Daha kolay rakipler, daha zor bir yol

UEFA, yeni dönemdeki Avrupa Kupaları katılımlarını açıkladı. Ülke sıralamasında 10. durumdaki Türkiye’nin şampiyonu eskisi gibi doğrudan gruplara kalacak. Ligi ikinci bitiren takım ise bir tur fazla, üç eleme turu geçmek zorunda. İlk eleme maçı 24-25 Temmuz'da...

NTV Spor 28 Şub 2018
Daha kolay rakipler, daha zor bir yol

UEFA, yeni dönemdeki Avrupa Kupaları katılımlarını açıkladı. Ülke sıralamasında 10. durumdaki Türkiye’nin şampiyonu eskisi gibi doğrudan gruplara kalacak. Ligi ikinci bitiren takım ise bir tur fazla, üç eleme turu geçmek zorunda. İlk eleme maçı 24-25 Temmuz'da...

UEFA 2018-2021 döneminde Avrupa Kupaları’na katılımla ilgili yenilikleri resmen açıkladı. Şampiyonlar Ligi’ne 26 takım doğrudan gruplara gidecek. Bunlar:

UEFA sıralamasında ilk dört ülkede ligi ilk dörtte bitirenler: 16 takım

UEFA sıralamasında 5 ve 6. ülkede ligi ilk ikide bitirenler: 4 takım

UEFA sıralamasında 7-10 arasındaki ülkelerin şampiyonları: 4 takım

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi şampiyonları: 2 takım

Play-off (Dördü şampiyonlar yolundan, ikisi lig yolundan): 6 takım 

Gelelim bunun bizi ilgilendiren bölümlerine...

Türkiye, 2018-19 katılımını belirleyen sıralamada 10’uncu durumda. Dolayısıyla bu sezonki şampiyonu doğrudan gruplara kalacak. Ama Avrupa Kupaları’nda alınacak her puan yerimizi ve Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılım hakkını korumak adına çok önemli.

Şampiyonlar Ligi şampiyonu, liginden Şampiyonlar Ligi katılımı elde ederse 11. ülkenin şampiyonu gruplara otomatik katılacak. Avrupa Ligi şampiyonu, liginden Şampiyonlar Ligi katılımı elde ederse 5. ülkenin lig üçüncüsü gruplara otomatik katılacak.

Türkiye Ligi’ni bu sezon ikinci bitiren takımın Şampiyonlar Ligi’ne girebilmesi için yeni statüye göre üç eleme turu oynaması gerekiyor. İkinci eleme turunda Türkiye, Çekya, İsviçre, Hollanda, Yunanistan ve Avusturya ikincileri mücadele edecek. Turu geçen üç takım, üçüncü elemede Belçika, Ukrayna ve Portekiz ikincileri ile Fransa ve Rusya üçüncüleriyle eşleşecek. Bu sekiz takımın dördü play-off’a kalacak. Play-off’ta bir tur daha oynayıp sadece ikisi Şampiyonlar Ligi gruplarına kalacak.

ESKİ STATÜYE GÖRE ARTILAR

Geçen yıl son kez uygulanan statüde lig ikincimizi daha zor rakipler bekliyordu. Play-off turunda İspanya, Almanya, İngiltere dördüncüsü, İtalya ve Portekiz üçüncüsü oluyordu. Bu statüde İspanya, Almanya, İngiltere ve İtalya’dan rakip gelmiyor.

ESKİ STATÜYE GÖRE EKSİLER

Eski statüde ikincimiz iki turla gruplara kalırken, 2018’den itibaren üç tur geçmek zorunda. İlk maçını 24-25 Temmuz’da oynayacak.

Eskiden ikincimiz, mücadele ettiği kulvarda 5 takım arasına girmeye çalışıyordu; şimde iki takımdan biri olmak zorunda.

Eskiden Portekiz üçüncüsü muhtemel rakipler arasındaydı; şimdi Portekiz ikincisi...

AVRUPA LİGİ’Nİ ATLETİCO MADRİD KAZANSIN

Türkiye Ligi ikincisinin bir eleme az oynayarak Şampiyonlar Ligi’ne kalması mümkün. Bunun için gereken de Avrupa Ligi Şampiyonu’nun liginden de Şampiyonlar Ligi gruplarına katılım hakkı elde etmesi... Avrupa Ligi şampiyonu, kendi liginden de Şampiyonlar Ligi katılımı elde ederse 5. ülkenin lig üçüncüsü gruplara otomatik katılacak. Üçüncü ön elemede, UEFA sıralamasında 5. Ükenin lig üçüncüsünün yerini ise sıralamada 10. ülkenin ikincisi alacak.

2018-19 katılımını belirleyen UEFA ülkeler sıralamasında Türkiye 10. basamakta. Dolayısıyla UEFA Avrupa Ligi’ni kazanacak takım kendi lig derecesiyle de doğrudan Şampiyonlar  Ligi katılımı alırsa bu sezon ligimizi ikinci bitiren takım Şampiyonlar Ligi grupları için sadece iki eleme turu oynayacak. Avrupa Ligi’nde devam eden takımlar içinde liginden Şampiyonlar Ligi katılımı sağlamaya en yakın takım Atletico Madrid ve Lokomotiv Moskova görünüyor. Bu iki takım Avrupa Ligi 1/16 turunda birbiriyle eşleşmiş durumda...

Şampiyonlar Ligi’ne üçüncü ön eleme turundan girmenin avantajı sadece bir tur az oynamak değil. Özellikle Dünya Kupası senesinde Avrupa’da ilk maçı 24-25 Temmuz’da oynamakla, 7-8- Ağustos’ta oynamak arasında büyük fark var. Çünkü kulüpler Dünya Kupası’nda oynayan futbolcularına maçları bittikten sonra 1 ay kadar izin veriyorlar ve Dünya Kupası 14 Haziran-15 Temmuz arasında oynanacak. Özetle; 6-7 Temmuz’daki çeyrek finallerde elenen futbolcuları, üçüncü ön elemede  oynatmak mümkün olabilir, ama ikinci elemede olmaz.