Uluslararası Af Örgütü, FIFA ile Katar için görüşücek

FIFA yetkilileri, Katar'daki 2022 Dünya Kupası öncesinde insan hakları örgütünün göçmen işçilerle ilgili endişelerini görüşmek üzere Pazartesi günü Uluslararası Af Örgütü heyeti ile bir araya gelecek.

NTV Spor 17.03.2022 - 15:10
Son Güncelleme: 17.03.2022 - 15:37
Uluslararası Af Örgütü, FIFA ile Katar için görüşücek

'da 2022 Dünya Kupası için yıllardır kapsamlı inşaat projeleri yürütülüyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2020 yılında 50 işçi ölümünün ve 500 ciddi yaralanma vakasının kayda geçtiğini belirtmişti.

BT Sport'un haberine göre, Katar önümüzdeki yıl turnuvaya ev sahipliği yapmaya hazırlanırken Uluslararası Af Örgütü temsilcileri, FIFA yetkililerine Körfez ülkesinde devam eden işçi sorunları ele almaya yönelik çağrıda bulunan bir dilekçe teslim edecekler.

▶DÜNYA KUPASI HABERLERİ

FIFA'nın sosyal sorumluluk ve eğitimden sorumlu başkanı Joyce Cook şunları söyledi:

"Uluslararası Af Örgütü ile devam eden angajmanı memnuniyetle karşılıyoruz ve paydaşlarımızın sahip olabileceği endişeleri şeffaf ve yapıcı bir şekilde tartışmaya, ele almaya her zaman açığız. Dünya Kupası'nın tesliminde yer alan işçilerin korunmasını sağlamaya tamamen bağlıyız. Uluslararası uzman kuruluşlar tarafından geniş çapta kabul edildiği üzere, Dünya Kupası bölgedeki çalışma koşullarının iyileştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur ve Katar'da kapsamlı çalışma reformları başlatmıştır."

Katar hükümeti, 2017 yılından bu yana göçmen işçilerin koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan birçok yasa çıkardı.

Ancak, Uluslararası Af Örgütü'nün geçen yıl Kasım ayında yayınlanan Qatar Reality Check 2021 raporunda, bazı işçilerin işten ayrılmak için hala işverenlerinden izin alması gerektiği, “ücret hırsızlığının” yaygın olarak devam ettiği ve işyerindeki ölümlerin soruşturulmadığı belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...