Formula 1'de yeni sezon: Güncellemeler, değişimler ve beklentiler

Formula 1'de 2023 sezonu, Bahreyn Grand Prix'siyle başlayacak. Yeni sezon öncesinde takımlar araçlarında güncellemelere giderken Red Bull unvanını korumak, Ferrari ve Mercedes ise Avusturya ekibinin serisini bitirmek için piste çıkacak.

NTV Spor 27.02.2023 - 14:34
Son Güncelleme: 28.02.2023 - 17:33
Formula 1'de yeni sezon: Güncellemeler, değişimler ve beklentiler

'de Bahreyn testleriyle birlikte sezon resmi olarak başladı. Takımlar, güncellemelerini ilk kez gerçek anlamda test etme imkanı yakalarken araçlardaki defolar ve eksikler de yeni sezon öncesinde tespit edildi.

'un markalar, 'in ise pilotlar şampiyonluğuyla tamamlanan 2022 sezonun ardından 2023'te de Avusturya ekibi en güçlü takım konumunda. Geçtiğimiz sezon Red Bull'u belirli bölümerde zorlayan , yeni sezona daha iddialı bir giriş yapmaya hazırlanırken özlenen 'i de tekrar pistte görmek mümkün olabilir.

Red Bull: Unvanını koruyabilecek mi?

New York'ta gerçekleştirilien lansmandan birkaç saat önce Ford ile 2026'da başlayacak işbirliğini duyuran Red Bull, yeni sezonda da şampiyonluğun en güçlü adayı konumunda.

Bu işbirliğinin Red Bull'a farklı bir güç getireceğini belirten takım patronu Christian Horner, "Bu gerçek anlamıyla bir stratejik ortaklık olacak. Ford, batarya ve hibrid teknolojinin gelişimi için yardım sağlayacak. Bu ortaklığın getireceği küresel olanaklar için şimdien çok heyecanlıyım." ifadelerini kullandı.

Sezonun büyük bir bölümünde klasik araç tasarımını kullanacak Red Bull, bu yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşecek 3 yarış için taraftarlarına tasarım imkanı sunacağını açıkladı. Miami, Austin ve Las Vegas'taki yarışlar öncesinde taraftarlardan birinin tasarımı, Red Bull'un bu yarışlardaki dizaynını oluşturacak.

Ne değişti?

Geçtiğimiz yıl birçok takımda olduğu gibi Red Bull da aracında birçok değişiklik yapmıştı. Bu yıl ise geçtiğimiz yılın aksine Avusturya ekibi daha küçük değişimlerle pistte olacak. Dışarıdan bakıldığında geçtiğimiz yılki araçla benzerlikler olsa da yapılan küçük değişiklikler, var olan gücün büyümesine imkan sağlayabilir.

Özellikle sidepod (yan bölge) tasarımıyla dikkat çeken RB19, motor kapağı dahil olmak üzere birçok bölümdeki değişikliklerle farklı bir aerodinamiğe sahip. Ön kanatta da yeniliğe giden Red Bull, daha az sürtünme sağlayacak bir tasarıma 2023’e hazır hale getirdi.

Güçlü bir araçla piste çıkmaya hazırlanan Red Bull, yine şampiyonluğun en büyük favorisi olarak gözükse de yarışlar başlamadan kesin bir sonuca varmak mümkün değil.

Ferrari: Benzer ama yeni

Kötü geçen sezonların ardından geçtiğimiz yıl toparlanan Ferrari, 2023'e umutlu giren takımlardan biri. Geçtiğimiz sezonun ilk bölümünde Red Bull'la çekişebileceğinin sinyalini veren ancak takvimin ilerleyen yarışlarında rakibinin gerisine düşmeye başlayan kırmızılar, bu yıl farklı umutlarla piste çıkıyor.

İtalyan ekibinde geçtiğimiz sezon şampiyonluk yarışını baltalayan en önemli faktör, güç ünitesinin istikrarsız performansıydı. Daha önceki yıllarda da güç ünitesinde sorun yaşayan Ferrari, hızlansa da lokomotifinde hâlâ sorun yaşıyordu.

Yapılan güncellemeler sezona mâl olsa da gelecek için önemli adımlardı ve 2023'te piste çıkan SF-23'ten gelen bilgiler, bu sorunlar çözüldüne işaret etti. Kış aylarında güç ünitesinin dayanıklılığını artırmaya çalışan Tifosiler, yeni sezonda güç ünitesinin daha güvenli bir şekilde çalışacağına ümit ediyor.

Ferrari'nin şasiden sorumlu yöneticisi Enrico Cardile, geçtiğimiz yılki araçla benzerlikler olsa da birçok şeyin değiştiğini ve aracın yeniden tasarlandığını söyledi. Yeni aero yönetmeliklerine uyum sağlayabilmek için araca dikey yönde uygulanan kuvveti artırdıklarını aktaran Cardile, süspansiyonun da aerodinamği desteklemek için yeniden tasarlandığını belirtti.

Ferrari'de geçtiğimiz yıla göre ön kanat ve ön süspansiyonda da değişiklikler yapıldı. Geçtiğimiz yılki araçla karşılaştırıldığında ön kanattaki değişim, aerodinamik olarak verimli bir aracın ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir.

Mattia Binotto'yla yollarını ayıran ve sezona Frederic Vasseur yönetiminde hazırlanan Ferrari, güçlü bir sezon başlangıcıyla iyi bir görüntü vermeye çalışacak. Mekanik ve pit ekibinin sorunlarının çözülüp çözülmediğini ise sezonun ilerleyen haftaları gösterecek.

Mercedes: Geçmişi unut, geleceğe bak

Markalar ve pilotlar şampiyonasındaki dominasyonu Red Bull'a kaptıran Mercedes, geçtiğimiz yıl tarihinin en kötü sezonlarından birini yaşadı. İlk üçe uzun yıllar sonra pilot sokamayan ve markalar şampiyonasında Red Bull ve Ferrari'nin arkasında kalan Mercedes, bu sezona temiz bir sayfayla başlıyor.

Geçtiğimiz yıl "Gümüş oklar" geri dönerken bu sezon, alıştığımız siyah tasarım pistte olacak. Yeni aracın tasarımından memnun olduğunu aktaran ve iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini belirten takım patronu Toto Wolff, tekrar siyah tasarıma döndükleri için mutlu olduklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıla kıyasla aracın ağırlağını azaltmak için birçok yenilik yaptıklarını aktaran Wolff, tasarımda ağırlıklı olarak karbon kullanıldığını ifade etti. Aracın ağırlığının azaltılabilmesi için W14'teki ilk hamle, birçok bölgenin boyasız bırakılmasıydı. En önemli değişimin olduğu bölgeler ise sidepod ve motor kapağı oldu.

Aracın alt kısmına daha fazla hava yönlendirebilmek içinse burun kısmında değişiklik yapıldı ve ön süspansiyon yeniden tasarlandı. Geçtiğimiz yıla göre aracın daha hızlı, aerodinamik açıdan kusursuza yakın ve daha verimli olması amaçlandı. Bu sebeple aerodinaminin iyileştirilmesi ve daha fazla yere basma kuvveti için ön kanat yeniden tasarlandı.

Yeni sezona daha güçlü giren Mercedes, geçtiğimiz yılı geride bırakıp "Gümüş okları" yeniden zirveye taşımanın peşinde.

Değişimler, beklentiler ve zirvenin uzağındakiler

Red Bull, Ferrari ve Mercedes dışındaki takımlar ise yeni sezonda daha güçlü bir şekilde başlayıp üst sıraları kovalamak istiyor.

Farklı bir sidepod tasarımına sahip olan McLaren, cesur adımlar atarak yeni sezonda sürprizi kovalayacak. Sezon içerisindeki güncellemelerin araca daha olumlu yansıyacağı düşünülürken İngiliz ekibinde deneme-yanılmanın bir hayli fazla olacak gibi görünüyor.

Takım patronu Andreas Stella, yeni sezonda büyük beklentilerin yanıltıcı olabileceğini dikkat çekerken yeni araçta odaklanılan en önemli konunun aerodinami olduğunu belirtti. Tüm eksik noktaları geliştirmeye çalıştıklarını belirten Stella, sezon içi güncellemeleriyle daha iyi bir konuma gelebileceklerini söyledi.

Orta sıraları hedefleyen takımlardan Aston Martin ise önemli değişikliklerin yapıldığı yeni aracıyla piste indi. Yeni sayılabilecek bir ön kanat tasarımıyla sezona başlayacak Aston Martin, sidepod ve motor kapağında da büyük değişiklikler yaptı.

Teknik ekibin yeni patronu Dan Fallows, üst sıralara hedeflemek ve zirvede yer alan takımlarla rekabet edebilmek için agresif hamleler yapmaları gerektiğini aktarırken ilk güncelleme paketiyle daha iddialı olmak istediklerini ifade etti.

Markalar şampiyonasında daha üst sıraları hedefleyen Alpine'de ise hızı artırmak ve hava akışını daha verimli hale getirebilmek için ön kanatta değişiklik yapan takımlardan bir diğeri oldu. Hava akışını ön alanda daha fazla kontrol etmek için birçok değişiklik yapan Alpine, burnu daha düz bir tasarımdan oluştururken bu yol, ağırlığın da azalmasına zemin hazırladı.

Gridde arka sıralarda yer alması beklenen Haas, AlplhaTauri, Alfa Romeo ve Williams ise her yarıştan maksimum verimi alıp puan toplamaya çalışacak.

YAZI: Batuhan Özokan

Sayfa Yükleniyor...