19 yaşındaki Alcaraz Amerika Açık Şampiyonu ve tenisin yeni idolü...

ABD Açık Tenis Turnuvası tek erkekler finalinde, İspanyol tenisçi Carlos Alcaraz, Norveçli rakibi Casper Ruud ile karşılaştı. Finalde, Alcaraz rakibi Ruud'u yenerek şampiyon oldu. Cahit Yavuz, ABD Açık finalini yazdı...

NTV Spor 12.09.2022 - 09:34
Son Güncelleme: 12.09.2022 - 09:47
19 yaşındaki Alcaraz Amerika Açık Şampiyonu ve tenisin yeni idolü...
Anadolu Ajansı

Cahit Yavuz | 80'li, 90'lı yıllarda bu kortlarda, Borris Becker, Pete Sampras gibi, henüz çocuk yaşta tura katılıp, ellerinde şampiyonluk kupası ile sürpriz fenomenler doğardı. Dün Arthur Ashe Stadyumu'nda böyle bir gece yaşandı. Alcaraz 19 yaşında Norveçli Casper Ruud'u 3-1 yenerek hem 2022 Amerika Açık şampiyonluğunu, hem de dünya sıralamasında 1 numaraya yükselme başarısını elde etti.

Bu şampiyonlukla, Nadal'dan sonra dünyası bir İspanyol fenomeni daha kazandı da diyebiliriz...

Ödül töreninde bu anı çocukluğundan beri hayal ettiğini söylemesi turnuva sürecini özetleyen cümleydi.

Turun en süratli ve en hareketli iki tenisçisi karşı karşıya geldi. Alcaraz Ruud'u, biri 2021 yılında İspanya'nın, Marbella toprak kort turnuvasında, 6/3 ve 6/4'lük setlerle, diğeri Miami Masters sert kort turnuvasında, 7/5 6/4'lük skorlarla yenmeyi başarmıştı. Ancak Amerika Açık'ta finale kadar oldukça zorlu geçen ve toplam 20 saat 19 dakika kortta kalan, hatta İtalyan Sinner ile 5 saat 15 dakika süren, ABD Açık tarihinin 2. en uzun maçını oynaması Alcaraz üzerinde yaratacağı etki merak konusuydu.

İki tenisçi de maçın henüz ilk oyununda servis kırma şansı elde ettiler. Ancak Alcaraz servis kırma eylemine devam edince ilk seti 6/4 kazanmayı bildi.

İkinci set Ruud'un mükemmel dip çizgi oyunu vardı. Alcaraz'ın 7 winner vuruşuna karşın 10, 10 basit hatasına karşın 5 basit hatada kalarak seti 6/2 kazanıp skoru 1-1'e getirmeyi başardı.

Üçüncü set müthiş bir mücadeleye sahne oldu. Alcaraz ikinci sette sorun yaşadığı servis oyunlarının momentumunu yükseltmeyi başaramasaydı set Norveç'li Ruud'un hanesine yazılabilirdi. Ruud'un 14 winner vuruşuna 18, 13 basit hatasına karşın 10 basit hatada kalınca, tie-break oyununu 7-1 kazanarak setleri 2-1'e getirmeyi başardı.

Dördüncü sette Alcaraz'ın o inanılması zor winner vuruşları tekrar sahneye çıktı. Ruud'un 4 basit hatasına karşı 9 basit hata yapması, ancak 7'ye 17 winner üretmesi, seti 6/3, maçı 3-1 kazanmasını sağladı. Maçın en ilginç istatistiği basit hatalarda görüldü. Alcaraz Ruud'un 26 basit hatasına karşın, 38 basit hata yaparak kazanması, onun oyun stratejisinin tamamen winner puanlar üzerine kurduğunu gösteriyor. Bu karakter de onu tenis dünyasının yeni fenomeni yapmaya yetiyor.

Sayfa Yükleniyor...