Malezya'da zafer Pedrosa'nın!

Moto GP'de sezonun 17. yarışı Malezya'da koşuldu. Dani Pedrosa'nın kazandığı yarışta şampiyona lideri Valentino Rossi tartışmalı bir kazaya neden oldu. Marc Marquez'i geçtiği sırada İspanyol sürücüyü düşüren Rossi, sezonun son yarışına en arka sıradan başlayacak.

NTV Spor

25.10.2015 - 12:13

Moto GP'de sezonun sondan bir önceki yarışına Malezya ev sahipliği yaptı. Sepang Pisti'nde koşulan yarış büyük heyecana sahne olurken yarışın son bölümünde tartışmalı bir kaza meydana geldi. Dani Pedrosa'nın kazandığı Grand Prix'de sürücüler klasmanında lider durumda bulunan Valentino Rossi, Marc Marquez'e çarptıktan sonra şampiyonluk şansını zora soktu.

Yarışta bitime 7 tur kala Pedrosa'nın liderliğinde koşulan Grand Prix'de Jorge lorenzo ikinci Marc Marquez üçüncü sıradaydı. Marquez'i yakından takip eden Valentino Rossi, virajı alırken İspanyol sürücüye iyice yaklaştı. Rossi, Marquez'i geçtiği esnada İspanyol sürücüye temas etti. Bu temas sonrası kontrolü sağlayamayan Marquez düştü ve yarışı tamamlayamadı.

Dani Pedrosa'nın zafere ulaştığı Malezya Grand Prix'sinde Lorenzo ikinci, Rossi ise üçüncü sırada finiş gördü. Ancak yarış komiserleri mücadelenin sona ermesiyle kazayı araştıracaklarını açıkladı.
İncelemenin ardından Rossi'nin bilerek Marquez'i düşürdüğüne karar veren komiserler, İtalyan sürücüye 3 ceza puanı verdi. Moto GP kurallarına göre Rossi, Valencia'da koşulacak ve şampiyonu belirleyecek son yarışa da son sıradan başlayacak.

Malezya Grand Prix'sinin ardından Rossi, aldığı ceza sonrası sürücüler klasmanında 309 puanla liderliğini sürdürdü. Lorenzo, Rossi ile puan farkını 4'e indirdi. Marquez ise 222 puanla üçüncü sırada yer aldı.

Sezonun son yarışı; 8 Ekim'de Valencia'da koşulacak.

İLK 10 SIRA
Yarışı ilk 10 sırada bitiren sürücüler şöyle:

1. Dani Pedrosa (Repsol Honda)
2. Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha)
3. Valentino Rossi (Movistar Yamaha)
4. Bradley Smith (Monster Yamaha Tech 3)
5. Cal Crutchlow (LCR Honda)
6. Danilo Petrucci (Octo Pramac)
7. Aleix Espargaro (Suzuki Ecstar)
8. Maverick Vinales (Suzuki Ecstar)
9. Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3)
10. Stefan Bradl (Aprilia)

PİLOTLAR VE TAKIMLAR KLASMANI:
Malezya Grand Prix'sinin ardından pilotlar ve takımlar klasmanının ilk 5 sırası şöyle oluştu:

PİLOTLAR KLASMANI:
1. Valentino Rossi (İtalya) - 309 puan
2. Jorge Lorenzo (İspanya) - 305
3. Marc Marquez (İspanya) - 222
4. Dani Pedrosa (İspanya) - 190
5. Andrea Iannone (İtalya) - 188

TAKIMLAR KLASMANI:
1. Movistar Yamaha - 617
2. Repsol Honda - 417
3. Ducati - 341
4. Monster Yamaha Tech 3 - 274
5. Suzuki Ecstar - 189

Sayfa Yükleniyor...