Avustralya Açık'ta kazanan Djokovic, kaybeden corona...

Spor yazarı Cahit Yavuz, Avustralya Açık tek erkekler finalinde kupaya uzanan Novak Djokovic'in şampiyonluğunu kaleme aldı.

NTV Spor 21.02.2021 - 15:02
Son Güncelleme: 21.02.2021 - 15:05
Avustralya Açık'ta kazanan Djokovic, kaybeden corona...

finali bambaşka bir enerji. Kadınlar finalinde de yazdım. Tüm dünya, en küçüģü 0.8, en büyüğü 0.9 mikron (nanometre) olan virüsten tırsıp eve kapanmışken, tribünlerin %85'inin seyirciyle dolması olaganüstü bir durumdur. Tabi ki, ilk cümleyi onlara ayırmak gerekiyor. Djokovic'in ödül töreninde pandemiye bir kaç cümle ayırması gibi...

Yoksa Djokovic'in finalde olması, kupaları kaldırması, çok daha doğal bir olay... Seyircili tribün olayı sayesinde, şu aralar çokça ihtiyacımız olan yaşam enerjisini de insanlara aktarmış oldular. Tebrikler Avustralya Açık, tebrikler Craig Tiley...  Gelelim finale; bu tür turnuvalarda finale gelen tenisçilerin en önemli özellikleri problem çözme becerisi ve olaylara kişisel bakış açılarıdır. Yani, maddi manevi değerler taşıyan ve büyük ödüller verilen turnuvalarda olay bir nevi karakter meselesine dönüşür. Karakter meselesi derken; işi Sigmund Freud'a kadar götürmeye de gerek yok. Konu basit... Birinin sinirleri gerilince hata yapma oranında yükselme oluyor, diğerinde ise tam tersine, maça daha iyi odaklanmasına neden oluyor. Kim bunlar? Sinirlerin gerildigi yerde Djokovic genelde enerjisini avantaja çevirmeyi bilmiştir.  Diger taraftan böyle büyük turnuvalarda finale gelmek çalışkan insanların becerisidir. Bu anlamda da her iki tenisçi kortta adeta bir top atma makinası gibi... Yani sporda nepotizm uygulama şansınız olmaz, olamaz.

Konu final ise işin icinde büyük emek ve gayret vardır. O nedenle gönül rahatlığı ile tv karşısına geçip maçın keyfini çıkartmak en doģru davranıştır. Durum böyle olunca biz de dünyadaki tüm tenisseverler gibi pazar sabah keyfimizi tenisle yaptık. Maça ace ile başlayan Djokovic henüz ilk puanda niyetini rakibine hissettirdi. Medvedev sonrasında oyundaki dengeyi kurmayı başarsa da bu durum seti kazanması adına yeterli olmadı. O andan itibaren sinirlerine hakim olamayan bir Medvedev vardı kortta. Raketini kırdı, hocasına bağırdı, zeminden şikayet etti, seyirciye laf attı ama bir türlü istediği oyunu korta yansıtamadı. Ilk seti kaybettikten sonra korttaki dengesini de kaybeden Medvedev maça rekabet katamadan turnuvayı noktaladı.

9. Şampiyonluģunu kazanan ise yılın ilk grand slam şampiyonluğu ile turun bir numarası olarak yılı, yeni rekorlarla geçireceğinin sinyallerini vermiş oldu. Djokovic'in en anlamlı mesajı ise ödül töreninde geldi. "Burada durmamızı sağlamak çok önemliydi" demesi farkındalık yaratmak adına kıymetliydi. Pandemi yasakları nedeniyle turnuva yönetiminin seyircisiz oynanması konusunda yaşadığı baskılara karşı verdigi savaşı, tüm dünyanın gözü önünde takdir etmesi sporun yaşam savaşında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu da hatırlatmış oldu...

Sayfa Yükleniyor...