"Avrupa'nın en iyi takımları Türkiye'de"

Eczacıbaşı VitrA'nın tecrübeli oyuncusu Neslihan Demir, şu anda Avrupa’nın en iyi takımlarının Türkiye’de bulunduğunu ifade etti.

NTV Spor 02.04.2012 - 13:33

Aroma Bayanlar Voleybol 1. Ligi takımlarından Eczacıbaşı VitrA'nın yıldız oyuncusu Neslihan Demir Darnel, Türk voleybolu'nun çok büyük ekonomi olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Türk voleybolunun önemli isimlerinden olan ve geçmiş yıllarda İspanya'da da forma giyen Neslihan, kulüpler ve milli takım bazında Türk voleybolunun iyi yolda olduğunu belirterek, "Türk voleybolu çok büyük ekonomi olma yolunda ilerliyor. Eskiden İtalya ligi çok iyiydi ancak giderek  zayıflıyor. Buradaki en iyi oyuncular Türkiye ve Rusya'da oynamaya başladı. Türkiye ligi kaliteli olmaya başladı, bu da milli takıma yansıdı ve başarı da geldi. Geçen sezon Vakıfbank Türk Telekom, Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldu. Bu sezon ise Fenerbahçe Universal bunu başardı. Avrupa'nın en iyi takımları şu anda Türkiye'de bulunuyor" diye konuştu.

Yıldız oyuncu, Türk voleybolunun ekol olma yolunda da ilerlediğini vurgulayarak, "Küba olsun, Brezilya olsun; biz de bu yolda ilerliyoruz. Zaten dünya sıralamasında 10. durumdayız. Dünyadaki ilk 10 takım içinde olmak kolay değil. Uzun yıllar boyunca herkes emek verdi. Bunu korumak, hatta daha yukarılara çıkarmak istiyoruz" dedi.

"HİÇ DÜŞÜŞ YAŞAMADIK"
Milli voleybolcu, Türkiye'de bazı spor dallarında olduğu gibi voleybolun istikrarsız bir görüntü çizmediğini anlatarak, "Voleybolda hiçbir zaman büyük düşüşler yaşamadık. 2003 yılından itibaren belli bir seviyenin altına düşmedik. Türk sporunda bazı dallarda bir sene başarı, ondan sonra fiyasko şeklinde yaşananları biz gerçekleştirmedik. Bazı spor dallarında elde edilen başarının ardından beklentinin altında kalınabiliyor. Ancak biz belli bir seviyenin altına düşmedik. Avrupa'da hep ilk 6'nın içinde olduk. Dünyada da ilk 10'a girdik. Bir çizgimiz vardı. Sağlam adımlarla buralara kadar geldik. Bundan sonra da böyle devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Başarının gelmesindeki etkenlerle ilgili görüşlerini aktaran Neslihan, "Uzun zamandır beraber oynuyoruz. Genç bir kadromuz var. Genç sporcular tecrübe kazandı. Başarılı olmaya da açız ve hiçbir zaman başarıya doymayacağız" dedi.

TÜRK OYUNCULARIN DAHA FAZLA OYNAMA FIRSATI BULMASI
Voleybol Federasyonu'nun Türk oyuncuların daha fazla oynaması için uygulamaya soktuğu kuralla ilgili soruyu yanıtlayan başarılı sporcu, "Türk oyuncu-yabancı oyuncu konusu, çok ince bir çizgi. Sadece çıkıp maç yapmıyoruz, antrenmanda yapıyoruz. Oyuncuların gelişebilmesi için iyi oyuncularla antrenman yapılması gerekiyor. Kadrodaki oyuncular iyi olursa antrenman kalitesi yükseliyor. Ancak kadroda 4, 5 veya 6 yabancı oyuncu varsa Türk oyunculara yer kalmıyor. 2 artı 1 kuralı bir bakımdan iyi. Sonuçta Fenerbahçe Universal yine Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğa ulaştı. Galatasaray da diğer kupada final oynadı. Türk oyuncular patlama yapmak üzere. Zaten yeni kural genç oyuncular için büyük fırsat. Umarım iyi değerlendirirler ve Türk sporu kazanır" şeklinde konuştu.

"ŞANSIZLIKLAR YAŞADIK"
Fenerbahçe Universal ve Vakıfbank Türk Telekom'un Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olmasının ardından Eczacıbaşı VitrA'nın biraz geride kalıp kalmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Neslihan Demir Darnel, "Takım olarak biz şansızlıklar yaşadık. Geçen sezon Şampiyonlar Ligi'nde iyi gidiyorduk. Ama tek liberomuz olan Gülden sakatlandı. Onun yerine smaçörümüzü feda ettik. Bu sezon ise gruptan dolayı şansızlıklar yaşadık. Gruptan çıkan iki takım da Dörtlü Final oynadı. Biz de çıksaydık 3 takım Dörtlü Final oynayacaktı. Diğer takımların gerisinde kalmak değil. Sadece bir türlü kazanan tarafa geçemedik. Umarım önümüzdeki sene kazanan biz oluruz" diye konuştu.

"Diğer rakiplerin kazandığı başarıyı kıskanma duygusu var mı?" sorusunu ise yıldız oyuncu, "Tabii ki, aynı emeği veriyoruz. Ama bazı şansızlıklar yaşıyoruz. Buna isyan ediyoruz. Biz de kazanmak istiyoruz" diye yanıtladı.

"FİNAL ETABI İLGİNÇ OLACAK"
Neslihan, Aroma Bayanlar Voleybol 1. Ligi'nde yarın Ankara'da başlayacak Final Etabı'nın ise ilginç olacağını dile getirdi.

Final Etabı'nda mücadele edecek tüm takımların hırslı bir şekilde geleceğini kaydeden Neslihan, "Herkes aç gelecek. Değişik bir sistemde oynayacağız. Bir hafta sonra Türkiye şampiyonu belli olacak. Herkes iyi ve sağlam gelecek. İnşallah biz aradan sıyrılıp şampiyon oluruz. Sert bir ligimiz var. En iyi 8 takım olarak Final Etabı'nda mücadele edecek. Psikolojik ve fizik olarak ayakta kalan takım şampiyon olacak. Şampiyonluk için en büyük adayız. Uzun zamandır çalışıyoruz" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...