Motor sporlarının adrenalini eve taşındı

TOSFED’in Dijital Şampiyonası ile motorsporlarının yarış heyecanı artık evde yaşanacak. Yarışlara kayıtlar 8 Mayıs’a dek sürüyor

NTV Spor 01.05.2020 - 19:53

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), yaşanan pandemi süreci nedeniyle yarış heyecanını evlere taşıdı. TOSFED "evde kal" çağrıları çerçevesinde Dijital Şampiyona düzenleniyor. Motorsporları severlerin evlerinden katılabileceği yarışlar iki ayrı şampiyona olarak gerçekleşecek. ‘Twitch.tv’ kanalından canlı yayınlanacak yarışlar, bu ay başlayacak. Yarışlara katılmak için kayıtlar 8 Mayıs’a kadar devam ediyor. TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, dijital şampiyona fikrinin doğuşunu, katılım şartlarını şöyle anlattı:

TOSFED olarak Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) dijital çalışma grubu kurucu üye ülkelerinden biriyiz. Ayrıca dijital sporlara odaklanmak, federasyon başkanlığı seçimi öncesinde projelerim arasında yer alıyordu ve ilk kurduğumuz komisyon da Dijital Motorsporları Komisyonu oldu. Komisyonun yaklaşık 1 yıllık çalışmaları sonucu, ‘evde kal’ çağrılarımızı destekleyen projeyi bu dönemde hayata geçirmiş olduk.

KAZANAN TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK
Motorsporları sevenler yarışlara evden katılacak. Red Bull'un ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek TOSFED Dijital Şampiyonası, PlayStation4 platformu ve Gran Turismo GT Sport oyununun kullanılacağı TOSFED Dijital Pist Şampiyonası ile başlayacak. Projede ikinci etap ise TOSFED Dijital Ralli Şampiyonası olacak. Twitch.tvkanalından da canlı olarak yayınlanacak yarışlar, mayıs ayı içinde başlayacak. Sezon sonunda pist branşının şampiyonu, 23-25 Ekim tarihleri arasında Fransa’da düzenlenecek olan ‘FIA Motorsport Games’ organizasyonunun dijital kategorisinde ülkemizi temsil edecek, ralli branşında şampiyon olacak pilota da para ödülü verilecek.

DİJİTAL LİSANSLA KATILIM KOLAYLIĞI
Yeni neslin rağbet gösterdiği alanlardan biri olan dijital motor sporlarında gerçek pistlere adım atan birçok global sporcumuz bulunuyor. 7’den 77’ye herkesin ilgisini çeken bir organizasyon ve hemen hemen her yaştan talep var.
Kayıtlar 8 Mayıs tarihine kadar sürecek.. Katılımcıların yapması gereken tek şey; TOSFED resmi web sitesi üzerinden ulaşabilecekleri mikro sitemizde bir profil oluşturup, sonrasında lisans işlemlerini tamamlamak. TOSFED dijital lisansa sahip olduktan sonra ise, takvimi takip ederek ilgili şampiyonanın yarışlarına katılabilirler.
İlk etap TOSFED Dijital Pist Şampiyonası olacak. Bu şampiyonada PlayStation4 ve Gran Turismo GT Sport oyunu kullanılacak. Projenin ikinci etabı ise TOSFED Dijital Ralli Şampiyonası olacak ve WRC8 oyununu kullanacağız. FIA tarafından onaylanan oyunlar olması nedeniyle Türkiye Şampiyonalarında bu iki oyunu tercih ettik. Kovid-19 nedeniyle iptal edilmeseydi, pist şampiyonu olan sporcumuz Fransa’da düzenlenecek olan ‘FIA Motorsport Games’ dijital kategorisinde ülkemizi temsil edecekti. Bizim veya organizatör kulüplerimiz tarafından farklı platform ve oyunlara yönelik ödüllü kupalar ve turnuvalar da düzenlenecek.

40 BİN LİRA PARA ÖDÜLÜ VAR
Her iki branşın birincileri resmi ‘Türkiye Şampiyonu’ unvanı kazanacaklar. Ayrıca her iki şampiyonada dereceye giren sporculara toplam 40 bin TL’yi bulan para ödülü olacak.

Sayfa Yükleniyor...