Roland Garros'nun 14'üncü Kez Kralı Nadal... Cahit Yavuz yazdı

Rafael Nadal, Roland Garros'da 14. zaferine ulaştı ve 22. grand slam kupasını kazandı. Cahit Yavuz İspanyol raketin şampiyonluğunu yazdı.

NTV Spor 05.06.2022 - 19:57

İspanya Kralı 6. Felipe'nin de trübündeki yerini aldığı final maçına hızlı başlayan taraf kortların kralı Nadal oldu. Servis kırıp öne geçtiği ilk seti 6-3 kazanarak rakibinin bir adım önüne geçti. Uzun zamandır birlikte çalışan iki tenisçi ilk kez bir resmi maçta karşı kaşıya geldi.

Aslında Nadal'ın öğrencisi olan Norveçli Casper Ruud maç öncesi röportajlarda antrenman maçlarının çoğunu kazanan tarafın Nadal olduğunu açıkça belirtmişti. Bu da onun maça Nadal kompleksi içinde çıkacağını hissettirmişti. Maç içinde Nadal'ın stratejik hamleleri çok netti. Örneğin Ruud'un backhand tarafı, forehand tarafı kadar iyi olmadığı belliydi. Öyleki; Nadal'ın servis kutusu içine düşen kısa çapraz toplarında Ruud'u çaresiz bırakması, belli ki maç içi bir keşiften çok önceki çalışmalardan arta kalan dip notlarla ilgiliydi.

İkinci setin 4. oyununda çift hata yaparak servisini kırdıran Nadal'ın setin ortalarında servis kırarak dengeyi sağlaması zor olmadı. İkinci seti de 6-3 alan Rafael Nadal'da dikkat çeken en önemli gelişme backhand vuruşlarındaki yükselen performansıydı.

Tüm rakiplerinin Nadal'ın forehand tarafından çok backhand tarafına yoğunlaşması da bundan kaynaklanıyordu. Ancak belki de tek zayıf yanı olan backhand vuruşlarını da oldukça verimli hale getirmiş. Ve üçüncü seti de 6/0 gibi bir skorla alan İspanyol raket, 36 yaşında 14'üncü şampiyonluğu kazandı.

Ödül toreni ise adeta tenis dünyasının ağzını yüreğine getiren bir seremoniydi. Çünkü maç öncesi Nadal'ın maç sonu tenisi bırakacağı söylentisi dilden dile yayılmıştı. Tören öğrenci öğretmen ilişkisine sahne olacak şekilde başladı. Norveçli Casper'in Nadal'a idolü olduğunu söyledikten sonra Nadal da aynı şekilde Casper'in finale kadar gelişini tebrik ederek takdir etmesi bir öğretmen öğrenci diyaloğu şeklindeydi. Ve mikrofon Nadal'ın elinde iken, konu son söze gelip dayandı. Nadal'ın son sözü şu idi; "Gelecekte neler olacak bilemiyorum ama mücadele etmeye devam edeceğim." Bu söz tüm dünya tenisseverlerinin yüreğine adeta su serpti.

Sayfa Yükleniyor...