“Yerli futbolcu teşviği” yalan oldu

Son dönemde tartışılmaya başlanan Türk futbolunda yabancı sayısıyla ilgili son düzenleme Şubat 2015’te “Yerli Futbolcu Teşvik Sistemi” ile birlikte tanıtılmıştı. Ancak yabancılar için ödenecek fon bedellerine kulüpler tepki gösterince sistem hiç uygulanmadı

NTV Spor 24.03.2017 - 15:08
Son Güncelleme: 24.03.2017 - 18:44
“Yerli futbolcu teşviği” yalan oldu

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Finlandiya maçı öncesinde düzenlediği basın toplantısında Türk futbolundaki yabancı kuralı hakkındaki soruya yanıt verirken “Biz buna başlarken, yerli futbolcuları daha çok oynatan kulüplerimize ödül, teşvik sistemiyle başlamıştık. Sonra federasyonla görüşmeler içerisinde başka şeyler oldu. Ama zaman içerisinde bu ödüllendirmeler de devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Fatih Terim’in bu konuşmasının perde arkasında “Yerli Futbolcu Teşvik Sistemi” ile ilgili gelişmeler yatıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu 13 Şubat 2015’te İstanbul’daki toplantısında Spor Toto Süper Lig'de Futbolcuların Uygunluğu ve Yerli Futbolcu Teşvik Sistemi'ni karara bağlayıp 16 Şubat’ta bunu duyurmuştu.Bu dokümanın 7. Maddesi “Yerli Futbolcu Teşvik Sistemi” başlığı taşıyordu. “Türkiye A Milli Takımı’nda oynama uygunluğu bulunmayan futbolcu transfer eden kulüplerden Yerli Futbolcu Teşvik Fonu’nda depo edilmek üzere fon payları tahsil edilir” denilen bu maddeye göre ilk futbolcu için 100 bin TL’den başlayıp 14 futbolcu için toplam 6 milyon TL gibi bir fon payı ödenecekti. Burada toplanan para, Türkiye A Milli Futbol Takımı’nda oynama uygunluğu bulunan futbolcuların Süper Lig’de oynamaları ve Milli Takımlarda yer almalarına göre de kulüplerine dağıtılacaktı.

Ancak kulüpler 14 yabancı için 6 milyon TL’yi bulan fon payına itiraz ettiler ve 2015-16 sezonu başlarken yayınlanan Spor Toto Süper Lig Statüsü’nde “Yerli Futbolcu Teşvik Sistemi” hiç yer almadı.

 

Statüde “Yabancı Futbolcu Fon Bedelleri” başlığıyla yer alan 6. Maddeye göre de ilk futbolcu için 40 bin TL’den başlayan 14 futbolcu için toplam 2 milyon 500 bin TL’yi bulan harçlar getirildi. 2016-17 sezonunda da aynı bedeller uygulandı. Yani 2015 Şubat’ta kamuoyuna açıklanan toplam bedelden % 58 indirim yapılırken yerli futbolcu oynatan kulüpleri ödüllendirme sistemi de “yalan” oldu.

Bugün Süper Lig ve TFF 1.Lig’de “Yerli Futbolcu Teşvik Sistemi” uygulanmıyor. Sadece 2.Lig’de ve 3.Lig’de genç futbolcuları teşvik sistemi var. Bunlardan kulüplere 2.Lig’de toplam 2 milyon TL, 3.Lig’de de 3 milyon TL ödeniyor.

TFF: DEĞİŞİKLİK TALEBİ KULÜPLERİN

Bir Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, NTV Spor'un konu hakkındaki sorularına "Rakamda kulüplerin talebiyle indirime gidildi. Bugüne kadar bir ödeme olmamasının sebebi, kulüplerin ödeme yapmaması ve bedellerin değişmesi yönündeki talepleri" yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...