Srna, Ukrayna'daki 100 çocuğu ülkesine götürdü

Darijo Srna, Rusya'nın Ukrayna işgali devam ederken, Shakhtar akademisindeki 100 çocuğu ve ailesini Ukrayna'dan güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağladı.

NTV Spor 28.03.2022 - 14:38
Son Güncelleme: 28.03.2022 - 15:58
Srna, Ukrayna'daki 100 çocuğu ülkesine götürdü

İngiliz basınından Mirror'ın haberine göre, Rus askerlerinin Kiev bölgesine işgali ardından Shakhtar Donetsk'te sportif direktörlük görevini yürüten Srna, altyapı akademisindeki 100 çocuğu ve ailesini ülkesi Hırvatistan'a güvenli geçişini sağladı.

Eski Hırvat yıldız, Rusların işgal ettiği Kiev'den kaçmak için 36 saatlik yorucu ve tehlikeli bir yolculuk yaptıklarını belirtti. Altyapı akademisinde bulunan 100 çocuğun ve annelerinin Hırvatistan'ın Split bölgesinde güvenli yerde oldukları söyledi.

: 19 yıl beni kucakladı

Kiev'den ayrılmak zorunda kaldıklarını belirten Darijo Srna, "Kiev'den ayrılmamız tavsiye edildiğinde, şehirden o kadar çok insan ayrılıyordu ki, akademi tesisimizin yanından geçmemiz normalde 20 dakika olması gerekirken yolculuğumuz 3 saat sürdü. Hırvatistan'dan iki arkadaşımla birlikteydik ve memleketimize geri döndük. Yardım etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Split'te Shakhtar akademisinden 100 çocuğu ve annelerini misafir ettik, benim kariyerime başladığım Split bölgesindeki otellerdeler ve onlar için bazı eğitimler düzenlemeye çalışıyoruz. Hırvatistan hükümeti bana şimdiden çok yardımcı oldu. Futbolculuk kariyerimde 19 yıl boyunca Ukrayna ilk günden itibaren beni kucakladı ve şimdi onlara insani bir krizde yardım etmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum" ifadelerini kullandı.

"Bu savaşı emreden adama saygım yok"

Srna sonuna kadar Shakhtar'ın yanında olacağınını söyleyerek, “Bu insanlar masum ve 19 yıl orada yaşadığım için gurur duyuyorum. Biz büyük bir aileyiz ve kulüple, başkanımla gurur duyuyorum. Dünyanın geri kalanı Ukrayna'daki bombaları, ölümleri ve savaşı durdurmanın bir yolunun bulunmasına yardım etmeli. Bir canavarla karşılaştığınızda, barış satın alabileceğiniz bir şey değildir. Bunun için savaşmalısınız. Ancak bu zor anlarda bize kimin yardım ettiğini unutmayacağız. Bu savaşı emreden adama saygım yok. Adını bile söylemek istemiyorum, oksijeni bile hak etmiyor. 'nın EURO 2028 ev sahipliği teklifi bir tür şaka olmalı. Bir oy alamayacaklar. Hiçbir normal ülke onlara oy vermez.”  dedi.

, Rus birliklerinin Donbass bölgesini işgal etmesinin ardından EURO 2012 için inşa edilen 50.000 kapasiteli Donbass Arena'yı terk ederek Kiev'de bulunan Kiev Olimpiyat Stadyumu'na taşınmak zorunda kaldı.

Sayfa Yükleniyor...