Simone Biles'ın zorluklarla dolu hayatı

Tüm zamanların en iyi kadın cimnastikçisi olarak gösterilen Simone Biles'ın hayat hikayesi dikkat çekici. Henüz 16 yaşında dünya şampiyonlukları kazansa da, bu başarıya giden yolda birçok acı çekti.

NTV Spor 28.07.2021 - 12:58 | Son Güncelleme: 28.07.2021 - 13:06

Cimnastiğin parlayan yıldızı Simone Biles, zorlu hayat hikayesine rağmen tüm zamanların en parlak kariyerlerinden birine sahip.

16 yaşında kazandığı dünya şampiyonluğu ile bu sporun tarihini değiştireceğini gösterdi.

Rio 2016'daki performansıyla, amerika birleşik devletlerinin en başarılı cimnastikçisi unvanını ele geçirdi. Oyunlarda 4 altın, 1 bronz madalya kazandı. Zirvedeki yerini dünya şampiyonalarıyla sağlamlaştırdı.

2013 - 2019 yılları arasında tam 19 altın madalya kazandı.

Bireysel performanslarının yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri'nin başarılı "final five" takımının da bir parçasıydı.

Simone Biles'ın, olimpiyat oyunları ve dünya şampiyonalarında toplam 30 madalyası var. Hedefiyse 33 madalyası bulunan Belaruslu efsane, Vitaly Scherbo'yu yakalamak. 

- Fakir bir ailede dünyaya geldi

Amerikalı cimnastikçi spot ışıkları altında görkemli bir kariyere sahip. Ancak doğumundan itibaren şanslı bir çocukluk geçirmedi.

ABD'nin Ohio eyaletindeki Columbus kentinde 14 Mart 1997 tarihinde dünya gelen Simone Biles, zorlu bir çocukluk dönemi geçirdi. Maddi durumu iyi olmayan annesi Shannon, Simone ve 3 kardeşinin gereksinimlerini karşılayamadı ve doğumlarının ardından hepsini koruyucu ailelere bırakmak zorunda kaldı.

Maddi durumu daha iyi olan dedesi Ron, Simone 3 yaşına geldiğinde kardeşi Adria ile birlikte bakımını üstlendi. Cimnastiğe olan yeteneği 6 yaşındayken bir öğrenci kampı sırasında öğretmenleri tarafından keşfedilen Simone, ailesinin de desteğiyle bu spora yönlendirildi.

Ulusal ölçekteki şampiyonalara 2011 yılında katılmaya başlayan Simone Biles, bir yıl sonra milli takıma seçildi. İlk çıktığı yarışlarda çok hata yapan ve başarılı dereceler elde edemeyen Biles, milli takımın tecrübeli isimleri olimpiyat şampiyonu Kyla Ross ve Elizabeth Price'in sakatlıklarının ardından ana kadroya kota alabildi.

Kadroya girmesinin ardından kariyerinde çıkışa geçen Biles, milli takımda ilk altın madalyasını 2013 yılında henüz 16 yaşındayken elde etti. Sonrasında katıldığı neredeyse her şampiyonadan madalyayla dönerek adından sıkça söz ettirmeye başlayan ve ülkenin en iyi cimnastikçisi konumuna gelen Biles, Rio 2016'da elde ettiği başarılarla kendine duyulan güveni boşa çıkarmadı.

- Taciz skandalında mağdur oldu

Simone Biles, ABD'nin sağlık sektöründe son yıllarda yaşanan en büyük skandallardan birinin de mağdurları arasında yer alıyor.

1998-2015 yılları arasında küçük yaşlardaki 250'nin üzerindeki çocuğa tedavi sırasında cinsel tavizde bulunduğu gerekçesiyle ayrı davalardan toplam 360 yıl hapis cezası alan ABD Cimnastik Takımı'nın eski doktoru Larry Nassar'ın mağdur ettiği isimler arasında yer alan Biles, mahkemeye ifade vermişti.

Konu hakkında basına açıklamalarda bulunan ABD'li cimnastikçi, "Hikayemi anlatmaktan korkmuyorum. Bu sporu çok seviyorum ve hiçbir zaman pes etmeyeceğim. Bir adamın ya da ona imkan sağlayanların benim sevgimi ve neşemi çalmasına izin vermeyeceğim." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...