAATİ
Milan'ın başına geçmesinin hemen 2 ay sonrası İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi onu Arcone'deki San Martone villasına davet etti. Terim'le yaklaşık 3-4 saat sohbet eden Milan Başkanı, kolundaki Berlusconi imzalı saati o toplantı sonrası hediye etti.

İTALYAN YÜKSEK LİYAKAT NİŞANI
İtalya'dan alnının akıyla dönen ve büyük saygı gören Fatih Terim'e İtalyan Dayanışması Yüksek Liyakat Nişanı verildi. Peki nedir bu Yüksek Liyakat Nişanı?

İtalyan Dayanışması Yüksek Liyakat Nişanı 1952 yılından beri veriliyor. İtalya Dış İşleri Bakanının teklifi ve İtalya Cumhurbaşkanının onayının ardından, kanun hükmünde kararnameyle verilen nişan, İtalya'daki 5 Devlet Nişanı'ndan birisi. Nişan, İtalya'ya, sanat, edebiyat, ekonomi, sosyal, kamusal ve askeri alanlarda katkıda bulunan ve hizmet eden kişileri ödüllendirip, onurlandırmak amacıyla veriliyor.

NEREDEN GİYİNİYOR?
”FLORANSA'DA BİR BUTİĞİM VAR”
Futbolculuk döneminde de zamana göre en iyi giyinen futbolculardan biri olarak gösterilen Fatih Terim, İtalya'ya gittikten sonra daha bir başka giyinmeye başladı. Floransa'da yaşarken alışverişlerini yaptığı bir butiğe Fatih Terim hala uğruyor ve modayı oradan takip ediyor. Fatih Terim bu konu hakkında şöyle diyor: Floransa'da bir butiğim var, hâlâ oradan alıyorum bazı şeyleri. Telefon ediyor bana, “Kilo aldınız mı, almadınız mı?” diyor, tak bir hafta sonra gönderiyor. Ama buradan da giyiniyorum.

NE TÜR MÜZİK DİNLİYOR?
Fatih Terim tamamen bir Türk Sanat Müziği aşığı. Özellikle TRT'de bu tip programları hiç kaçırmıyor. Genelde her tür müziği dinlediği bilinen Terim'in favorileri arasında Sezen Aksu ve Sıla ön plana çıkıyor. Futbolcular, Fatih Terim'in kamplarda ipodundan çıkan yüksek sese dikkat çekiyor.

FATİH TERİM VE İLKLER
* Türk futbol tarhinde Türkiye U-21 futbol takımı ile Akdeniz Oyunları'nda şampiyonluk yaşayan ilk ve tek teknik direktör (1993 Fransa Akdeniz Oyunları).
* Türk futbol tarihinde, Türk Milli Takımını, Avrupa Futbol Şampiyonası taşıyan ilk teknik direktör (1996 Avrupa Futbol Şampiyonası).
* Türkiye Süper Liginde üst üste 4 kez şampiyonluk yaşayan ilk ve tek teknik direktör (1996-1997, 1997-1998, 1998-1999, 1999-2000 sezonlarında Galatasaray ile).
* Avrupa'da bir Türk takımını şampiyon yapan ilk ve tek teknik direktör (1999-2000 sezonunda Galatasaray ile 2000 UEFA Kupası Şampiyonluğu).
* Avrupa'nın üst düzey liglerinde bir kulübü kupa finaline taşıyan ilk ve tek teknik direktör (İtalya'nın Fiorentina kulübünü Coppa Italia (İtalya Kupası) finaline taşımıştır.
* Avrupa'da üst düzey takım çalıştıran ilk ve tek teknik direktör (2001-2002 sezonunda italyanın dünyada ünlü kulübü AC Milan'ın teknik direktörlüğünü yapmıştır).
* Türk futbol tarihinde, Türk Milli Takımını, Avrupa Futbol Şampiyonası yarı finale taşıyan ilk ve tek teknik direktör (2008 Avrupa Futbol Şampiyonası).
* İtalya'da, Devlet Nişanı (italyanca: Ordine della Stella della Solidarieta İtaliana) ile Commendatore ünvanı alan ilk Türk teknik direktör.
* 2008 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası'nın en iyi teknik direktörü seçildi.

Sayfa Yükleniyor...