Wimbledon'un 2022 şampiyonu Djokovic oldu

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon'da tek erkekler kupasını, Nick Kyrgios'u 3-1 yenen Novak Djokovic kazandı.

NTV Spor 10.07.2022 - 20:27
Son Güncelleme: 10.07.2022 - 20:29
Wimbledon'un 2022 şampiyonu Djokovic oldu

Cahit Yavuz - Bir yanda 20 grand slam şampiyonu Novak Djokovic, diğer tarafta teklerde hiçbir grand slam finali dahi bulunmayan Nick Kyrgios. 

Bu arada Kyrgios'un sadece çiftler kategorisinde bu yıl Avustralya Açık şampiyonluğu olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kyrgios'un 2017 yılında iki kez Djokovic'i yendiğini de hatırlatma notlarına eklemek lazım.

Yetenek konusunda oldukça şanslı sayılan Avustralyalı raket, sene başında yaptığı bir röportajda, dünya sıralamasının umurunda olmadığını söyleyerek, canının istediği turnuvalara katıldığını belirtmişti.

Maçın başından itibaren bu umursamaz, rahat tavırlar herkesin dikkatini çekti. Djokovic'in ciddi oyununa karşı Kyrgios gazozuna maç yapar gibiydi.

Kyrgios henüz maçın başında koltuk altından attığı servisle maçı şova döndürecek hissini yaratmayı başardı. 5. oyunda servis kırıp 3-2 öne geçince kortta iyiden iyiye keyifli bir maç çıkartmaya başladı. Zaman zaman kortta onun karakterine tamamen zıt olan Djokovic'in hassas dokunuşlarını andıran bir performansıyla herkesi şaşırtmaya devam etti. Ve bu rahatlık ona 6/4 ile ilk seti getirdi.

Djokovic dünyanın en iyi servis karşılayan tenisçisi olduğunu ikinci sette hatırlayabildi. Setin sonunda Kyrgios'un olağanüstü vuruşlarına rağmen 6/3'luk skorla setlerde 1-1'lik eşitliği sağladı.

Maçta sayılar ilerledikçe Kyrgios'un sinir katsayısı da artış göstermeye başladı. Maçın başındaki o, sadece kendi oyununa odaklanan Kyrgios gitti, her vuruş ardından söylenen, hakemle tartışan bir karakter ortaya çıktı. Anksiyete düzeyinde yaşadığı bu problem onu ilk setteki performansından uzaklaştırmaya yetti.

3. setten itibaren maçın sonuna kadar yaşadığı bu problemler Djokovic'in işine yaradı. 3. seti 6/4 alan Djokovic, 4. seti tie-break oyununa kadar getiren Kyrgios'a şampiyonluk şansını vermedi. Ve tie-break oyununu da 7-3 kazanarak 21. grand slam şampiyonluğunu ilan etti.

Sayfa Yükleniyor...