"Roland Garros'un 2022 Şampiyonu Swiatek Oldu" - Cahit Yavuz yazdı

Fransa Açık Tenis Turnuvası'nın tek kadınlar finalinde, ABD'li Coco Gauff'u 2-0 yenen Polonyalı Iga Swiatek şampiyon oldu.

NTV Spor 04.06.2022 - 18:26
"Roland Garros'un 2022 Şampiyonu Swiatek Oldu" - Cahit Yavuz yazdı

Cahit YAVUZ - Philippe Chatrier'i dolduran binlerce tenissever ve ekran başındaki milyonlar, dünya tenisinin iki mükemmel karakterini izlediler.

Bir tarafta; Steffi Graf'tan sonra final oynayan en genç tenisçi, 18 yaşındaki Coco Gauff. Diğer tarafta ise son yılların en güçlü raketi, 21 yaşındaki Polonyalı Iga Swiatek.

Gauf maça edilgen vuruşlarla başladı. Özgüven kazanması ilk setin sonunu buldu. Bu arada Polonyalı Swiatek Gauff'un yumuşak oyununa karşı yaptığı sert ve isabetli vuruşlarla rakibini adeta topla dövdü. Grauf ikinci setin başinda daha etkili vuruşlar yapmaya başlayınca servis kırarak, ikinci setin başında skoru 2-0'a getirmeyi başardı. Ancak Polonyalı raket ikinci setin ortalarında, önce oyundaki dengeyi tekrar kendi lehine çevirdi ve üst üste altıncı, bu yılın yedinci final galibiyetini, üstelik yine set vermeden 6/1 ve 6/3 kazanarak kupanın sahibi oldu.

Maçtaki en önemli istatistiki değerler ilk servislerden sayı üretme oranlarında yaşandı. Gauff'un %40'lık ilk servis puanına karşı Swiatek'in %72 gibi açık fark yaratması maçı özetleyen rakamlardı.

'ın kadınlar finalinin en duygusal anları ise ödül törenindeki göz yaşlarıydı.

18 yaşındaki Coco Grauff'un ödül törenindeki konuşmasını gözyaşları içinde ifade etmesi, ardından kupayı ikinci kez kazanan Swiantek'in de, Polonya marşını göz yaşları içinde dinlemesi, son derece duygu yüklü anlardı.

O da rakibinin mücadelesine saygı dolu sözlerle cevap verdi. Ve büyük duygu seli içinde Ukrayna'daki savaşa karşı kameraya yazdığı savaş karşıtı sözlerle törendeki sözlerini noktaladı.

Sayfa Yükleniyor...