Alt yapının zaferi

Voleybolda erkeklerde final etabına kalan Galatasaray FXTCR’nin kadrosunda 3 yabancı hariç sadece 4 isim alt yapıdan değil.

NTV Spor 10.04.2015 - 11:05

NTV Spor'un anlık gazetesi NTV Spor eXpress, iPad'lerden sonra artık Android'lerde de kullanılabiliyor.

NTV Spor eXpress Android UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN!

NTV Spor eXpress iPad UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN!

Voleybol Erkekler 1.Ligi play-off çeyrek finalinde Fenerbahçe-Galatasaray FXTCR eşleşmesinde gülen taraf sarı-kırmızılılar olmuştu.

Serinin galibini belirleyecek maç öncesi Galatasaray'ın en skorer ismi Filip Rejlek'in oynayamayacak olması, bir önceki maçı 3-0 alarak seriyi üçüncü maça taşıyan Fenerbahçe'yi mutlak favori haline getiriyordu.

Ama sporda sahanın kağıt üzerinden çok farklı olduğu bir kez daha kanıtlandı ve Galatasaray 1995 doğumlu Yasin Aydın'ı ilk 6'da kullandığı, ikinci setten itibaren sahaya sürdüğü, üç ve dördüncü sete ilk 6 başlayan 1996 doğumlu Melih Sıratça'nın 16 sayı ürettiği maçı 3-1 kazanarak final etabına kaldı. Galatasaray'ın son dönemde gençlere yaptığı yatırımın ilk ciddi karşılığıydı bu galibiyet...

A Takım kadrosundaki 14 isimden 7'si Galatasaray alt yapısında oynamış isimler. Üç de yabancı olduğu düşünüldüğünde yerlilerin sadece dördü Galatasaray altyapısından değil. Altyapı çıkışlı 7 isimden üçü ilk lisanslarını Galatasaray'da aldı, ikisi yıldızlarda, ikisi gençlerde transfer oldu. Bu 7 voleybolcudan beşi, Fenerbahçe maçında oynadı.

A TAKIM'DAKİ ALTYAPI ÇIKIŞLILAR
Boğaçhan Zambak
(1994 / pasör): İlk lisansını Galatasaray'da aldı. Küçüklerden beri Galatasaray'da... Genç Milli kamplarına katıldı.
Melih Sıratça (1996 / smaçör): İlk lisansını Galatasaray'da aldı. Küçüklerden beri Galatasaray'da... Yıldızlarda Avrupa Şampiyonası da dahil olmak üzere altyapılar ve A milli ile (geçen sene A2'ye gitti) yaklaşık 40 defa milli takım oldu.
Onurcan Çakır (1995 / libero): Yıldızlarda TED Koleji'nden geldi. Yıldız Milli kamplarına katıldı, geçen sezon ve bu sezon genç milli... Yaklaşık 20 defa milli takım forması giydi.
Sefa Urlu (1994 / smaçör): Yıldızlarda Alanya Belediyesi'nden geldi.
Doğukan Ulu (1995 / orta oyuncu): Gençlerde Alanya Bahçeşehir Koleji'nden geldi. Yıldızlar ve gençlerde 30'un üzerinde milli oldu.
Yasin Aydın (1995 / smaçör): 2013'te Tofaş'tan transfer oldu. Yıldız, Genç ve A milli ile Dünya Ligi dahil olmak üzere 50'nin üzerinde milli oldu.
İbrahim Akşeker (1987 / orta oyuncu): İlk lisansını Galatasaray'da aldı. A takıma kadar Galatasaray altyapısında oynadı. Son olarak İnegöl Belediyesi'nden Galatasaray'a transfer oldu. Toplam 140 civarında milli takım forması giydi.
 
KİRADAKİ ADAYLAR
Galatasaray'ın altyapısından yetişmiş, gelecek vaadeden bazı oyuncular başka takımlarda kiralık olarak, bazıları da altyapıda takip ediliyor. “Performansları doğrultusunda A takım sporcusu olmaya aday” olarak nitelenen bu isimlerden bazıları da şöyle:

Oğuzhan Tarakçı (pasör çaprazı), Berkay Özdemir (pasör), Deniz Ozan (libero) ve Mehmet Can Ağırbaş (orta oyuncu) Düzce Belediye Spor'da; Halit Ugan (pasör çaprazı), Emre Ünlü (libero) ve Yasin Akgül (orta oyuncu) Gaziantep Şahinbey Belediye Spor'da; Emin Kocabaş (pasör çaprazı) Korkuteli Gençlik Spor Kulübü'nde kiralık. Ayrıca alt yapıdaki Muhammed Balamir, Adis Lagumdzija ve Özgür Türkmen de izlenen isimler arasında. Son iki voleybolcu, Sakarya ve Kocaeli'de yapılan U19 Avrupa Şampiyonası'nda Milli Takım'da oynuyor.

 

Sayfa Yükleniyor...