Doğu-Batı Dostluk Rallisi Türkiye Etabı başlıyor

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı bu yıl on beşincisi düzenlenen “Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye Etabı Başlangıç Töreni’ne katılacak.

NTV Spor 22.05.2021 - 16:46
Doğu-Batı Dostluk Rallisi Türkiye Etabı başlıyor

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı bu yıl on beşincisi düzenlenen “Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi”nin 23 Mayıs 2021 Pazar günü saat 13:00’te İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenecek Türkiye Etabı Başlangıç Töreni’ne katılacak.

Rallinin Türkiye Etabı Başlangıç Töreni’ne, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve İstanbul Valiliği Vali Yardımcısı Niyazi Erten’in yanı sıra İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin, Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Wilfred Gehr, Antik Klasik Otomobil Federasyonu ve Klasik Mercedes Benz Kulübünden temsilciler katılacak.

Türkiye etabı kapsamında İstanbul’dan sonra Ankara’ya giderek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen 2021 “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” kapsamında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Evi’ni ziyaret edecektir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen 2021 Gastronomi Yılı kapsamında Ralli güzergahı boyunca Türk mutfağını tanıtan etkinlikler de düzenlenecektir.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, törene ilişkin yaptığı değerlendirmede “Batı ve Doğuyu, Batı Avrupa ve Anadolu’yu birleştiren İstanbul’da, küresel düzeyde etkin olan salgına rağmen kilometrelerce yol kat ederek ülkemize ulaşan Ralli katılımcılarıyla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu” ifade etti.  Bakan Yardımcısı Kaymakcı, güzergâhı boyunca uğradığı illerde Türk misafirperverliği ile ağırlanacak Ralli katılımcılarının kendi ülkelerine döndüklerinde ülkemizin gönüllü elçileri olacaklarına inandığını belirtti.

15. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi:

Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi, Avrupa Birliği İletişim Stratejisi (ABİS) çerçevesinde 9 Mayıs etkinlikleri kapsamında 2011 yılından beri AB Başkanlığınca destekleniyor. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜVTÜRK işbirliğinde gerçekleşen Ralli, hıza dayalı bir yarıştan ziyade bir macera rallisidir. Avrupa’nın önde gelen otomobil spor organizasyonlarından biri olan Ralliye değeri 1.100 avronun altında olan eski arabalar katılmaktadır. Bu yıl, 10 ülkeden 20 araç ve 50’ye yakın sürücünün katıldığı Ralli, 16 Mayıs 2021 tarihinde Brüksel şehrinden başladı. Ralli 21-29 Mayıs 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye etabı ile son bulacaktır.

Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye ve Yurtdışı 2021 Güzergâhı

Ralli 3 etaptan oluşmaktadır; Batı Avrupa, Balkanlar ve Türkiye güzergahı.

Batı Avrupa ve Balkanlar Güzergahı: Belçika, Almanya, Avusturya, İtalya, Slovenya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Türkiye.

Türkiye Güzergahı: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Bolu, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Nevşehir (Kapadokya - Hacı Bektaş Veli),  Adana, Mersin - Anamur, Antalya - Alanya, Muğla - Dalyan.

Sayfa Yükleniyor...