"Soyunma odasına da inerim"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, "Camiaya Sesleniş" programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

NTV Spor

11.09.2018 - 22:45

Ali Koç "Başkanlık tarzınız ne olacak? İcraatlarınız neler olacak? Samandıra'ya ne sıklıkla gideceksiniz? Phillip Cocu ve Damien Comolli ile ne sıklıkla görüşüyorsunuz? Kayseri maçı sonrası soyunma odasında neler yaşandı?" sorularına yanıt verdi.

Ali Koç şunları söyledi:

"Başkanlık tarzım, işi ehline işi vermek. Mümkün olduğu kadar profesyonellerin işi yapması. Bu futbolda, basketbolda, gelir yaratmada, tesisleri işletme konusunda olur. Comolli ve Cocu konusunda iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Benim görevim Fenerbahçe'nin hangi branşı olursa olsun, sporcuların başarılı olması için en verimli iklimi sağlamak. Taraftar desteğini sağlamak. Taraftara teşekkür ediyorum. İnanılmaz destek veriyorlar. Geçen sezon futbolcuların ihtiyaç duyduğu desteği ilk haftadan itibaren verdiler. Ödemeleri zamanında yapmak kolay değil. Belki bir-iki kulüple beraber futbolcularına borcu olmayan yegane kulüplerden biriyiz. En büyük önceliğim bunu sağlamak. Bursaspor maçı öncesi Samandıra'ya gittim. Onlara inancımı belirttim. Şampiyonluk maçına çıkıyormuş gibi çıkmalarını istedim. Başarılı olmaları gerektiğini onlara anlattım. Sezonun ilk idmanında da Bursaspor maçından önce de bunu söyledim. Bu camiada 1800 kişi çalışıyor. 32 bin üye. Milyonlarca taraftar. Yüzlerce yurt içi, yurt dışı dernek. Kim ne yaparsa yapsın yönetim şapkadan tavşan çıkarsın. Obradovic, Avrupa şampiyonu olsun. Futbolda başarı gelmediği durumunda hiçbirinin kıymeti harbiyesi olmadığını onlara söyledim. 'Top sizde' dedim. Sonuçta başarı yoksa ve ilk 4 hafta hayal kırıklığı kabul ediyorum. Bunun sorumlusu ben ve arkadaşlarım. Gerekli önlem ve tedbirleri almak zorundayız. Soyunma odasına inerek bir taraftan hayal kırıklığımı, taraftara yaptığımız bu haksızlığı, bir nebze üzüntümü, kızgınlığımı, sonuna kadar arkalarında olduğumuzu aktardım. İlk başta destek vereceğiz, gerektiği takdirde en radikal kararı alırız. Soyunma odasına inmeyeceğimi hiçbir zaman söylemedim. Buranın sevabıyla günahıyla başındaki adamsam; soyunma odasına da inerim, rakip soyunma odasına da girip başarıdan dolayı tebrik de ederim."

"COMOLLİ İLE COCU İYİ BİR UYUM İÇİNDE"
"Damien Comolli'nin uluslararası ağından, geçmişteki CV'sinden etkilendim. Nisan ayına kadar da aklımda yoktu. Nisan ayında bu görevi teklif etiğimde 2 kulüpten teklif bekliyordu. Birinden bu teklif geldi. İstediği seviyede değildi. Diğer kulüpte yönetim değişikliği olacağı için kabul etmedi. Üçüncü sırada biz vardık. Kabul etti. Saçmasapan sorular var. Seçim sürecinde Comolli'nin parasını kim ödedi? Kim ödeyecek, ben ödedim. Daha sonra Cocu'yu seçtik. Alt yapıya önem veren, bugüne kadar deli gibi bütçelere alışmamış olan, kariyerinde yeni bir heyecan yeni bir yolculuk, macera arayan birini arıyorduk. Cocu bunun başında geliyordu. Onun için bu tercihi yaptık. Bu tercihi yaptığımızda Semih Bey de (Özsoy) benimle birlikteydi. İnşallah başkanlığım döneminde tek hoca o olur. Ama bu futbol. Biz sabırlıyız. Amacımızda da hedefimizde de sabırlıyız. Mecbur kalmadığımızda radikal kararlar almayız. Arzuladığımız başarı gelmediği sürece, gereken her türlü önlemi alabiliriz. Kimsenin dolduruşuna gelerek hareket etmeyiz. Bizim çok büyük hedeflerimiz var. Damien Comolli ile Cocu arasında bazılarının yazdığı gibi bir sorun yok. Çok iyi bir uyum sergiliyorlar."

"BU KONU BENİ ÇOK ÜZDÜ"
"Galatasaray ve Beşiktaş oyuncuların yıllık ücretlerini açıklıyor. Fenerbahçe de açıklayacak mı?" sorusunu da yanıtlayan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç "Hepimiz halka açık şirketleriz. Halka açık şirketlerin uymak zorunda olduğu mevzuat var. Belli bir rakamın üzerindeki tüm rakamları kamuoyuna açıklamak zorundayız. Biz hiçbir transfer yüzde yüz bitmeden açıklamayı tercih etmiyoruz. Alacağız, düşünüyoruz, şu pozisyona şunu alacağız yok. Phillip ve Damien'in sözleşmelerini açıklamak istiyordum. Bazı sözleşme gizlilikleri var. Cocu'nun tazminatının 7,5 milyon euro olduğu iddiası, külliyen yalan. Cocu'nun tazminatı, sadece 12 aylık maaşıdır. Bu da Comolli'nin başarısıdır. Maaşını söylemiyorum. PSV'den aldığı maaşın 4-5 katı değil, 3 misli de değildir. Bu yazın iki transfer yalanladık. Ramirez ve Sissoko transferleri. Sissoko konusu beni çok üzdü. Duayen denilen isimlerin bile 'Bu iş oldu' demesi, 'olmayınca da başaramadılar' şeklindeki söylemleri, camiada ilk başta taraftarda bir coşku, daha sonra hayal kırıklığı yarattı. Oyuncuyla, menajeriyle ya da kulübüyle hiçbir şekilde temasımız olmadı. Bu bizi inanılmaz rahatsız etti. Ertesi gün sorumlu arkadaş özür diledi. Ama geç kaldı. Ertesi gün yaptığımız açıklamayı önce vermediler, sonra verdiler. Hatalarından döndüler. Hatalar her zaman bir fırsattır, birbirimizi daha iyi anlamak için. Kimseyi tehdit etmedik. Yapan kişi özür diledi. Kurum da hatasını düzeltmek için her şeyi yaptı. İnsani bir hata olduğunu düşünüyorum. Onlara da buradan teşekkür ediyorum. Mecbur kalmadıkça bu açıklamaları yapmıyoruz. KAP konusunda yapmamız gereken açıklamaları yapıyoruz. Bütün oyuncuların, tüm ücretlerini varsa bonservis, varsa kiralama, varsa bonusları en şeffaf haliyle açıklamak istedim. Hem teknik direktörümüz hem de sportif direktörümüz takım içindeki ahengi bozmamak için yapmamam gerektiğini söylediler. Doğru bir karar. Daha ketum bir kulüp olarak buna devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.Sayfa Yükleniyor...