Formula 1'de bütçe ihlali yapan Red Bull'a FIA'dan ceza yolda

Motorsporlarının yönetimi organı FIA, Formula 1 2021 bütçe limitiyle ilgili bir açıklama yaptı.

NTV Spor 10.10.2022 - 18:52
Son Güncelleme: 10.10.2022 - 20:06
Bütçe ihlali yapan Red Bull'a ceza yolda
Reuters

Motor sporlarının en büyük sahnesi 'de dünya şampiyonu değişmedi. Japonya Grand Prix'sini kazanan Max Verstappen, bitime dört yarış kala zaferini ilan etti ve üst üste ikinci kez şampiyonluk kupasını kaldırdı.

2022'de pistlere damga vuran Hollandalı pilot, Japonya'da kazanarak bitime 4 yarış kala zaferini ilan etti.

18 yarışın 12'sini kazanarak rakipleriyle farkı açan Verstappen, Formula 1 tarihinde şampiyonluk dublesi yapan 9. pilot oldu.

- 'dan bütçe incelemesi

FIA, 'un 2021 yılı için Formula 1'in maliyet sınırını aştığını tespit etti.

Sky Sports'ta yer alan habere göre, Red Bull geçen sezonun 145 milyon dolarlık sınırını az bir rakamla aştı. Ancak F1'in yönetim organı tarafından kesin bir rakam açıklanmadı.

Red Bull, limiti aşan tek takım olurken, cezanın ağır olma olasılığının düşük olduğu ifade ediliyor. Olası cezalar arasında; kınama, takımlar şampiyonası için puan cezası, pilotlar şampiyonası için puan cezası, aerodinamik veya diğer testler için bir sınırlama ve takımın gelecek maliyet üst sınırında bir kısıtlama yer alıyor.

Red Bull, maliyet üst sınırını ihlal ettiği konusunda yaptığı açıklamada "FIA’nın açıklaması bizim için sürpriz oldu ve hayal kırıklığına uğradık. 2021 bütçemizin, limitin altında olduğuna emindik.” ifadelerini kullandı.

Red Bull takım patronu Christian Horner, BBC'ye verdiği demeçte, "Sınırın ve mali düzenlemelerin içinde hareket ettiğimizden eminiz. Diğer takımların suçlamaları karşısında şaşkınız. FIA'nın süreci tamamlamasını ve ne çıkacağını görmek istiyoruz." diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...