Ülke puanı detayı: Şampiyonlar Ligi'nde ekstra katılım hakkı hangi ülkelerin olacak?

Avrupa kupalarında bugün oynanacak maçların ardından çeyrek final etabı tamamlanacak. Şampiyonlar Ligi'den yeni sezonda geçilecek formatta iki katılım hakkı, bu sezonun en başarılı iki ülkesine verilecek. Diğer hak ise ülke puanında beşinci olan ligin olacak.

Batuhan Özokan - NTV Spor 18.04.2024 - 11:56
Son Güncelleme: 18.04.2024 - 12:23
Ülke puanı detayı: Şampiyonlar Ligi'nde ekstra katılım hakkı hangi ülkelerin olacak?

'nde dün oynanan rövanş karşılaşmalarının ardından çeyrek final etabı tamamlandı.

Devler Ligi'nde Real Madrid, Borussia Dortmund, Bayern Münih ve Paris Saint Germain adını yarı finale yazdırdı.

ve Avrupa 'nde ise bugün oynanacak maçların ardından yarı finale yükselecek takımlar netlik kazanacak.

Şampiyonlar Ligi'nde yeni sezonda uygulanmaya başlayacak format değişikliği öncesinde Devler Ligi için tanınan ekstra katılım hakkına sahip ülkeler de netleşmeye başladı.

İTALYA İLK SIRADA

Şampiyonlar Ligi'nde yeni sezonda 36 takımın yer alacağı turnuvada 33 takım eski sistemde olduğu gibi lig performansı ve play-off etabına göre belirlenecek. Yeni formatın duyurusunda play-off'tan gelecek takım sayısının 1 artırıldığı belirtilmişti.

Diğer üç takımdan ikisi ülkelerin bu sezonki Avrupa kupaları performansına göre, diğer takım ise ülke puanına göre belirlenecek.

UEFA'nın düzenlediği Avrupa kupalarında bu sezon mücadele eden ülkelerden ilk iki sırada yer alanlar, Şampiyonlar Ligi'ne yeni sezonda ekstradan 1 takım daha gönderebilecek. UEFA sıralamasında beşinci sırada yer alan ülke de Devler Ligi'ne ekstra takım gönderme hakkına sahip olacak.

Bu sezonki performanslar dikkate alındığında İtalya 18,428 puanla ilk sırada yer alıyor. İtalya'yı 17,642 puanla Almanya ve 16,875 puanla İngiltere takip ediyor.

Listenin dördüncü sırasında 15,312 puanla İspanya, beşinci sırasında 15,250 puanla Fransa yer alıyor.

ALMANYA AVANTAJLI DURUMDA

Şampiyonlar Ligi'nde Borussia Dortmund ve Bayern Münih'in yoluna devam etmesi, Manchester City ve Arsenal'in elenmesinin ardından Almanya avantajlı konuma geldi.

Avrupa Ligi'nde Bayer Leverkusen yoluna devam ederken Xabi Alonso'nun ekibi ilk maçta West Ham United'ı 2-0 mağlup etmişti. Avrupa Ligi'nde yer alan bir diğer Premier Lig ekibi Liverpool ise sahasında Atalanta'ya 3-0 kaybetti.

Konferans Ligi'nde ise Bundesliga'da herhangi bir takım yer almazken Premier Lig'den Aston Villa yoluna devam ediyor. Aston Villa, ilk maçta Lille 2-1 mağlup etti. 

FRANSA ÜLKE PUANINDA AVANTAJLI

Şampiyonlar Ligi'nde yeni sezon için tanınan ekstra haklardan biri de ülke puanında beşinci sırada yer alan lige verilecek.

Güncel UEFA ülke puanı sıralamasında Fransa 65,831 puanla beşinci sırada yer alıyor. Fransa'nın ardında 61,300 puanla Hollanda bulunuyor.

Fransa, ülke puanı sıralamasında sezonu beşinci sırada bitirmesi halinde Ligue 1'de dördüncü sırada yer alan takım Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılım hakkı elde edecek. Ligue 1'de şu anda Lille dördüncü sırada yer alıyor.

LİGLERDE SON DURUM

Almanya'nın Şampiyonlar Ligi'ne ekstra katılım hakkı elde etmesi halinde Bundesliga'nın beşincisi yeni sezonda Devler Ligi'nde yer alacak.

Bundesliga'da 29. hafta itibariyle topladığı 56 puanla Borussia Dortmund beşinci sırada.

Ekstra hakkın İngiltere'ye gitmesi halinde ise lig beşincisi doğrudan katılım hakkı kazanacak. Mevcut puan durumunda Premier Lig'de beşinci sırada Tottenham yer alıyor.

Sezonluk sıralamada en avantajlı konumda olan İtalya'da ise ligde 5. sırada Roma bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...