Türkiye Futbol Federasyonu'ndan ligden çekilen takımlar için açıklama: "Tescil edildi"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF'nin yeni işbirliği toplantısında alınan akademi zorunluluğu kararını ve ligden çekilen takımlar hakkındaki gündemi konuştu.

NTV Spor 03.04.2023 - 13:37
Son Güncelleme: 03.04.2023 - 15:33
Türkiye Futbol Federasyonu'ndan ligden çekilen takımlar için açıklama: "Tescil edildi"

TFF Başkanı Büyükekşi, Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen akademi projesinde gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Gaziantep FK ve Hatayspor’un oynadığı maçların geçersiz sayılması yönünde 6 kulübün kendilerine başvuruda bulunduğunu belirten , 11 kulübün ise mevcut durumun devam etmesini istediğini dile getirdi. Büyükekşi, “Gaziantep FK ve Hatayspor’un ligden çekilme haklarını kabul ettik ve bu sezon içinde oynadığı maçların tamamını tescil ettik. Bundan sonraki maçları da 3-0 hükmen mağlup edilmesi konusunda karar aldık. O tarihten itibaren lig devam ediyor. Oynamayan takımlar, 2022-23 sezonunda 3-0 galip olarak devam ediyorlar. Onun için haricinde bu iki kulübümüz, alt ligde Adanaspor ve Malatyaspor ile birlikte toplam 9 takım ligden çekildi. Yönetim kurulu olarak ligden çekilen takımların alacaklarını almasına karar verdik” diye konuştu. 

“Acele bir karar almadık” 

Deprem sonrasında acele bir karar almadıklarını söyleyen Büyükekşi, “Acele bir karar almadık. 30 yıldır uygulanan, bundan önceki geçmiş uygulamalara baktık. 1989 Samsunspor’dan başlayıp, 1991 depreminde, sel felaketinde TFF yönetim kurulu hep aynı kararı almış. Kamuoyunda bir kafa karışıklığı olmaması açısından deprem ya da başka bir konu ile bir takım ligden çekilirse sonraki maçlarda 3-0 mağlup olur. Oynadığı maçlar silinmez. Bu maçlar tescil edilmiştir. Kartlar olmuş, ödemeler olmuştur. Hiçbir zaman böyle bir uygulama olmamıştır. Bundan sonra da olmaz. Uygulama açık ve şeffaf, yapılan hep aynı. O zamana kadar oynanan maçlar tescil edilir. Deprem değil de başka sebepten olursa, örneğin Alanya Kestelspor, bir trafik kazağı geçirdi. 9 oyuncusu yaralandı. Biz onlara ‘Bu zamana kadar maçlar tescil edilir, ama bundan sonra 3-0 hükmen mağlup kabul edilir. Ya bu şekilde devam edersiniz, çekilirseniz de sizi küme düşürmeyiz’ dedik. Biz yeni bir karar almadık. Aldığımız karar şu bundan sonraki maçların 3-0 hükmen mağlup olması. Mücbir sebep olmasaydı, bu takımlar 3-0 mağlup oldukları için küme düşerlerdi” ifadelerini kullandı. 

“Kulüpler Birliği Vakfı'nın karar alma yetkisi yok"

Kulüpler Birliği Vakfı’nın karar alma yetkisi olmadığının altını çizen Büyükekşi, “Ortada bir deprem var. Bu depremden dolayı da küme düşmeme konusunda onlara bir olanak sağladık. Düşmemeleri konusunda bir karar aldık. Süper Lig ve 1’inc Lig’den 4 takım düşüyordu. Biz bunu 2‘ye düşürdük. Kulüpler Birliği’nin bir karar alma yetkisi yok. Bu iş kulüplerin kararına göre olmaz. Bize Cuma akşamı geç saatlerde müracaat oldu. 6 kulüp bunu istiyor. Gaziantep FK ve Hatayspor’u da çıkartırsak 11 kulübün bunun tersi yönünde kararı var. Olmayacak şeylerle kamuoyunu meşgul etmeyelim. Basında, sosyal medyada bunları yapmanın bir faydası yok. Ligi güzel şekilde devam ettirelim. Futbolun marka değerine zarar vermeyelim” şeklinde konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...