Tolga Özkalfa dinlendirilmeli!

İkinci yarı Beşiktaş tek kale oynadı. Son bölümleri altı ofansif oyuncuyla oynadılar ve golleri kaçırdıkça kaçırdılar. Futbol böyle bir oyun. İbre hala çok az Galatasaray'da. Beşiktaş 4'te 4 yapsa bile artık şampiyon olamayabiliyor. Fenerbahçe'ye ise yetebilir duruma geldi.

NTV Spor 10 May 2015
Tolga Özkalfa dinlendirilmeli!

İkinci yarı Beşiktaş tek kale oynadı. Son bölümleri altı ofansif oyuncuyla oynadılar ve golleri kaçırdıkça kaçırdılar. Futbol böyle bir oyun. İbre hala çok az Galatasaray'da. Beşiktaş 4'te 4 yapsa bile artık şampiyon olamayabiliyor. Fenerbahçe'ye ise yetebilir duruma geldi.

Hakem Tolga Özkalfa'nın 4 hafta kadar dinlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kasıt aramam ama top çizgiyi geçtiği halde taç kararı vermeyerek çok büyük bir hata yaptı. Beşiktaş her şeyi denedi, kenarlardan geldiler, uzaktan vurdular, altıpas içinde mucizevi şekilde goller kaçtı.

Bilic, fazla riskler alan bir teknik direktör değildi ama artık her türlü riski alıyor. Ben olsam kaleciye de git derdim. Demba Ba olması gereken yerde değil. O kadar çok top gelirken, sürekli ceza sahasının içinde olmalı. Koordinasyonu kötü, formda değil.

Bilic, oyuna aldığı Mustafa Pektemek'i  sol açık oynatarak hata yaptı. Mustafa tipik bir ikinci forvet oyuncusu, üstelik solak da değil. Olcay oyunda kalsaydı, Mustafa'da forvete geçseydi farklı olabilirdi. Oyunun son bölümünde taktik maktik kalmadı.

Beşiktaş'ın kötü oynarken kazandığı maç sayısı çok az. Bu kez dolu dolu oynayıp kazanamadı. Beşiktaş'ın coşkusunda kulübesine kadar problemi yoktu. 10 civarı pozisyonu var. Zaten bu kadar pozisyona girersin. Bu sefer son dakikalarda golü bulamadı.

Beşiktaş'ın Akhisar deplasmanında hiç tahammülü kalmadı. Ne yapıp edip, yenecek Akhisar'ı, başka yolu yok. Fenerbahçe için köprüde diyordum, şimdi Beşiktaş köprüde. Üç büyüklerin 4 maçı 12 puan falan olmayacak. Bütün maçlar çok zor geçecek. Şampiyonluk yarışındaki takımlara karşı Anadolu ekipleri çok yüksek direnç gösteriyorlar.

Demba Ba çok formsuz. Sezon başındaki Demba Ba olsaydı bu maç böyle bitmezdi. Gaziantepspor genç oyuncuları ve tanınmamış yabancılarıyla, bu kısıtlı kadrosuyla bence yapabileceğinin en iyisini yaptı. Ancak bu kadro önümüzdeki yıl yetmeyebilir. Şenol Can pek konuşulmaz ama çok istikrarlı bir oyuncu. Sosa'nın performansı iyiydi. Beşiktaş'ın en iyisiydi ama Sosa'nın iyi futbolu da kazanmaya yetmedi.

Beşiktaş duran topları, özelliklerde kornerleri tedbiri kolay şekilde kullanıyor. Galatasaraylı Sneijder gibi kullandığı duran toplardan tehlike yaratabilecek oyuncu eksikliği yaşıyor.

Hakemlerimizden bir ricam var. Maçın çok fazla uzamamasını sağlamaları gerekiyor. Hakem, Beşiktaş-Gaziantepspor maçında 5 dakikayı normal uzattı ancak Bundesliga'da mesela 5 dakika uzatma görmezsin. Bir kere sarı kartları oyuncuyu yanına çağırıp göstererek, sonra kağıda yazma faslıyla çok fazla vakit harcıyorlar. Vakit geçiren kalecilere 80. dakikadan önce kart gösteren hakemimizi daha görmedim. Serbest vuruşlar geç kullanılıyor. MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, hakemleri oyunu fazla durdurmamaları konusunda uyarmalı. Bizim futbolumuzda oyun çok duruyor ve temposu düşük kalıyor. Top oyunda çok az kalıyor ve bence bu Türk futbolunun en temel sorunlarından biri.

Az maç kaldı gözükse de çok dakikalar var. Her dakika artık önemli.