Hakem kararıyla!

Sultanlar, Rusya'ya hakem kararıyla yenildi! Milliler zorlu Dünya Grand Prix'si finallerinde çıktığı 3. maçı 2-0'dan 2-2'ye getirmesine rağmen, tie break setini alamadı ve rakibine 3-2 yenildi. Maçın Mısırlı baş hakemi Waleed El Kheshen kritik anlarda verdikleri yanlış kararlardan, kamera görüntülerinde hatanın net biçimde görünmesine rağmen geri adım atmayarak büyük tepki topladı.

NTV Spor 22.08.2014 - 09:17
Hakem kararıyla!

Japonya'nın başkenti Tokyo'da devam eden Dünya Grand Prix'si finallerinin üçüncü gününde Voleybol Bayan Milli Takımımız, son Dünya ve Avrupa şampiyonu Rusya ile karşılaştı. Milliler maçı 2-0'dan 2-2'ye getirmesine rağmen Mısırlı baş hakem Waleed El Kheshen'in hatalı yönetimiyle tepki çektiği maçı 3-2 kaybetmekten kurtulamadı.
 
Turnuvanın ilk gününde Brezilya'yı 3-2 mağlup ederek tarihi bir galibiyete imza atan ancak ardından ev sahibi Japonya karşısında etkisiz bir oyun sergileyip 3-0 yenilen Milliler, elemelerde iki kez karşılaştığı Rusya önünde maça tutuk başladı. İyi savunma yapamayan ve servis karşılamakta zorlanan A Milli Takım, 6-2 geriye düştü. Kosheleva'nın etkili oyunuyla ilk teknik molayı 8-3 önde geçen Rusya, 10 sayılık farka ulaştı: 3-13. Rusya'ya 4-0'lık seriyle (7-13) karşılık veren milliler, rakibine mola aldırdı. Kaptan Gözde ile 5 smaç, 2 de blok sayısı bulan Türkiye, farkı kapattı: 13-15. İkinci teknik molayı 16-13 üstün bitiren Rusya, Türkiye'nin yakaladığı ritmi bloklarla bozdu ve durumu 21-15 yaptı. Son bölümde skor üstünlüğünü koruyan Rusya, ilk seti 25-22 aldı.
     
İkinci setin ilk bölümü 4-4'lük eşitlikle geçildi. Bahar ile orta hücumu aktif kullanan "Filenin Sultanları", ilk teknik molayı 8-5 önde tamamladı. Etkili servislerle Türkiye'yi hataya zorlayan Rusya, Kosheleva'nın da devreye girmesiyle farkı bir sayıya (11-10) indirdi. Gözde-Neriman ikilisiyle temposunu yükselten Türkiye, ikinci teknik molaya 16-13 üstün girdi. Kübra'nın blok sayısıyla skoru 18-14'e getiren A Milli Takım, skor avantajını koruyamadı. İki oyuncu değişikliğinin ardından 4-0'lık seri bulan Rusya, 18-18'lik eşitliği yakaladı. Kosheleva'yı durduramayan Türkiye, ikinci seti 26-24 kaybetti: 0-2.
     
Üçüncü sete etkili başlayan "Filenin Sultanları", Kübra ve Gözde'nin sayılarıyla 5-1 öne geçti. Bahar ile 2 blok sayısı üreten Türkiye, ilk teknik molayı 8-4 üstün tamamladı. Hızını kesmeyen milliler, aradaki farkı 8'e çıkardı: 14-6. İlk iki setin aksine oyunun kontrolünü tamamen elinde tutan A Milli Takım, ikinci teknik molaya da 16-9 önde girdi. Farkın açılmasıyla setten kopan Rusya karşısında rahat sayılar bulmaya devam eden Türkiye, skoru 20-11'e taşıdı. Hücumda orta alanı iyi kullanan Ay-yıldızlılar, 24 dakika süren seti 25-13 kazandı: 1-2.
     
Dördüncü sete hızlı giren Rusya, file önündeki üstünlüğü ele geçirdi. Türkiye hücumlarını ikili bloklarla durduran Rusya, 6-3'lük skor avantajını elde etti. Meliha'nın etkili servisleriyle sete ortak olan milliler, ilk teknik molayı 8-7 önde geçti. Hızlı hücumlarla Rusya bloklarını dağınık yakalayan A Milli Takım, Güldeniz'in smaç sayısıyla durumu 11-8'e getirdi. Skor üstünlüğünü elinde tutmayı başaran Türkiye, ikinci teknik molayı 16-13 önde bitirdi. 5 sayılık farka ulaşan (21-16) A Milli Takım, son bölümde rakibine bloklarda yeniden yakalanınca sıkıntı yaşadı. Rusya, iki set sayısını değerlendiremeyen Türkiye karşısında skoru eşitledi: 24-24. Sakatlanan Neriman'ın yerini Güldeniz ve Meliha ikilisiyle dolduran A Milli Takım, seti 27-25 alarak maçı tie-break'e taşıdı.
     
Maçın son setine iyi başlayan Türkiye, ilk bölümü 6-2 üstün geçti. Ay-yıldızlılar, Bahar ve Meliha'nın sayılarıyla saha değişimine 8-6 önde girdi. Kosheleva'nın liderliğinde etkili smaçlar ve başarılı bloklarla 6-2'lik seri bulan Rusya, 8-8'lik eşitliği yakaladı.

Çekişmeli geçen sette Ruslar 12-10 öndeyken çok tartışmalı bir pozisyon yaşandı. Gözde'nin hücumunda baş hakem Waleed El Kheshen çizgiye basıldığı gerekçesiyle hata kararı verdi. İtiraz sonrası  bakılan bilgisayar görüntülerinde önce "hata yok" ardından da "hata var" sonucu çıktı ve ve yaklaşık 5 dakika duran oyun Ruslar'ın 13-10 üstünlüğüyle yeniden başladı.
 
Milliler moral bozukluğuna rağmen 13-12'ye getirdiği sette Ruslar'ın ard arda 2 sayısına engel olamadı ve 30 dakika süren tie break'i 15-12, maçı da 3-2 kaybetti.
 
Filenin Sultanları böylece tarihi Brezilya galibiyetinin ardından çıktığı 2. maçı da kaybetmiş oldu. Rusya ise Japonya yenilgisinin ardından aldığı Belçika galibiyetine, bir de Türkiye galibiyeti ekledi.
 
A Milli Kadın Voleybol Takımımız, finallerdeki 4. maçında yarın TSİ 06.30'da Çin ile karşılaşacak. Mücadele NTV Spor ve NTVSpor.net'ten canlı yayınlanacak.

 

Sayfa Yükleniyor...