"Emre Belözoğlu'na UEFA'dan 'gölge koçluk' cezası"

Medipol Başakşehir'de teknik direktör Emre Belözoğlu'na UEFA'dan kötü haber geldi.

Milliyet Gazetesi 01.09.2022 - 09:36 | Son Güncelleme: 01.09.2022 - 12:38
Anadolu Ajansı

Fenerbahçe'de geçici antrenörlük görevinden ayrılmasının ardından 3 Ekim 2021'de Medipol Başakşehir'le teknik direktörlük görevi için anlaşma sağlayan Emre Belözoğlu'na UEFA'dan ceza geldi.

- UEFA'dan men cezası

Milliyet gazetesinin derlediği habere göre, UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu tarafından Başakşehir ve takımın teknik direktörü Emre Belözoğlu’na çeşitli cezalar verildi.

Turuncu-lacivertlilerin UEFA Avrupa Konferans Ligi 2. Eleme Turu ilk maçı olan İstanbul’daki Maccabi Netanya karşılaşması ile ilgili ‘Gölge antrenörlük’ (Shadow coaching) durumu ile ilgili alındığı belirtilen karar uyarınca, Belözoğlu’nun UEFA müsabakalarında herhangi bir ‘teknik direktörlük’ (head coach) faaliyeti gerçekleştirmekten men edildiği duyuruldu.

EMRE BELÖZOĞLU'NDAN AÇIKLAMA: BU CEZAYI DAHA ÖNCEDEN ALDIM <<<

- Başakşehir'e para cezası

Emre Belözoğlu hakkındaki kararın, kendisinin ilgili yönetmeliklerde öngörülen kriterleri yerine getirene kadar geçerli olacağı vurgulandı. Deneyimli teknik adama ayrıca, genel davranış ilkelerinin ihlali nedeniyle uyarı cezası da verildi.

Başakşehir Kulübü’ne aynı gerekçeden dolayı 10 bin Euro para cezası kesildi. Başakşehir, Netanya ile deplasmandaki karşılaşmanın geç başlamasındaki sorumluluğundan da 10 bin Euro cezaya çarptırıldı. Bu sebepten antrenör Erdinç Sözer uyarıldı.

- Türkiye'de de yasak

Türkiye Futbol Federasyonu’nun "Teknik adamların statüsü ve çalışma esasları talimatı"nda da gölge antrenörün cezası bulunuyor.

Buna göre, "Zorunlu teknik kadrolarına uygun teknik adam lisansı olmaksızın ve/veya lisansının çalışma alanları dışında kulüpte görev alan, bir futbol takımını fiilen müsabakaya hazırlayan, müsabaka esnasında yöneten veya yönlendiren gölge antrenörler ile sözleşmede belirtilen görevini fiilen yerine getirmeyerek gölge antrenörlere çalışma olanağı sağlayan kişilere 1 yıl hak mahrumiyeti ile Süper Lig için 100 bin TL para cezası verilir" hükmü bulunuyor.

- Namağlup Başakşehir'in Avrupa'daki rakipleri

UEFA Avrupa Konferans Ligi'nde bu sezon gruplara kalma başarısı gösteren Medipol Başakşehir ön eleme turlarında oynadığı 6 müsabakada 4 galibiyet ve 2 beraberlik elde etti.

Medipol Başakşehir, 2. Ön Eleme Turu ilk maçında Maccabi Netanya ve Play-Off Turu'ndaki ilk maçta Royal Antwerp'le yenişemedi.

UEFA Avrupa Konferans Ligi'nde grup aşamasına yükselen turuncu-lacivertliler Hearts, Rigas ve Fiorentina ile eşleşti.

Sayfa Yükleniyor...