Sultanlar'dan müthiş ama geç geri dönüş!

Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, 2-0 geri düştüğü maçta güçlü rakibi Rusya'yı 3-2 yendi.

NTV Spor 02.10.2014 - 20:45

Dünya Şampiyonası'na erken havlu atan Filenin Sultanları, Rusya karşısında muhteşem bir geri dönüşe imza attı...

İtalya'nın ev sahipliği yaptığı Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nda, F Grubu ikinci maçında Rusya'yla karşılaşan Ay Yıldızlılar, müthiş bir geri dönüşe imza attı. İlk iki seti 19-25 ve 25-27 kaybeden Filenin Sultanları, nefes kesen 3. seti 25-22 kazandı. Dördüncü seti de aynı sonuçla kazanan Milliler, 5. ve son sette rakibini 15-13 yenerek maçtan da 3-2 galibiyetle ayrıldı.

Mücadelenin ilk setine Rusya hızlı başladı ve ilk teknik molaya 8-4 önde girdi. Molanın ardından Kübra'nın etkili blok ve servisleriyle toparlanma belirtileri gösteren A Milli Takım, top karşılamada sıkıntılar yaşayınca ikinci teknik molayı da 16-9 geride kapattı. "Filenin Sultanları" setin son bölümünde hücumda etkili oyunlarla sayı kazanırken, aynı performansı savunmada
göstermeyince, ilk seti 25-19 kaybetti.      

İkinci sete iki takımda karşılık sayılarla başladı. "Filenin Sultanları" Rusya'yı etkili savunmasıyla hataya zorlayarak ilk teknik molayı 8-7  önde tamamladı. Ay-yıldızlılar, oyunda Rusya'nın bloklarını geçemeyip, smaçlarını karşılayamayınca ikinci teknik molada Rusya 16-14 üstünlüğü yakaladı. Milli takımın iyi savunmasına hücumda Güldeniz'in kazandırdığı sayılar eklenince setin son bölümünde 21-21 eşitlik sağlandı. Son anları büyük çekişmeye sahne olan sette Rusya, Kosheleva'nın sayılarıyla sonuca gitti ve seti 27-25 kazandı.
      
Üçüncü sete hızlı başlayarak 5-0'lık seri yakalayan milliler, ilk teknik molaya da 8-5 önde girdi. "Filenin Sultanları" ikinci teknik molaya hücumdaki etkili performansıyla farkı açarak 16-10 üstün girmeyi başardı. Molanın ardından kaptan Gözde'nin kritik anlardaki smaçlarının yardımıyla oyunun kontrolünü bırakmayan "Filenin Sultanları", üçüncü seti 25-22 kazandı.

Dördünce sette oyuna ağırlığını koyan Rusya ilk teknik molayı 8-3 önde tamamladı. Ay-yıldızlılar, hücumda istediği oyunu sergilese de savunmada top karşılaşmada sıkıntı yaşayınca ikinci teknik mola Rusya'nın 16-13 üstünlüğüyle geçildi. Kosheleva-Gözde  düellosuyla geçen son bölüme takımlar 20-20 eşitlikle girdi. Son anlarda akıllı hücumları ve etkili defansıyla milli takım 4. seti de
 25-22 kazandı ve maçı final setine taşıdı.
      
İki takımın büyük çekişmesi final setine de yansıdı. Saha değişimine 8-7 Rusya üstünlüğüyle gidildi. Karşılaşmanın en skorer iki oyuncusu olan Kosheleva ile Gözde'nin düellosu şeklinde geçen son bölümde A Milli Takım Kaptanı Gözde Sonsırma'nın sayılarıyla "Filenin Sultanları" seti 15-13, maçı da 3-2 kazandı. Bu sonuçla ay-yıldızlılar 2 puanı hanesine yazdırdı.

Rusya'dan Kosheleva 32, Gözde Sonsırma ise kaydettiği 31 sayıyla maçın en skorer ismi oldu.
      
Karşılaşmayı, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil ile A Milli Erkek Voleybol Takımı'nın İtalyan çalıştırıcısı Emanuel Zanini de izledi.  Türkiye, grubundaki üçüncü maçını yarın 18.00'de Hollanda ile yapacak. 
 
Türkiye: 3 - Rusya: 2
Salon: Palapanini
Hakemler: Hamid Al Rousi (Birleşik Arap Emirlikleri),  Akihiko Tano (Japonya)

Türkiye: Naz Akyol, Gözde Sonsırma, Bahar Guidetti, Seda Tokatlıoğlu, Neriman Özsoy, Kübra Akman (Gizem Karadayı, Güldeniz Paşaoğlu, Asuman Karakoyun, Polen Uslupehlivan)
     
Rusya: Pasynkova, Gamova, Moroz, Kosheleva, Startseva, Fetisova (Kryuchova, Kosianenko, Podskalnaya, Malykh)
     
Setler: 19-25, 25-27, 25-22, 25-22, 15-13
Süre: 132 dakika (25, 31, 31, 28,  17)

Sayfa Yükleniyor...