Cahit Yavuz yazdı: "Sezon başındaki final hedeflerinde buluştular"

2022 Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası finalinde Imoco şampiyon olurken VakıfBank dünya ikincisi oldu. Dev maçı Cahit Yavuz yazdı...

Cahit Yavuz 19.12.2022 - 13:00
Son Güncelleme: 19.12.2022 - 17:50
Cahit Yavuz yazdı: "Sezon başındaki final hedeflerinde buluştular"

YAZI:

Imoco Dünya Şampiyonu VakıfBank Dünya İkincisi...

2022 Uluslararası Federasyonu (FIVB) Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası finalinde, VakıfBank'ı 3-1 yenen İtalyan ekip Imoco Volley Conegliano, dünya şampiyonu oldu. Finali kaybeden VakıfBank, dünya ikincisi...

Antalya'da mükemmel bir organizasyon ve seyirci desteği ile gerçekleşen turnuva, son yılların en heyecanlı finali ile son buldu. Gerek ülke takımlarının fanları, gerekse takımlardaki voleybolun idol isimleri ile dünya spor kamuoyunda büyük bir ilgiyle takip edilen bu şampiyonaya ev sahipliği yapmak, çok değerli bir girişimdi.

Şampiyon Imoco ve ikinci VakıfBank, bu finale çok farklı özelliklerle donatılarak kuruldular...

İkisi de sezon başındaki final hedeflerinde buluştular da diyebiliriz. Bu buluşmanın bir diğer yanı da, her iki takımın kuruluş ve yönetiliş şekli ile adeta sınavdan geçecek olmasıydı.

Diğer yandan, bahsini ettiğim fark veya farklılıklar sıradan bir voleybolseverin bile gözünden kaçmayacak cinsten olmasıydı...

En belirgin, hatta sırıtanı; Imoco'nun kaptanı ve pasörü Joanna Wolosz ile VakıfBank'ın pasörü Cansu'nun file önü ve arka alan hücumlarının pas dağıtımındaki tercihleriydi.

Wolosz, Kathryn Plummer'i bile süratli oyuna zorlayan, orta oyuncuları sürekli oyunda iştahlandıran bir performans ile VakıfBank'ın blok takibinde kafasını karıştırmayı başardı.

VakıfBank ise maçın başından sonuna kadar pas dağıtımında Egonu ve Gabi'yi tercih edince, Imoco blokları kolay yer tutabildiler. Tabi Gabi'nin bu halde bile, neredeyse tüm zorlu toplarda dahi blokları geçmesi, olağanüstü bir başarıydı. Ve maç sonunda, becerisinin karşılığı olan plaketi de takdiri de alan isim oldu...

VakıfBank'ın tercih ettiği yüksek paslı stabil oyun tarzı, takımın mücadele gücünü zorlarken, üzerine; orta oyuncularından, özellikle Zehra ile yaşanan pas taymingi problemleri de eklenince, sonuç kaçınılmaz oldu.

Bu durum en çok ihtiyacımız olan blok iştahımızı da yok etti. Dahası, bu psikoloji Egonu'nun kimyasını bozarken, geçen yılın Vakıflı Haak'ını da maçın yıldızı yaptı. Blok gücü bloke olan VakıfBank'ın zaafını iyi kullanan Wolosz, öyle güzel bir pas organizasyonu yaptı ki, Haak, hem yüksek hem de akıllı oyunu ile tüm plaketleri toplayan ve Imoco'yu 4 yıl sonra tekrar şampiyon yapan isim oldu.

VakıfBank'ın en önemli bir diger eksikliği ise sezon başından beri 7 veya 8 oyuncu ile mücadele etmesiydi. Oysa, Daniele Santerelli'nin en önemli farkı; optimum ortak takım aklı ve alternatif oyun çeşitliliği adına, 10 oyuncu ile mücadele eden bir takım oluşturmasıydı.

Sayfa Yükleniyor...