Nwakaeme: Maymun sesini bırakıp tezahürata başladılar

İngiliz devlet televizyonu BBC’ye konuşan Nwakaeme, İsrail’de yaşadığı ırkçılık olayını anlattı, “Haifa taraftarı maymun sesleri çıkartıyor ve beni yuhluyorlardı. Ben de döndüm, onlara güldüm. Yaptıkları şeyin tesir etmediğini anladılar ve alkışlamaya başladılar” dedi

NTV Spor 24.06.2021 - 08:17

Trabzonspor’un Nijeryalı futbolcusu Anthony Nwakaeme, BBC’ye verdiği röportajda futbolda ırkçılık konusunda açıklamalarda bulundu.

Bordo-mavililerin üç yıl önce Hapoel Beer Sheva’dan kadrosuna kattığı deneyimli oyuncu, bu sorunun azalmadığını, aksine büyümekte olduğunu savundu ve kendi başına gelenleri anlattı, “Her yere yayılmaya devam edecek ve futbol bundan ne zaman kurtulacak bir şey söyleyemem” dedi.

Nwakaeme, “İsrail’de oynadığım dönemde, Maccabi Haifa deplasmanına gittiğimizde ırkçılığa maruz kaldım. Sahanın ortasında, bana hakaret edenlerin kazanmasına izin vermemeye karar verdim. Haifa taraftarı maymun sesleri çıkartıyor ve beni yuhluyorlardı. Ben de döndüm, direkt onlara baktım ve sonrasında güldüm” diye konuştu.

‘İzin vermedim’

32 yaşındaki futbolcu şöyle devam etti:
Benim reaksiyonumu görür görmez, yaptıkları şeyin üzerimde hiçbir tesiri olmadığını anladılar ve beni alkışlamaya, bana tezahürat yapmaya başladılar. Onlara meydan okuyabilir ya da bir şekilde maçı durdurtabilirdim. Ancak sahadaki oyunumdan keyif alıyordum. Güçlü olduğumu ve destekledikleri takımın işini zorlaştırdığımı hissediyordum. Beni işimden alıkoymalarına, negatif reaksiyonla beni bozmalarına izin vermek istemedim.”

Sayfa Yükleniyor...