Formula 1'de yeni sezondan ne bekliyoruz?

Formula 1'de 2022 sezonunda bizi neler bekliyor? Hangi takım daha hazır, hangi takım çıkış peşinde? Motorsporlarının zirvesini Meriç Gürsoy analiz etti.

NTV Spor 23.03.2022 - 07:41
Formula 1'de yeni sezondan ne bekliyoruz?

Abu Dhabi’de Drive to Survive senaristlerinin bile hayal edemeyeceği bir drama ile sona eren 2021 sezonu sonrasında yeni yıla yeni araçlarla giriyoruz. Araçların tasarımında çok önemli değişiklikler yapılırken, yapılan bu aerodinamik değişikliklerle yarışların gidişatı geçtiğimiz sezonlara göre farklı olacak.

Öyle ki, araçların önünden giren hava arkadan çıkarken geçtiğimiz sezona göre “daha düzgün” çıkacak. Eski araçların tasarımında önden giren hava, aracın aerodinamik yapısında işlendikten sonra arka tarafa dalgalı olarak çıkıyordu ve arkadaki aracın öndeki aracı yakından takip etmesi zorlaşıyordu. Yeni tasarımla beraber araçların arkaya gönderdiği hava daha düzgün ve bundan dolayı araç takipleri daha kolay olacak.

Peki bu bize ne getirecek? Bir aracın öndeki aracı takip etmesi ve onun hava akışından faydalanıp daha stabil ve yere daha iyi basan bir yapıda olacak olmasından dolayı önceki sezonlara göre daha fazla geçiş görülmesi bekleniyor. Düzgün strateji ile her aracın hemen her aracı sollayabileceği bir fiziksel durum yaratıldı ve bu sayede “monopol” yapının yıkılıp daha fazla aracın zirveye ortak olabileceği bir ortam hedefleniyor. Yani, geçtiğimiz sezonlardaki gibi veya Red Bull’un domine ettiği bir sezondansa, favorilerin yine sıyrıldığı ama sürprizlerin geçtiğimiz sezonlara göre daha fazla olmasının beklendiği bir sezon olacak.

Geçen sezon başında “Kim yarış kazanır?” dense 3-4 pilot sayardık fakat bu sezon öndeki 4 takımın her sürücüsünün, yani totalde 8 sürücünün sezon içerisinde yarış kazanması sürpriz olmayacaktır.

VERSTAPPEN ÖNDE, FERRARILER TAKİPTE

Verstappen tartışmalı biten geçen yıldan sonra yeni sezonda ispatlayacak bir şeyi olup olmadığı konusunda şunları söylüyor: “İspatlayacak hiçbir şeyim yok. En fazla yarış galibiyeti, en fazla pole pozisyonu ve en fazla lider olunan turlarla ispatlayacağımı ispatladım. İnsanlar bunu unutuyor. Sadece Abu Dhabi’ye bakıyorlar.”

Her ne kadar Verstappen bu sezon ispatlayacak bir şeyi olmadığını söylese de Abu Dhabi Grand Prix’si sonrasında yeni sezon öncesinde yarış direktörü Michael Masi’nin görevden alınması, bileğinin hakkıyla kazandığı şampiyonluk sonrasında birçok tartışma getirdi.

Yeni araç tasarımına en çabuk uyum sağlayan takımlardan birisi olan Red Bull, sezon öncesi testlerde iyi gözüktü ve Verstappen’in “açlığı” ile beraber bu sezona favori olarak giriyorlar. Özellikle Abu Dhabi Grand Prix’sinde bir sekansta Hamilton’a yaptığı tarihi savunma ile Verstappen’in şampiyonluğunda çok büyük payı olan 2. pilot ’in artık sıralama turları fobisini de yenip, Verstappen’e daha yakınlaşması gerekiyor.

Öte yandan sezonda en hazır gözüken diğer takım ise Ferrari oldu. Son pilotlar şampiyonluğunu 2007’de Kimi Raikkonen ile, son takımlar klasmanı şampiyonluğunu da 2008’de kazanan İtalyan efsanesi, çok uzun yıllar sonra kafaya oynayabilecek bir araç çıkardı. Ferrari’nin aracı, sezon öncesi tüm testlerde en hızlılar arasındaydı ve özellikle sezonun başlarında onları sürekli pole pozisyonunda ve podyumda göreceğiz. Pilotlar bağlamında ise Leclerc ve Sainz Jr, ’nin çok alışık olmadığı tipte bir kombinasyon. “İtalyan aygırları”nın tarih boyunca hep net bir ana sürücüsü olurdu fakat Leclerc-Sainz Jr ikilisinden hiçbirisi bu profilde değil. Leclerc daha medyatik yanı ile ön plana çıksa da henüz takım arkadaşı Sainz Jr’ın dahi gerisinde. Sezona çok iyi başlayacakları aşikar, sonunu nasıl getirecekleri muamma. Leclerc, sınıfının en iyi sürücülerinden birisi fakat şampiyonluk kumaşının olup olmadığını bu sezon göreceğiz.

MERCEDES’İN DURUMU VAHİM

, bu sezonki araçların durumunu şu şekilde değerlendiriyor: “Şu anda en hızlı takım Ferrari’ler. Onu da Red Bull takip ediyor. Ondan sonra biz ve McLaren geliyoruz sanırım.

Mercedes, yeni araç geçişini çok sancılı geçiren bir ekip. Yeni aerodinamik yapıda “dalgalanma” sorununu çözemediler. Yani araç henüz istenen dengeye gelemedi. Aracın yan tarafında bununla alakalı olarak aerodinamik anlamda 2 ciddi değişiklik yapılsa da rakiplerinin gerisinde oldukları aşikar. Valtteri Bottas’ın yerine “kardeş takım”dan gelen da aracın henüz şampiyonluk kovalayacak bir durumda olmadığını itiraf etti. Mercedes şu anda Bottas sonrasında Hamilton’ı zorlayacak genç ve aç pilotunu da buldu ve iş artık teknik tarafa kalıyor. Aracın ne zaman galibiyetlere oynayacak hale geleceği her şeyi belirleyecek. Tabii ki Mercedes’in sürekli olarak problemlerini abartarak anlatması ve son 8 yıldır neredeyse her sezon başında “kötü” araçlara sahip olduğu da bir gerçek.

McLaren tarafında ise işlerin ne ileriye gittiği ne de geriye gittiğine dair radikal tespitler yapılamadı. Sadece aracın ciddi bir soğutma problemlerinin olduğu görüldü. Bu soğutma problemleri olduğu için de McLaren’leri uzun testlerde göremedik. Geçen seneye göre özellikle yeni araç tasarımları ile beraber yarış galibiyetine oynayacakları pistler olacaktır. Araç yapıları gereği hızlı virajlarda daha iyiler ve buna uygun pistler gelecek. Tepedeki diğer üçlüye göre onlar hakkında daha az bilgimiz var. Ricciardo da COVID-19 geçirdiği için 1 hafta kadar antrenman yapamadı.

Gridin geri kalanı ise eski yıllara nazaran belirli hatlara sahip deği. Örneğin geçen sezon başında Haas ve Williams’ın son sıralarda olacağını hemen herkes tahmin ediyordu ama bu sezon yenilenen kurallarla beraber her takımın puan alacağını tahmin edebiliriz. Ferrari’nin bu sezon sahip olduğu stabil araçtan nasibini alan, Ferrari motorları kullanan iki takım Haas ve Alfa Romeo sezon öncesi dikkat çekti. Rus sponsorları Uralkali ve o şirketin sahibinin oğlu Nikita Mazepin’in F1’den gönderilmesi ile beraber eski pilotları Magnussen’i geri getirdiler ve Magnussen, Mick Schumacher ile beraber en azından geçen sezonlara göre daha iyi sonuçlar çıkardı. Yani bu sezon yarışlarda son iki sıraya iki Haas’ı yazmayacağız. Zaten Mick de bu sezonki aracın geçen sezonkine göre çok daha hızlı olduğunu söyledi.

Alfa Romeo cephesinde ise her ne kadar Mercedes’te Hamilton ile rekabet edemese de Bottas inanılmaz bir tecrübeye sahip ve yarıştan yarışa puan getirmesi sürpriz olmayacaktır. Ne kadar düzenli olacaklarını sezon içinde göreceğiz.

Alpine tarafında Fernando Alonso ve Bahreyn’de COVID-19 geçirdiği için yer alamayacak olsa da Aston Martin tarafında Sebastian Vettel de “öndekiler fırsat verdiği müddetçe” puanlara veya yarış kazanmaya talip olan pilotlar.

Red Bull’un kardeş takımı AlphaTauri, Gasly ve Tsunoda ile geçen sezon dahi dikkat çeken sonuçlar almayı başardı. Özellikle Gasly, 2020 Monza’da kazandıktan sonra geçen sezon da iyi sonuçlar çıkardı ve ön tarafa tekrar göz kırpıyor. Fransız pilotun gözü hiç kuşku yok ki Red Bull’da Verstappen’in yanındaki koltukta veya Ferrari’deki herhangi bir koltukta. Kendisi de sezon öncesi yaptığı açıklamada bu sezondan itibaren AlphaTauri ile kontratının tamamlanmasından sonra artık düzenli olarak yarış kazanabileceği bir takıma gitmek istediğini söyledi. Özellikle geçen sezonun son yarışında Verstappen yararına Hamilton’a yaptığı savunma ile Perez’in koltuğu biraz daha sağlam oldu. Ayrıca Meksikalı pilotun Red Bull’a getirdiği çok ciddi bir sponsorluk desteği var. Tıpkı Alfa Romeo’da Çinli Zhou Guanyu’nun, Haas’ta Mick Schumacher’in getirdiği gibi... Ne demiş Hamilton: “Cash is king” (Para kraldır) Bunu düşününce, Gasly eğer iyi bir sezon geçirir ve Ferrari çok daha iyi araçla girdiği yeni sezonda istediği sonuçları göremezse kontratının son yılında olan yerine adı anılacaktır.

SEZONDAN BEKLENTİ

Rakiplerine göre çok daha hızlı ve stabil araçlara sahip olan Red Bull ve Ferrari, sezondaki ilk birkaç yarışta muhtemelen podyumu kendi tekellerine çevirecektir. Fakat Mercedes’te W13 aracının şu anki problemlerine rağmen tavanı çok yüksek ve ilerleyen yarışlarda Mercedes’in buralara girmemesi çok büyük sürpriz olur. Ferarriler çok formda olsa da pilot bazında Verstappen ve Hamilton diğerlerinden hala bir gömlek yukarda ve iş eninde sonunda yine bu ikilinin yarışına kalacaktır. Verstappen, geçen sezona göre çok daha net şampiyonluk favorisi. Onu yakalaması gereken Hamilton olacak. İpler Hollandalı'nın elinde.

Buradaki kritik nokta Mercedes’in ve Hamilton’ın formuna kavuşana kadar Verstappen’in arayı ne kadar açacağı, Ferarri’lerin ondan ne kadar puan götürebileceği. Red Bull, Mercedes’in yaşadığı sorunları çok iyi biliyor ve A planları onlar düzelene kadar Verstappen’in olabildiğince puan farkını açması olacak. Hamilton’ın tarihe geçeceği 8. şampiyonluk için, özellikle geçen sezonki olaylı final sonrasında ne kadar motive olacağı aşikar. Ferrari'nin bu savaşta özellikle sezonun başlarında ne kadar puan alacağı belirleyici olacak.

Sonuç olarak yine sezon sonuna kadar gidecek bir yarış ve yine Verstappen ile Hamilton’ın baş başa kalacağı bir sezon olacaktır. Bu ikilinin arkasında Red Bull ve Mercedes'in diğer pilotları ile beraber Ferrariler, onların arkasında da McLarenler olacaktır. Bu 8 pilotun normal senaryoda ilk 8’de olduğunu hayal edersek, kalan 2 puan yeri için diğer tüm pilotların şansının olacağını ve belki Williams hariç puansız takımın olmayacağını öngörebiliriz.

Dipnot: Ukrayna'ya açtığı savaş sonrasında takviminden çıkarılan Rusya Grand Prix'sinin yerine bir yarışın eklenip eklenmeyeceği, eklenirse hangi ülkenin ekleneceği henüz belli değil. Eğer 23. yarışı geri ekleyeceklerse en büyük favorilerden birisi geçtiğimiz iki sezonda COVID-19 sebebi ile çıkan yarışlar yerine takvime eklenen Türkiye Grand Prix'si.

MERİÇ GÜRSOY

Sayfa Yükleniyor...