"Bütçe sınırını aşsaydık şampiyon değişirdi"

Lewis Hamilton, Formula 1'in belirlediği bütçe limitini geçtiğimiz sezon aşmadıklarını söyledi. Hamilton, Red Bull'un limitleri aştığına yönelik iddialara ilişkinse, "Çok fazla iddia var bu konu hakkında yeteri kadar fikir sahibi değilim. Eğer limitleri aşmış olsaydık şampiyon değişirdi." dedi.

NTV Spor 06.10.2022 - 11:22
Son Güncelleme: 06.10.2022 - 13:28
"Bütçe sınırını aşsaydık şampiyon değişirdi"
AP

 

'de sezonun 18. yarışı, Japonya Grand Prix'si öncesinde Lewis Hamilton, Sky Sports'a açıklamalarda bulundu.

'un geçtiğimiz yıl bütçe limitlerini aştığı yönünde çıkan iddialara ilişkin konuşan Hamilton, "Bu, geçtiğimiz sezon için düşünmediğim bir şey değildi. Çok fazla iddia var bu konu hakkında yeteri kadar fikir sahibi değilim." dedi.

Geçtiğimiz yılki Silverstone yarışı öncesinde o sezon için son kez güncelleme yaptıklarını hatırlatan Hamilton, Red Bull'un sonraki yarışlarda güncellemelerine devam ettiğini belirtti.

İngiliz pilot açıklamasında, "Geçtiğimiz sezon Silverstone'a geldiğimizde son güncellememizi yapmıştık. Bu harikaydı ve rekabetimizi artırmıştı. O haftadan sonra Red Bull'un her hafta sonu güncelleme yaptığını gördük ve sanırım en az 4 kez aracı güncellediler. Taban için 300 bin sterlin harcasaydık ya da yeni bir kanat getirseydik şampiyonluğun sonucu değişirdi. FIA'ya ve Muhammed Ben Sulayem'e güveniyorum, doğru olanı yapacaklardır." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Formula 1'de geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen Singapur Grand Prix'si öncesinde Red Bull'la birlikte Aston Martin'in önceki sezon bütçe limitlerini aştığını ve bu sayede avantaj elde ettiği iddia edilmişti.

İtalyan basınında yer alan haberlerde, Red Bull'a verilecek cezanın ardından şampiyonluğun el değiştirebileceği gündeme gelmiş ancak ihlalin tespiti halinde takımlara para cezası verilebileceği belirtilmişti.

Sıradaki durak Japonya

Formula 1'de sezonun 19. yarışı Japonya'da 7-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Red Bull'un Hollandalı pilotu , 341 puanla pilotlar klasmanında liderliğini sürdürürken Ferrari'den Charles Leclerc 237 puanla ikinci, bir diğer Red Bull pilotu Sergio Perez ise 235 puanla üçüncü sırada yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...