Fatih Terim: TFF böyle bir karar almışsa...

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Terim, TFF'nin almış olduğu yabancı oyuncu kararı hakkında da konuştu.

NTV Spor 01.08.2021 - 20:07 | Son Güncelleme: 01.08.2021 - 20:12

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Florya Metin Oktay Tesisleri'nde sohbet toplantısında bir araya geldiği basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) yaptığı değişikliğin ardından yeni sezonda Süper Lig kulüplerinin kadrolarında en fazla 14, sahada ise aynı anda en çok 8 yabancı futbolcu bulundurabileceğiyle ilgili görüşlerini aktaran Terim, "Yasakların bir fayda getireceğini düşünmüyorum. TFF böyle bir karar almışsa yapacak bir şey yok. Bunun zorluklarını da size bir örnekle gösteriyorum. 3 Türk'ü koyduk. Oyuncu santrfor sakatlandı. İkinci santrforun yerli değilse ve iyi değilse iki oyuncu çıkaracaksın. Bir santrfor, diğeri kime denk gelirse. Biz onu daha önce hesaplarız elbette. Zaman zaman bu sıkıntılar olacak. Futbol size aynı anda bilmediğiniz yerden sorar. Bursaspor maçında 30 dakikada üç oyuncumuz sakatlanmıştı. Böyle baktığınızda birtakım sıkıntılar çekeceğiz. 'Gidiyorsunuz, yaşlı yabancıları buluyorsunuz' diyorlar, serbest bir sistem. İsteyen istediğini alır. Bu sıkıntılar olacak. Ben her takımın yeteri kadar Türk oyuncuyu bünyesinde bulundurduğunu düşünüyorum. Geçen sene de, evvelki sene de. 'Ben hak ettim, benim yerime yabancı oyuncu oynadı' diyebilecek Türk oyuncu var mı? TFF diyor ki 'Ben bir sene evvel bunu ilan etmiştim', Kulüpler Birliği Vakfı herhalde bundan yana değil. Sonuçta bunu yöneten TFF, düşüncelerine saygı duyacağız." dedi.

"Önümüzdeki dönemde daha fazla birlikte olacağız"

Fatih Terim, yeni sezonda basın mensuplarıyla daha sık bir araya geleceklerini kaydetti.

Sarı-kırmızılı futbol takımının antrenmanlarının son dönemde basın mensuplarına fazla açılmaması ile ilgili yapılan eleştirilere cevap veren Terim, "Yüzde yüz hak veriyorum bu konuya. Bundan biz de sıkıntılıyız. Bu sürecin büyük bir bölümünü pandemi olarak düşünecek olursak burada sizin de hak vermeniz lazım. Pandeminin dışında hak veriyorum. Oradan biz de kulüp de muzdaribiz. Olaya uzak kalır iseniz bu sefer haberlerde sıkıntı oluyor. Bizim de hoşumuza gitmeyen hatta zaman zaman hak etmediğimiz bazı şeyler oluyor. Açmaktan yana bir sıkıntım yok. Yeter ki fiziki şartlar müsait olsun. Daha fazla açmaya çalışırım. İki tarafta da suçlu aramayalım. Biz çözüme bakalım. Burayı açalım. En azından haftada bir defa açalım. Bunu bu sene daha sık yapalım. Önümüzdeki dönemde daha fazla birlikte olacağız." dedi.

Kongre sürecinde sessiz kalması ve oy kullanmaması

Fatih Terim, sarı-kırmızılı kulübün kongre sürecinde sessiz kalması ve kongrede oy kullanmamasıyla ilgili "Benim çalıştığım hiçbir dönemde seçime müdahil olmadığımı iyi bilirsiniz. Oy kullanmadım ve hiçbir zaman müdahil olmadım. Doğru bulmuyorum. Ben gelmediğim gibi aileden kimseyi de getirmedim. Burada çalışmış teknik heyet ve arkadaşlarım dahil kimseye müsaade etmedim. Oyumu kullandığım başkan seçilirse onun antrenörü mü olayım yani? Oy kullandığım başkan adayının hocası olmam. Benim böyle bir prensibim var. Eğer bir gün çekilirsek tabii ki etkimizi, yetkimizi, sevgimizi kongre salonlarından daha rahat görme imkanı olur. Boş olduğum zaman gittim oy kullandım; ailemle de kullandık; ama özellikle bu sefer kullanmadım. Düşünün ki önce avukatımızdan ayrıldık." ifadelerini kullandı.

Pilot takım porjesi

Hayata geçirmek istedikleri pilot takım projesiyle ilgili de görüşlerini aktaran Fatih Terim, "Bir 2. veya 3. Lig ekibi ile ilişki kurabiliriz. Teknik adamını bizim verdiğimiz, oyuncularımızı oynatabildiğimiz bir proje yapmayı düşünüyoruz. Kendi hocamızı verdiğimiz, kendi oyun sistemimizi oynayan, oyuncu grubunun 2. veya 3. Lig'de oynayan bir takımda olması yetişmede bize çok faydalı olacak gibi. Yerli kazanmak adına bunu söylemiyorum. Bunu bir an önce hayata geçirmemiz lazım." değerlendirmesinde bulundu.

"Bir yandan transferle uğraşıyoruz, diğer taraftan Florya'yı dizayn ediyoruz"

Yeni sezon öncesi kendisini iyi hissettiğini ve hem transfer çalışmalarıyla hem de Florya Metin Oktay Tesisleri'yle ilgilendiğini belirten Fatih Terim, "Gayet iyiyim. Sezona hazırlanıyoruz, UEFA'ya hazırlanıyoruz. Bir yandan transferlerle uğraşıyoruz, diğer yandan Florya'yı tekrar dizayn ediyoruz. Takdir edersiniz ki 7 Eylül'e kadar olan zaman biraz hareketli geçecek. Bir aydan fazla zamanımız var. Onun için de değişimi en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Yukarıdaki sahayı kaldırdık, ambarın yanındaki geniş bir alan vardı. Onları normal yediye yedi bir saha yaptık. Pres sahası yaptırmıştım çok önce. Onun da zeminini kaldırdık. Üçü birden hazır olacak. Hem altyapımızın hem bizim daha rahat antrenman yapma imkanı olacak. Başkana sorduğum zaman Kemerburgaz'ı net bir cevap aldım. 'En az 25 ay sürer hocam.' dedi. Biz ona ülke şartlarını düşünerek biraz daha koyalım. Epey bir süre daha buradayız. O yüzden bunları yapmak zorundayız. Bu arada soyunma odamızı arkadaşlarımız yapıyor. Müdahale ettiler sağ olsunlar. Hummalı bir çalışma var burada. Hem biz hem altyapımız daha rahat imkanlarla antrenmanlara devam edeceğiz. Ligdeki ilk iç saha maçını Türk Telekom Stadı'nda oynayacağız. Alt zeminin değişmesi lazımdı. O çalışma gerçekleştirildi. Hatayspor maçını orada oynayabileceğiz gibi görünüyor." dedi.

Sayfa Yükleniyor...