Son sırada yer aldı: Chelsea'nin performansı rakamlara yansıdı

Ligde zirve yarışının ve Avrupa kupalarının uzağında kalan Chelsea, geride kalan sezonda yaptığı harcamaların karşılığını alamadı.

Batuhan Özokan - NTV Spor 30.05.2023 - 17:41
Son sırada yer aldı: Chelsea'nin performansı rakamlara yansıdı

Premier Lig'de kötü bir sezonu geride bırakan ve yeni sezona Mauricio Pochettino yönetiminde hazırlanacak , ligdeki 20 takım arasında harcanan para ve elde edilen başarı kıyaslamasında son sırada yer aldı.

Uzun süre önde götürdüğü ligi arka arkaya puan kayıplarıyla rakibi Manchester City'ye kaptıran Arsenal, tablonun en üst sırasında yer alırken Londra ekibini Brentford ve Newcastle United takip etti.

Üst üste üçüncü, Pep Guardiola yönetimindeki beşinci lig şampiyonluğunu elde eden Manchester City ise altıncı sırada kendisine yer buldu.

⚽ PREMIER LİG HABERLERİ

Times tarafından kulüplerin son bildirdiği finansal raporlar dikkate alınarak hazırlanan grafikte Arsenal'in maaş, menajerlik ücretleri ve amortisman giderleriyle birlikte bu sezon 354 milyon sterlin harcama yaptığı belirtildi.

Bu harcamalar doğrultusunda beklenen puanın 60 olduğu aktarılırken Mikel Artata'nın ekibi sezonu 84 puanla tamamladı ve 24 puanlık farkla tablonun ilk sırasında yer aldı.

Ligin en az harcama yapan takımlarından Brentford ise 97 milyonluk harcamayla sezonu tamamlarken 36 puan beklentisini geride bırakıp 59 puanla tamamladı ve ikinci sıraya yerleşti.

Eddie Howe yönetiminde 21 yıl sonra Şampiyonlar Ligi vizesi alan Newcastle United ise sezonu 231 milyon sterlin harcamayla noktalarken 48 puan beklentisini geçip sezonu 71 puanda tamamladı. Brentford gibi beklenen puan beklentisi ve elde edilen puan arasında 23 puan bulunan Newcastle United rakibiyle ikinci sırayı paylaştı.

2022-23 sezonunun yaz ve kış transfer döneminde transfere 615 milyon sterline yakın harcama yapan Chelsea ise listenin son sırasında yer aldı.

Maaş, menajerlik ve amortisman giderlerine toplam 546 milyon sterin ödeme yapan Londra temsilcisi, 77 puan beklentisinin gerisinde kaldı ve 44 puanla sezonu tamamladı. Beklenenden 33 puan daha az toplayan Chelsea, 20 takım arasında sonuncu oldu.

İngiltere merkezli spor analiz şirketi Twenty First Group'un yöneticilerinden Omar Chaudhuri, kulüplerin harcamalarına ve son yıllardaki harcama-puan ortalamasına göre beklenen puanın oluşturulduğunu ifade etti.

Chaudhri açıklamasında, "Chelsea'nin bu sezonki performansı oldukça kötü. Oyuncu maliyetleri açısından Manchester City ile benzer bir tablo çiziyorlar ama onların 40 puan gerisindeler. Bu sezon Premier Lig'de harcama ve performans arasında oldukça düşük bir ilişki var. Genellikle bu ikilisi arasındaki korelasyon yüzde 80'leri bulurken bu yıl yüzde 55. Bu durum, tarihsel olarak fazla harcama yapmaya meyilli takımların beklentilerin altında kalmasından kaynaklanıyor." dedi.

Sayfa Yükleniyor...