"Yusuf Demir için talimat değişebilir"

Galatasaray'ın eski başkan yardımcısı hukukçu Dr. Rezan Epözdemir, yabancı statüsünde oynayan Yusuf Demir konusunda talimatın değişebileceğini söyledi.

NTV Spor 29.09.2022 - 07:48
"Yusuf Demir için talimat değişebilir"
Anadolu Ajansı

'ın yeni transferlerinden için yabancı statüsü tartışmaları sürüyor.

Viyana'da doğup büyüyen ve Avusturya Milli Takımını tercih edip 4 maçta forma giyen Yusuf Demir bu nedenle 'de yabancı kontenjanında görev yapıyor.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Yusuf Demir'in yerli statüsünde oynaması için temaslarının sürdüğünü belirtmişti. Teknik direktör Okan Buruk ise oyuncunun yabancı statüsünde oynamasına tepki göstermişti.

Habertürk'e konuşan Galatasaray'ın eski başkan yardımcısı hukukçu , konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"TFF talimat değişikliği yapabilir"

"Yusuf Demir meselesi kamuoyunda çok tartışılıyor. Türk statüsünde oynayıp oynayamayacağı tartışılıyor. Tabi mevcut TFF talimatlarına göre, Yusuf’un Türk statüsünde oynaması şu an için mümkün değil. 2015 yılında yapılmış bu talimat… Talimatları TFF yönetim kurulu yapar, statü değişiklikleri ise TFF Genel Kurulu'nda yapılır. Dolayısıyla yönetim kurulu ilk toplantısında benzer mağduriyetlerin yaşanmaması için bir talimat değişikliği yapabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunan bütün oyuncuların herhangi bir oyuncunun yerli statüsünde oynayabileceği yönünde bir talimat değişikliği yaparsa sorunu çözer… Dolayısıyla değiştirilmesi çok zor değildir. Eğer bu talimat adaletsizliğe sebebiyet veriyorsa mutlaka bu sorunun çözümüne dair irade ortaya konulmalıdır."

"Galatasaray önce Yönetim Kurulu'na, ardından Tahkim Kurulu'na..."

"Başvurulabilecek hukuk yoluna gelirsek, burada Galatasaray’ın önce TFF yönetim kuruluna başvuru yapması gerekiyor. Reddedilirse TFF Tahkim Kurulu'na itiraz etmesi gerekir. Anayasanın 59. maddesinin 2. fıkrasına göre de bu konuda Tahkim Kurulu'nun bu konuda yetkili olduğu ve kararlarının adli yargı yoluna kapalı olduğu net şekilde düzenlenmiştir.”

Sayfa Yükleniyor...