"Yüzde 51 Benfica!"

Fenerbahçe Teknik direktörü Aykut Kocaman, Benfica maçı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kocaman, Portekiz basınının 'Turun favorisi kim?' sorusu üzerine Benfica'nın %51'lik oranla bir adım önde olduğunu söyledi.

NTV Spor

24.04.2013 - 18:44

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, UEFA Avrupa Ligi yarı finalinde Benfica ile yapacakları maçta kulüp tarihinin en önemli maçına çıkacaklarını ifade etti.
        
Kocaman, futbolcusu Cristian Baroni ile Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında bugünkü maça ilişkin düşüncelerini aktardı.
        
Benfica mücadelesini kulüp tarihinin en önemli maçı olarak görüp görmediği sorusuna verdiği cevapta Kocaman, ''Sportif değerler olarak bakılırsa kesinlikle öyle olduğu tartışmasız bir gerçek'' dedi.
        
Altmış yıla yaklaşan Türkiye liglerinde Fenerbahçe'nin şimdiye kadar 18 şampiyonluk elde ettiğini, bundan sonraki 50 yıl içinde de yine bu oranda veya daha fazla şampiyonluk yaşayabileceğini anlatan Kocaman, "Ancak bütün yatırımların karşılığı aslında bugün ve bununla beraber UEFA Avrupa Ligi'nde bu seviyeleri görmekti. Bugün bunu gördük, çok mutluyuz. Tarihimiz açısından da çok önemli bir dönemeç gibi görünüyor. Ancak esas olan şu ki; aklımızı daha fazla bu işin içine sokarak sürdürülebilir hale getirmek. Bence tarihimizin en önemli maçı" şeklinde konuştu.
        
Portekiz temsilcisi karşısında, kendi sahalarında, seyircilerinin önünde maçı lehlerine çevirebilmek için yüksek çaba göstereceklerini anlatan Kocaman, ''Bunda şüphe yok. Taraftarlarımızdan da destek beklediğimizi buradan söylemek zorundayım'' ifadesini kullandı.
        
"YÜZDE 51 BENFİCA"        
Fenerbahçe Teknik Direktörü Kocaman, turun favorisinin kim olduğu sorusu üzerine, Portekiz temsilcisinin yüzde 51 şansla bir adım önde olduğunu söyledi.
        
Bu değerlendirmeyi yaparken rakiplerinin tecrübesini ön planda tuttuğunu vurgulayan Kocaman, ''Samimiyetle söylemekte fayda var. Yüzde vermek gerekirse, yüzde 51 Benfica gibi duruyor. Tecrübesiyle, son dönemdeki büyük çıkışıyla, özellikle bugünün futbolunda beraber oynama yetisiyle, biraz daha önde bir takım olarak görünüyor. Bizim de kendimize ait silahlarımız var'' diye konuştu.
        
"G.BİRLİĞİ MAÇININ SKORU YARINKİ MAÇA ETKİ ETMİŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR"        
UEFA Avrupa Ligi yarı finalinde olmanın gururunu, onurunu ve heyecanını yaşadıklarını ifade eden Aykut Kocaman, Avrupa arenasında kendilerinden daha tecrübeli bir ekip karşısında mücadele vereceklerini vurguladı.
        
Ligde Gençlerbirliği karşısında aldıkları yenilginin bugünkü maça etki ettiği gibi bir hava gözlemlediğini aktaran Kocaman, "Maçın dışıyla ilgili bir yorum yapmam gerekiyor. Aldığım hava ve koku şunu gösteriyor; sanki Benfica yarı final maçını ilk defa oynuyormuş gibi heyecanlı ama biz Fenerbahçeliler maalesef sanki sıradan, her sene yarı finallerde, finallerde oynuyormuşuz gibi görüyor. Gençlerbirliği maçının özellikle skoru sanki maça fazlasıyla etki etmiş gibi görünüyor. Yaklaşık 60 yıldır Avrupa kupalarında iki Türk takımı bu seviyeye geldi. Bir tanesi şampiyon oldu 2000 yılında. Çok şükür takımımla bugün burada Fenerbahçe'yi temsilen ben oturuyorum."
        
Maça gelecek taraftarlara yönelik olarak mücadelenin her şeye açık olduğu düşüncesine sahip olmaları gerektiğini dile getiren Kocaman, ''Taraftarımızdan, çok güçlü, değerli, saygıdeğer bir takımla oynayacağımızı, bulunduğumuz yerin kıymetini bilmelerini, takımı desteklerken buna uygun davranışla gerekli havayı yaratabilmelerini istemek durumundayız'' şeklinde konuştu.
        
"BU TURUN GALİBİ KUPAYA BİRAZ DAHA YAKIN OLACAK"       
Arsenal Teknik Direktörü Arsen Wenger'in, Fenerbahçe'nin kupanın gizli favorisi olduğu yönündeki ifadeleriyle ilgili düşüncesi sorulan Kocaman, Fenerbahçe-Benfica eşleşmesini geçen takımın, kupaya biraz daha yakın göründüğünü söyledi.
        
Son 16 takımın yer aldığı 3. turda Viktoria Plzen maçından önce yaptığı açıklamaları hatırlatarak, son 8 arasına kalan takımların her birinin favori olduğunu söylediğini belirten Kocaman, ''Son 4'e kaldıktan sonra artık takımlar arasında çok küçük farklar oluyor. Başlı başına bir güç gösterisidir zaten. Maçın bütününe etki edecek küçük farklara hakim olan takımlar biraz daha avantaj sağlayacak. İstekli bir oyuncu grubumuz var. Bunlar ne kadar yetecek, bugün veya bir hafta sonraki rövanşta hayata geçecek. Hissiyatımı söyleyeyim, ben sanki bu turun galibinin kupaya biraz daha yakın olacağını düşünüyorum.''
        
Kocaman, Fenerbahçeli taraftarların bugünkü maçta, gol yememenin en önemli şey olduğuna kendileri kadar inanması ve bu doğrultuda da sahaya pozitif bir elektrik göndermesi gerektiğini belirtti.
        
Sarı kart cezalısı Caner Erkin dışında eksikleri bulunmadığını bildiren Kocaman, ''Bir aksilik olmazsa oyuncu grubumuzun tamamına yakını maç için hazır görünüyor'' ifadesini kullandı.
        
Kocaman, bugünkü mücadelede rakiplerinin yüksek öz güvenle rövanş maçı öncesi avantaj elde etmek için saldırgan bir oyun tarzını sahaya yansıtacağını düşündüğünü söyledi.
        
Benfica'nın bu sezon resmi maçlarda 38 maçlık bir yenilmezlik serisinin olduğunun hatırlatılması üzerine Fenerbahçe Teknik Direktörü, Benfica ile ilgili düşüncelerini aktarırken tecrübesine dayanarak konuştuğunu hatırlatarak, ''İlk defa buradayız. Bir deneyimsizlik olabilir ama diğer taraftan bu turu daha fazla istiyoruz. Gerçekten bunu çok istemek, bunu isterken o duyguların, inatçılığın yanına biraz aklı koyabilmek, turu kendi adımıza avantajlı duruma getirebilir'' şeklinde ifadeler kullandı.
        
Benfica'nın, Portekiz liginde Sporting Lizbon ile oynadığı ve galip geldiği maçta atılan şık gol hatırlatılarak, bu müsabakadan sonraki düşünceleri sorulan Kocaman, "Golle ilgili şunu söyleyebilirim; o gol maçın içindeki bir yahut iki saniyeydi. Her maçta olmadığı için olduğu zaman bu kadar önem arz ediyor. O goller her maçta atılıyor olsa yüzde 51'i biraz daha artırmak gerekecekti. Tabii ki yetenekli oyunculardan kurulu bir takım. Hızlı düşünen, hızlı hareket edebilen, en önemli şeyi topla beraber ve topsuzken sürekli beraber hareket edebilen bir takım. Sistem içi yıldızlarıyla beraber de hem kendi liglerinde hem de Avrupa liglerinde başarılı grafikleri sağlayan faktörlere sahip oldular. Sporting Lizbon maçındaki gol güzeldi ama bir maçta atılan saniyelik bir olaydı. Bizim maçlarda olmaması en büyük dileğim'' şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...