Djokovic'ten sonra bir ismin daha vizesi iptal edildi

Avustralya Açık'a katılamak için Avustralya'ya giden Çek tenisçi Renata Voracova'nın vizesinin iptal edildiği açıklandı.

NTV Spor 07.01.2022 - 17:12
Son Güncelleme: 07.01.2022 - 17:16
Djokovic'ten sonra bir ismin daha vizesi iptal edildi

Sezonun ilk grand slam tenis turnuvası olan Avustralya Açık öncesinde 'in ardından bir tenisçinin daha vizesi iptal edildi.

Erkeklerde dünya 1 numarası olan Djokovic'in aşı olmadığı için özel bir izinle turnuvaya katılabileceği açıklanmış, Sırp raketin Avustralya'ya gitmesinin ardından evrakların eksiliği sebebiyle ülkeye alınmayacağı belirtilmişti.

Çekya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Novak Djokovic'in durumuna benzer sebeplerle Renata Voracova'nın ülkeye alınmadığı açıkladı.

Ayrıca iptal kararına ilişkin açıklama istendiği belirtilirken Voracova'nın turnuvadan çekildiği ve ülkeden ayrılma kararı aldığı ifade edildi.

- Djokovic'ten destekçilerine teşekkür

Djokovic, kendisine destek verenlere teşekkür etti.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan 34 yaşındaki Sırp raket, "Dünyanın her yerinden devam eden desteğiniz için teşekkür ederim. Desteğinizi hissediyorum ve bu çok şey ifade ediyor." ifadelerini kullandı.

aşısı olup olmadığını açıklamayan Djokovic, 'a tıbbi muafiyet kararıyla katılacağını duyurmuştu.

Melbourne'e ulaştıktan sonra muafiyet kararı kabul görmeyen ve ülkeye giriş vizesi iptal edilen Djokovic, bir otele gönderilmişti. Avustralya Açık'ta 9, kariyerinde 20 grand slam şampiyonluğu bulunan Djokovic, itiraz ederek kararı federal mahkemeye taşımıştı.

Federal mahkemenin Djokovic ile ilgili kararını pazartesi günü açıklaması bekleniyor.

- Gösteriler devam ediyor

Avustralya Açık Turnuvası'na katılmak için gittiği Melbourne'de vizesi iptal edilen tek erkeklerin dünya 1 numarası Sırp Novak Djokovic'in tutulduğu otelin önünde, hayranlarının dün başlattığı gösteriler bugün de devam etti.

Avukatlarının federal mahkemeye başvurusu üzerine pazartesi günü görülecek dava sonuçlanana kadar ülkede kalması kesinleşen Djokovic'e destek veren Sırp kökenli Avustralyalılar ünlü tenisçinin tutulduğu otelin önünde gün boyu ve gece gösteri düzenledi.

Otel önünde Sırpça müzikler eşleğinde dans edip şarkı söyleyen göstericiler, Novak Djokovic lehine sloganlar atarak ünlü rakete destek verdi.

Vize iptali kararının politik olduğunu savunan ve alınan karardan Avustralya Başbakanı Scott Morrison'un sorumlu olduğunu öne süren göstericiler, oyuncunun bir an önce antrenmanlarına ve normal hayatına devam etmesi için bir çözüm bulunmasını istiyor.

Djokovic destekçilerinden Dan yaptığı açıklamada, "Dünyadaki en büyük Sırplardan birine destek vermek için burada toplandık. Djokovic'in bu sorunu çözmesini, hayatına devam etmesini ve ne başarmak istiyorsa onu başarmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Melbourne'de yaşayan Türkleri Novak Djokovic'e destek vermeye çağıran göstericilerden Snejana, "Bütün Türk arkadaşlarımızı, Djokovic destekçilerini, hayranlarını buraya davet etmek istiyorum. Gelin bize katılın. Çünkü Djokovic, felsefesinde kimin nereden geldiği önemli değil bütün dünyayı sarmalamak istiyor, hayatı seviyor, sevgiyi paylaşıyor. Lütfen bütün Türkler buraya gelin, sizi seviyoruz." diye konuştu.

- Djokovic'in durumunu mahkeme belirleyecek

Djokovic'in Avustralya'da kalıp kalmayacağını 10 Ocak Pazartesi günü federal mahkemenin vereceği karar belirleyecek.

Kariyerinde 9 Avustralya Açık Tenis Turnuvası şampiyonluğu yaşayan Djokovic, mahkemenin vereceği karara kadar Melbourne'de karantinaya alındığı otelde bekleyecek.

Kovid-19 aşısı olup olmadığını açıklamayan Djokovic, sezonun ilk grand slam turnuvası Avustralya Açık'a tıbbi muafiyet mazeretiyle katılacağını açıklamıştı. Melbourne'e ulaştıktan sonra muafiyet mazereti kabul edilmeyen ve ülkeye giriş vizesi iptal edilen Djokovic, mültecilerin tutulduğu otele gönderilmişti.

Oyuncuların 17-30 Ocak'ta düzenlenecek turnuvaya katılabilmesi için Kovid-19 aşısı zorunluluğu getirilmişti. Aşı olmayı reddeden tenisçilerden ise bağımsız uzmanlardan oluşan kuruldan tıbbi muafiyet alınması talep edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...