Nejat Biyediç'i kaybettik

Eski Bursaspor'un futbolcusu, teknik direktör imparator lakablı Nejat Biyediç vefat etti.

NTV Spor 15.08.2011 - 10:19

Bursaspor'un eski futbolcularından teknik direktör Nejat Biyediç, hayata gözlerini yumdu.

52 yaşında hayatını kaybeden Biyediç, Türkiye'de sadece Bursaspor forması giydi.

1979'dan 1986'ya kadar Mostor Velez'de oynayan Biyediç, 1986 yılında daha sonra imparator lakabı alacağı Bursaspor'a transfer oldu. 5 sene aralıksız Bursaspor forması giyen Biyediç, 1991 yılında futbola veda etti.

1994 yılında futbola veda ettiği Bursaspor'da yardımcı antrenör olarak başlayan Biyediç, daha sonra Karşıyaka, Karabükspor, Adanaspor, Konyaspor, Diyarbakırspor, Sakaryaspor ve en son ise Eskişehirspor'da teknik direktörlük yapmıştı.

52 yaşındaki Biyediç'in cenazesinin, Mostar'da çarşamba günü kılınacak ikindi namazının ardından toprağa verileceği bildirildi.

SEDAT 3'ÜN JÜBİLE MAÇINDA PARLADI
Bosna Hersek'te hayatını kaybeden Bursaspor'un "efsane" teknik direktörü Nejat Biyediç, Bursaspor'da oynadığı futbol ve attığı gollerle Türkiye'nin "imparator' lakaplı futbolcuları  arasında yer aldı.

Biyediç'in arkadaşlarından A Milli Takım Maç ve Oyuncu İzleme Antrenörü Adnan Örnek, 2007'den bu yana lösemi tedavisi gören Biyediç'in hastalığa yenik düştüğünü belirterek, arkadaşları olarak büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi.

Nejat Biyediç'in Bursaspor'da oynadığı futbol ve attığı gollerle "imparator" lakabını aldığını ifade eden Örnek, efsane oyuncunun, 1986 yılında Bursa'ya ilk geldiğinde bir jübile maçıyla taraftarın karşısına çıktığını anlattı.

TARAFTARIN YÜREĞİNE SU SERPTİ
Bursaspor'un efsane kaptanı Sedat 3'ün çok sevilen bir futbolcu olduğunu vurgulayan Örnek, "Sedat 3'ün jübilesi yapılacağı dönemde taraftar büyük üzüntü yaşıyordu. Dönemin kulüp başkanı Cavit Çağlar tarafından transfer edilen Biyediç, bu jubile maçına çıktı. Nejat Biyediç, oynadığı futbolla taraftarın yüreğine su serpti. Taraftar Sedat 3'ün gittiğine üzülürken, birden yüzleri gülmeye başladı. O yıl ben genç takımdan A takıma alındım. Nejat Biyediç ile 6 yıl birlikte oynadım.  Oynadığı futbol ve attığı gollerle imparator oldu. Halen de Türk futbolunda imparator olarak tanınıyor" diye konuştu.

Başarılı futbolculuk kariyerinden sonra Biyediç'in Bursaspor'da yardımcı antrenör olduğunu anlatan Örnek, "Ben takım kaptanıyken o yardımcı antrenörlük yaptı. Bir süre de böyle birlikte çalıştık" dedi.

BEŞİKTAŞ GALİBİYETİ HERŞEYİ DEĞİŞTİRDİ
Örnek, 1994 yılında teknik direktör Nevzat Güzelırmak'ın işler iyi gitmeyince görevinden ayrıldığını belirterek, "Bu ayrılış adeta dönüm noktası oldu. Yardımcı antrenör olan Biyediç, tek yetkili kaldı. 1994'te takım kaptanıydım ve İnönü Stadı'nda Beşiktaş ile karşılaştık. O maçta hepimiz, Biyediç için oynadık ve kazandık. Maçı alırsak Nejat'ın teknik direktör olarak kalacağını biliyorduk. Ertuğrul Sağlam'ın o dönemde santrfor olduğu Beşiktaş'ı kendi sahasında 2-1 yendik. Bu maçtan sonra herşey değişti. Nejat Biyediç'in teknik direktörlük kariyeri ve Bursaspor'un  tarihe geçen başarılı bir süreci başladı" şeklinde konuştu.

Bu maçtan bir yıl sonra İntertoto Kupası macerasının başladığını ve Bursaspor'un çok başarılı olduğunu dile getiren Örnek, "1999'da futbolu bıraktım ve Nejat Biyediç'in yardımcılığı yaptım. Birlikte çok çalıştık. Hem futbolu hem de teknik direktörlüğüyle tam bir futbol adamıydı" dedi.

Örnek, Biyediç'in iyi niyetli, duygusal birisi olduğunu vurgulayarak, "Futbolcularla ve teknik heyetle diyaloğu çok iyiydi. Futbolcularla iyi anlaşırdı. Futbol bilgisi iyiydi, iyi bir altyapısı vardı. Hem futbol oynarken, hem teknik direktörken bize çok şey öğretti. Türk futbolu için, Bursa futbolu için önemli kayıptır. Genç yaşta aramızdan ayrıldı çok üzgünüz" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...