Türkiye, Uluslar Ligi'nden EURO 2024'e nasıl gider?

A Milli Takım, Uluslar C Ligi'nde grubunu lider tamamladı ve B Ligi'ne yükseldi. Türkiye böylece Uluslar Ligi'nden EURO 2024'e gitme hakkına da sahip oldu. Peki A Milli Takım, Uluslar Ligi'nden Avrupa Şampiyonası'na nasıl gider?

NTV Spor 27.09.2022 - 23:01
Son Güncelleme: 27.09.2022 - 23:51
Anadolu Ajansı

UEFA Uluslar Ligi'nde A Milli Takım C Ligi'nde grubunu lider tamamlayarak B Ligi'ne yükselmeyi başardı.

A Milliler bir sezonluk aranın ardından yeniden B Ligi'ne dönerken gruptaki bu sonuç, Ay-Yıldızlılar için EURO 2024 yolunu da açtı.

Türkiye, Uluslar Ligi'nden EURO 2024'e nasıl gider?

Avrupa Şampiyonası'nın formatına göre turnuvaya katılacak 3 takım, Uluslar Ligi kontenjanıyla turnuvaya dahil oluyor. Türkiye, Uluslar Ligi'nde topladığı puanlarla bu kontenjandan şampiyonaya katılma hakkına sahip.

Uluslar Ligi'nde A, B ve C Ligi'nde en çok puan toplayan ve Avrupa Şampiyonası bileti alamayan takımlar play-off oynayacak. Play-off sonunda her ligin kazananı EURO 2024'e gidecek.

Örneğin A Milli Takım, EURO 2024 Elemeleri'nde turnuvaya katılım sağlayamazsa, C Ligi'nde en çok puan toplayan diğer üç takımla yarışacak.

Play-off'ta yarı final maçları çift ayaklı, final maçı ise tek ayaklı oynanacak. Finali kazanan takım Avrupa Şampiyonası'na gidecek.

Türkiye'nin play-off oynaması durumunda muhtemel rakipleri

Avrupa Şampiyonası Elemeleri başlamadığı için henüz play-off turunda mücadele edecek ülkeler kesin değil.

Ancak şu ana kadar C Ligi'nde en fazla puan toplayan 4 takım şu şekilde:

  • Türkiye
  • Yunanistan
  • Kazakistan
  • Gürcistan

Sayfa Yükleniyor...