"Amerika Açık'ta bu kısıtlamalarla oynamak imkansız"

Erkek tenisinin 1 numaralı ismi Novak Djokovic, Amerika Açık'ta (US Open) mevcut sıkı corona virüs protokolleri ile oynamanın imkansız olduğunu söyledi.

NTV Spor 08.06.2020 - 21:42

Amerika Açık Tenis Turnuvası'nın 31 Ağustos'ta başlaması planlanıyor. Ancak sporcuların endişeleri bitmiş değil. Erkekler tenisinin 1 numarası Novak Djokovic, mevcut sıkı corona virüs önlemleri altında Amerika Açık'ta oynamanın imkansız olduğunu söyledi.

Corona virüs salgını sonrası Fransa Açık, Eylül ayına ertelenirken; Wimbledon ise iptal edilmişti. Bu sezon salgın sonrası düzenlenmesi planlanan ilk büyük grand slam olan New York, Flushing Meadows'la ilgili konuşan Sırp sporcu, "Dünya tenisinin yetkilileri ile görüşmeler yaptım. Sezonun sürdürülmesi görüşmeleri devam ediyor. En çok da Ağustos ayındaki Amerika Açık üzerine konuşuluyor. Ancak düzenlenip düzenlenmeyeceği bilinmiyor" dedi.

Sırp Prva televizyonuna düşüncelerini aktaran 33 yaşındaki oyuncu, "Kurallara saygı duymamız söyleniyor. Ancak kurallar çok sıkı. Manhattan'a giremeyeceğiz, havaalanındaki otellerde kalacağız. Haftada 2 veya 2 kez testten geçeceğiz. Yanımızda sadece 1 kişiye izin verilecek ki bu imkansız. Söylemek istediğim antrenörünüze, fizyoterapistinize ve kondisyon antrenörünüze ihtiyacınız var" ifadelerini kullandı.

Seyircinin alınmayacağı Amerika Açık'ın ekonomik endişeler nedeniyle düzenlendiğini vurgulayan dünya 1 numarası, "Ekonomik nedenlerle düzenlemelerini anlıyorum. Ancak soru şu ki, kaç oyuncu bu şartları kabul edebilir?" diye konuştu.

İngiliz Dan Evans ise Djokovic'in bir kişiyle korta çıkma konusundaki eleştirilerine katılmadığını dile getirdi. BBC'ye röportaj veren Evans, "Takımından sadece bir kişiye izin verilmesi çok büyütülecek bir olay değil. Herkes Novak gibi fizyoterapist ve kondisyon antrenörleriyle seyahat etmiyor. Bunun geri kalan sporcular için büyük bir sorun olacağını zannetmiyorum" açıklamalarını yaptı. 

Dünya 2 numarası Rafael Nadal ise geçen hafta bu şartlarda Amerika Açık'a gitmeyeceğini duyurmuştu. İspanyol sporcu, corona virüs salgınının dünyanın çeşitli yerlerinde etkisini sürdürdüğünü vurgularken, her sporcunun gelemeyeceğine dikkat çekmişti. İspanyol sporcu ayrıca "Dünyanın yaşadığı bu durumu benim tenise bakış perspektifimden ayırmak çok zor, hayır. Sorumlu ve durumun yeteri kadar güvenli olduğundan emin olmalıyız. Her şey netliğe kavuştuğunda turnuvalara yeniden başlamaya çalışmalıyız" sözleriyle ABD Açık'ın düzenlenmesine dair olumsuz fikir beyan etmişti. 

Çin'de başmayan corona virüs salgını en çok Amerika Birleşik Devletleri'ni etkiledi. 1.9 milyon kişinin corona virüsten etkilendiği ülkede 109 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Sayfa Yükleniyor...