Lewis Hamilton, Formula 1 efsanesi Michael Schumacher'i yakaladı

Lewis Hamilton, Formula 1'in en büyük efsanelerinden Michael Schumacher ile şampiyonluk sayılarını eşitledi. Hamilton hali hazırda en çok yarış ve pole pozisyonu kazanan pilot. Britanyalı sürücünün, Schumacher'in en büyük rekorunu tarihe gömmesine yalnızca bir dünya şampiyonluğu kaldı.

NTV Spor 15.11.2020 - 14:57 | Son Güncelleme: 15.11.2020 - 15:24

Michael Schumacher destansı kariyerini noktaladığında arkasında ulaşılması imkansız rekorlar bıraktı.

Efsanenin son dünya şampiyonluğunu kazandığı 2004 yılında henüz Formula 1'e adım atmayan bir genç, geride kalan 16 yılda bu rekorları tazelemekle meşguldü.

Lewis Hamilton 2020 sezonunda koleksiyonuna en kıymetli 2 rekoru ekledi. Önce Schumacher'in yarış kazanma rekorunu ele geçirdi. Portekiz Grand Prix'sini ilk sırada bitiren Britanyalı, 92. kez podyumun zirvesine çıktı.

Mick Schumacher, 91 yarışlık rekoru tarihe gömen Hamilton'ı babasının kaskıyla onurlandırdı. Ancak esas hedef bu değildi.

Fangio ve Prost gibi efsaneleri şampiyonluk sayısında geride bırakan Hamilton, son adımını İstanbul'da attı. 7. Dünya Şampiyonluğunu kazanan Mercedes pilotu, artık Schumacher'in en zorlu rekorunun ortağı.

Hamilton bu sezon tarihi rekorların yeni sahibi olurken, kendi dünyasından da uzaklaşmadı.

Yıllardır Formula 1'de ten rengi nedeniyle ayrımcılığa uğradığını söyleyen Britanyalı, Amerika Birleşik Devletleri'nden dünyaya yayılan ırkçılık protestolarında önemli rol oynadı.

Formula 1 pilotlarını "Siyah Hayatlar Önemlidir" hareketine dikkat çekmek için yarışlar öncesinde diz çökmeye davet eden Hamilton, motor sporlarında yeni bir gelenek başlattı.

Formula 1 tarihinde en çok yarış ve pole pozisyonu kazanan pilot olan Hamilton artık tek bir hedefi kaldı. 8. dünya şampiyonluğuna ulaşıp, Schumacher ile paylaştığı rekorun tek sahibi olmak.

Sayfa Yükleniyor...