Olimpiyat Stadı West Ham'ın

2012 Londra Olimpiyat Oyunları sonrası, Olimpiyat Stadı’nın kullanım hakkı Premier Lig kulüplerinden West Ham United'a verildi. West Ham, stadın kullanım hakkı için Tottenham ile çekişiyordu.

NTV Spor 11.02.2011 - 17:50

80 bin izleyici kapasiteli Londra Olimpiyat Stadı'nın, 2012 Olimpiyatları sonrası, birçok türdeşi gibi atıl hale gelmesi istenmiyordu. Premier Lig'de son dönemde büyük statların giderek rağbet görmesi nedeniyle, West Ham United ve Tottenham kulüpleri, Olimpiyat Oyunları sonrası bu görkemli stada taşınmak istiyordu.

Olimpiyat Parkı'nın varlığını sürdürmesi için kurulan şirket, bir süredir iki kulübün teklifini inceliyordu. Sonunda 14 üyeden oluşan yönetim kurulu kararını verdi ve oybirliği ile West Ham United'ı seçti. Kararın, İngiltere hükümeti ve Londra Belediye Başkanı Boris Johson tarafından da onaylanması bekleniyor.

Bu kararın alınmasında, West Ham Yönetimi'nin, atletizm pistini koruma sözü etkili oldu. Zira Tottenham, kullanım hakkını elde etmesi halinde, stattaki atletizm pistini kaldırmayı ve bunun yerine, Cristal Palace'taki atletizm merkezine yatırım yapmayı önermişti.

Şu anda maçlarını Upton Park'ta oynayan West Ham'ın, 2014 yılının yaz ayında yeni stadına taşınması bekleniyor. Kulüp, 80 bin olan seyirci kapasitesini 60 bine indirebilmek için yaklaşık 100 milyon sterlin harcayacak.

Sayfa Yükleniyor...