UEFA Başkanı Ceferin'den Trump'a sert uyarı

UEFA Başkanı, "ABD'de yeni başkanın uygulamak istediği seyahat ve vize kısıtlamaları, ülkenin 2026 Dünya Kupası adaylığına ciddi zarar verir" açıklamasını yaptı

NTV Spor 27.02.2017 - 12:14
GETTY

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump'ı seyahat ve vize kısıtlamaları nedeniyle uyardı. Ceferin, "Başkan Trump'ın vize ve seyahat kısıtlamaları tam etkinlikle uygulandığında Amerika Birleşik Devletleri'nin 2026 FIFA Dünya Kupası adaylığı ciddi zarar görür" dedi.

ABD, ya tek başına ya da Meksika/Kanada ortaklığıyla 2026 Dünya Kupası'nın ev sahipliğini alacak gibi görünüyor. Ancak Avrupa futbolunun patronu Ceferin; futbolcu, taraftar ve gazetecilerin organizasyona katılımını engelleyecek her türlü önlemin adaylığa ciddi darbe olacağını vurguluyor. Trump'ın yönetime gelir gelmez uygulamaya soktuğu 7 müslüman ülkeye 90 günlük göç ve seyahat yasağı federal mahkeme tarafından yürürlükten kaldırılmış olsa da ABD Başkanı daha da sert kısıtlamalar getireceğini söylüyor.

UEFA Başkanlığı dışında, FIFA'nın da asbaşkanlarından biri olan Ceferin ise, "Bütün bunlar zaman içinde değerlendirilecek. Ancak ABD'nin Dünya Kupası ev sahipliği adaylığına yararlarının dokunmayacağı da ortada... Futbolcuların politik veya popülist kararlarla gelemeyecekleri bir ülkede Dünya Kupası oynanmaz. Bu sadece ABD için değil, Dünya Kupası'nı organize etmek isteyen bütün ülkeler için geçerli... Aynısı taraftarlar ve gazeteciler için de geçerli... Bu bir Dünya Kupası... İnsanlar, hangi ülkenin vatandaşı olurlarsa olsunlar bu organizasyona katılabilmeli, onun bir parçası olabilmeli... Umarım bu kısıtlamalar gerçekleşmez" değerlendirmesini yaptı.

2026 Dünya Kupası'nın ev sahipliği için adaylık başvurusu süresi Aralık 2018'de dolacak. 2026'nın ev sahibi FIFA'nın 2020 Mayıs ayındaki kongresinde açıklanacak. 2026 Dünya Kupası, ilk kez 48 ülkenin katılımıyla düzenlenecek. Her konfederasyonun kontenjanı 20 Mart'taki FIFA toplantısında kesinleşecek.

İNGİLTERE'Yİ DE UYARDI

Ceferin, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasının da bu ülke sınırları içinde büyük futbol organizasyonlarının gerçekleşmesini engelleyebileceğini sözlerine eksedi. UEFA Başkanı, "İngiltere'den futbolcular her yere kolaylıkla seyahat edebilir ama diğer ülkelerin takımlarından futbolcular aynı şekilde İngiltere'ye seyahat edemezse bu bir sorundur. Brexit, EURO-2020'de taraftarlar için bir sorun oluşturacaksa Britanya hükümetiyle görüşürüz. İngiltere Futbol Federasyonu da bize yardımcı olacaktır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...